Sadir Japarov Qirg‘iziston xalqini Oq qalpoq kuni bilan tabrikladi
Prezident Sadir Japarov qirg‘iz xalqini Milliy bosh kiyim – oq qalpoq kuni bilan tabrikladi. Xalq sifatida asrab-avaylash va yanada taraqqiy etish bevosita til, qadriyatlar, tarix va madaniyat bilan bog‘liq.
“Tog‘ cho‘qqisi timsolini aks ettiruvchi oq qalpoqdan boshlab milliy libosimiz qirg‘iz madaniyatining eng qadimiy, g‘ururli, eng muhim va qulay elementi ekanligiga shubha yo‘q. Bugungi globallashuv davrida ham qirg‘iz bolasini oq qalpoqsiz tasavvur etib bo‘lmaydi”, — dedi Sadir Japarov.
Kelajak bizga milliy qadriyatlar, urf-odatlar, tarix bilan bog‘liq holda baho berishini, shuning uchun bugungi avlod ajdodlarimizning ulug‘ an’analarini davom ettirishga majbur ekanini qo‘shimcha qildi.
Ushbu bayram mamlakatimizda 2011 yildan beri kinorejissyor Yrisbek Jabirov tashabbusi bilan nishonlanib kelinmoqda. 2019-yilda oq qalpoq YuNESKO tomonidan “Qirg‘iz xalqining erkaklar bosh kiyimlarini tikishning an’anaviy usullari va ularni kiyish madaniyati” nomi ostida insoniyatning nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritildi.

President Sadyr Japarov congratulated Kyrgyz people on the Day of the national headdress - ak kalpak. Preservation and further development as a nation is directly related to language, values, history and culture.
"There is no doubt that our national clothing, starting with the ak kalpak, reflecting the image of a mountain top, is the oldest, proudest, most important and most comfortable element of Kyrgyz culture. Even in today's era of globalisation, it is impossible to imagine a Kyrgyz child without an ak kalpak," Sadyr Japarov said.
He added that the future will judge us by our attitude to national values, traditions and history, and therefore the current generation must continue the great tradition of our ancestors.
This holiday has been celebrated in the country since 2011 on the initiative of film director Yrysbek Jabirov. In 2019, the ak kalpak was inscribed by UNESCO on the list of intangible cultural heritage of humanity under the title "Traditional ways of making men's headdresses of the Kyrgyz people and the culture of wearing them".