Prezident Quyuv-mexanika zavodining salohiyati bilan tanishdi
Qariyb 40 gektar maydonli bu zavod bir paytlar to‘liq ishlamay, past rentabelli bo‘lib qolgan edi. Shu bois “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tasarrufiga o‘tkazilib, 2013-yilda modernizatsiya qilindi. So‘nggi yillarda mahalliylashtirish jadal kengayib, uning iqtisodiy samaradorligi yanada oshdi.
Bugun majmua yiliga 1 ming 200 ta yuk vagoni ishlab chiqarish va 1 ming 500 tasini ta’mirlash quvvatiga ega barqaror korxona.
Vagonlar tarkibi ham talabgir. Jumladan, yarim ochiq, usti yopiq, uzun bazali hamda don, sement, meneral o‘g‘it tashishga mo‘ljallangan 6 turdagi yuk vagonlari ishlab chiqarilmoqda.
Metall quyish og‘ir sanoatning eng muhim tarmog‘i, ta’bir joiz bo‘lsa, "yuragi" hisoblanadi. Bu yerda 120 million dollar hisobiga quyuv sexi barpo etilgan. U yiliga 26 ming tonna mahsulotlar tayyorlashga mo‘ljallangan. Bu yerda temir yo‘llar ekspluatatsiyasi va harakat tarkibida ishlatiladigan barcha turdagi ehtiyot qismlar quyiladi.
Davlatimiz rahbari ushbu mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Bugungi kundagi eng katta maqsadimiz - ko‘proq ish o‘rinlari yaratish. Masalan, bu yil mamlakatimizda 100 mingta uy qurmoqchimiz. Ular qachon odamlarga ma’qul bo‘ladi? Yonida ish o‘rni bilan bo‘lsa. Shuning uchun, xuddi tomorqalarda bo‘layotganidek, ko‘p qavatli uylar bo‘yicha ham mahallalarda iqtisodiy loyihalar qilinadi. Qaysi xonadonda ishsiz bo‘lsa, bandligiga ko‘maklashiladi. Bunda mana shunday zavodlar muhim, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois majmuada shaharsozlik, kommunal va boshqa tarmoqlar uchun ham mahsulotlar ishlab chiqarish, bu imkoniyatlar bilan tadbirkorlarni tanishtirib, buyurtmalarni ko‘paytirish kerakligi ta’kidlandi. Bu, o‘z navbatida, turdosh tarmoqlarda ham ish o‘rinlari ochilishiga turtki beradi.
Zavodda yuk vagonlari qurish, mexanika yig‘uv, g‘ildirak yig‘uv, quyuv, ta’mirlash, temirchilik va presslash, tayyorlov va komplektlash kabi 26 ta sex bor. Prezidentimiz majmua bo‘ylab yurib, ulardagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Korxonada 2018-2023-yillarda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 100 xil turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan. 2023-yilda jami 267 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan, 10 million dollarlik 170 ta vagon va ehtiyot qismlar eksport qilingan. Joriy yilda eksport hajmini 15 million dollarga yetkazish bo‘yicha shartnomalar imzolangan.

Президент ознакомился с возможностями литейно-механического завода
Завод, занимающий площадь более 40 гектаров, прежде работал не в полную мощность и был малорентабельным. В связи с этим был передан в ведение акционерного общества "Узбекистон темир йуллари" и модернизирован в 2013 году. В последние годы значительно расширена локализация производства, что увеличило экономическую эффективность завода.
Сегодня предприятие способно производить 1,2 тысячи и ремонтировать 1,5 тысячи грузовых вагонов в год.
У завода востребованный ассортимент продукции. В частности, выпускаются шесть типов грузовых вагонов, включая полуоткрытые, закрытые, с длинной базой, а также предназначенные для перевозки зерна, цемента, минеральных удобрений.
Литейное производство является ключевой отраслью, можно сказать, "сердцем" тяжелой промышленности. На заводе за счет 120 миллионов долларов построен литейный цех, способный выдавать 26 тысяч тонн продукции в год. Здесь отливаются все виды запасных частей, используемых в эксплуатации железных дорог и ремонте подвижного состава.
Глава государства ознакомился с производимой продукцией.
- Наша главная цель сегодня - создание большего количества рабочих мест. Например, в этом году мы хотим построить в нашей стране 100 тысяч домов. Когда они будут устраивать людей? Когда рядом с домом есть рабочие места. Поэтому в махаллях, как и в случае с приусадебными участками, экономические проекты будут разрабатываться с учетом близости к многоквартирным домам. Тем, кто без работы, будет оказана помощь в трудоустройстве. В этом важную роль играют такие заводы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в комплексе необходимо наращивать производство товаров для строительства, коммунальной и других отраслей, знакомить с этими возможностями предпринимателей, увеличивать количество заказов. Это, в свою очередь, способствует созданию рабочих мест в смежных отраслях.
На заводе функционируют 26 цехов, включая вагоностроительный, механико-сборочный, колесный, литейный, ремонтный, прессования, заготовочный и комплектовочный. Президент осмотрел производственный процесс в этих цехах.
На предприятии в 2018-2023 годах была реализована программа локализации производства около 100 видов продукции. В 2023 году произведена продукция на общую сумму 267 миллиардов сумов, осуществлен экспорт 170 вагонов и запасных частей стоимостью 10 миллионов долларов. В текущем году планируется увеличить объем экспорта до 15 миллионов долларов.
На заводе внедрены международные стандарты системы менеджмента качества ISO 9001 и системы энергетического менеджмента ISO 50001.