Davlat rahbari ichki ishlar vaziri Yerjan Sadenovni qabul qildi
Prezident vazirlikning mamlakatda “qonun va huquq-tartibot” tamoyilini qaror toptirish, har qanday huquqbuzarliklarga “muvofiqlik”ni taʼminlash borasidagi faoliyati toʻgʻrisidagi hisobotini tingladi.
Yerjan Sadenovning ma’lum qilishicha, Davlatimiz rahbarining Ichki ishlar vazirligining kengaytirilgan hay’at yig‘ilishida bergan topshirig‘iga muvofiq, bu boradagi ishlarda asosiy e’tibor fuqarolarning huquqiy savodxonligini oshirish va oldini olishga qaratilmoqda. Bu yil boshidan beri jinoyatchilik darajasini pasaytirdi. Oila-maishiy munosabatlar sohasida, ko‘cha-ko‘yda, voyaga yetmaganlar va muqaddam sudlanganlar tomonidan sodir etilgan o‘g‘irlik, talonchilik, talonchilik, jinoyatlar soni sezilarli darajada kamaydi.
Qosim-Jomart Toqayevga huquq-tartibotning profilaktikasi sohasida yagona qonunchilikni ishlab chiqish va oilaviy zo‘ravonlikka qarshi kurashish bo‘yicha ixtisoslashtirilgan bo‘linmalarni tashkil etish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi.
Prezidentimiz uyushgan jinoyatchilik, giyohvandlik va ekstremizmga qarshi kurashish borasidagi ishlar samaralari qayd etildi. Vazir kiberjinoyatchilikka qarshi kurash bo‘yicha mustaqil xizmat tashkil etilishini ma’lum qildi.
Yerjan Sadenov, shuningdek, chet el sertifikatiga tayyorgarlik ko'rish bo'yicha o'rta darajadagi menejer.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha davlatimiz rahbari mamlakatimizda huquq-tartibot va jamoat xavfsizligini ta’minlash darajasini yanada oshirish bo‘yicha qator topshiriqlar berdi.