Sadir Japarov Qirg‘iziston xalqini Oq qalpoq kuni bilan tabrikladi
Prezident Sadir Japarov qirg‘iz xalqini Milliy bosh kiyim – oq qalpoq kuni bilan tabrikladi. Xalq sifatida asrab-avaylash va yanada taraqqiy etish bevosita til, qadriyatlar, tarix va madaniyat bilan bog‘liq.
“Tog‘ cho‘qqisi timsolini aks ettiruvchi oq qalpoqdan boshlab milliy libosimiz qirg‘iz madaniyatining eng qadimiy, g‘ururli, eng muhim va qulay elementi ekanligiga shubha yo‘q. Bugungi globallashuv davrida ham qirg‘iz bolasini oq qalpoqsiz tasavvur etib bo‘lmaydi”, — dedi Sadir Japarov.
Kelajak bizga milliy qadriyatlar, urf-odatlar, tarix bilan bog‘liq holda baho berishini, shuning uchun bugungi avlod ajdodlarimizning ulug‘ an’analarini davom ettirishga majbur ekanini qo‘shimcha qildi.
Ushbu bayram mamlakatimizda 2011 yildan beri kinorejissyor Yrisbek Jabirov tashabbusi bilan nishonlanib kelinmoqda. 2019-yilda oq qalpoq YuNESKO tomonidan “Qirg‘iz xalqining erkaklar bosh kiyimlarini tikishning an’anaviy usullari va ularni kiyish madaniyati” nomi ostida insoniyatning nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritildi.

Садыр Жапаров поздравил кыргызстанцев с Днём ак калпака
Президент Садыр Жапаров поздравил кыргызстанцев с Днем национального головного убора — ак калпака. Cохранение и дальнейшее развитие как нации напрямую связаны с языком, ценностями, историей и культурой.
«Нет сомнения, что наша национальная одежда, начиная с ак калпака, отражающего образ вершины горы, является древнейшим, самым гордым, самым важным и самым удобным элементом кыргызской культуры. Даже в сегодняшнюю эпоху глобализации невозможно представить кыргызского ребенка без ак калпака», — сказал Садыр Жапаров.
Он добавил, что будущее будет оценивать нас по отношению к национальным ценностям, традициям, истории, и поэтому нынешнее поколение обязано продолжать великую традицию предков.
Этот праздник отмечается в стране с 2011 года по инициативе кинорежиссера Ырысбека Жабирова. В 2019-м ак калпак внесен ЮНЕСКО в список нематериального культурного наследия человечества под названием «Традиционные способы изготовления мужских головных уборов кыргызского народа и культура их ношения».