Akorda qarorgohida olti davlatning favqulodda va muxtor elchilari tomonidan Qozog‘iston Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ishonch yorliqlarini Misr Arab Respublikasi Elchisi Ibtissam Raxa Ahmad Hasan, Serbiya Respublikasi Elchisi Vladimir Yovichich, Lyuksemburg Buyuk Gertsogligi elchisi Tomas Risen, Avstraliya Elchisi Jon Uilyam Giering, Kolumbiya Respublikasi Elchisi Hektor Isidro Arenas Neyra, Suriya Arab Respublikasi elchisi Bashar Jafariy topshirdilar.
Davlat rahbari diplomatlarni o‘z missiyasining rasmiy boshlanishi bilan tabriklar ekan, Qozog‘istonning tinchliksevar va konstruktiv tashqi siyosatiga e’tibor qaratdi.
“Biz barcha davlatlar, avvalo, eng yaqin qo‘shnilarimiz bilan yaqindan hamkorlik qilishni va yaxshi munosabatlarni saqlab qolishni istaymiz. Ishonamanki, bu yo‘lda bizni ulkan muvaffaqiyatlar kutmoqda va biz turli yo‘nalishlarda, jumladan, iqtisodiy hamkorlik, sarmoyaviy va siyosiy muloqotni mustahkamlash uchun barcha imkoniyatlarni ishga solamiz. Ishonchim komilki, Qozog‘iston xalqaro maydondagi ishonchli hamkoringiz bo‘ladi”, - dedi Prezident.
Qosim-Jomart Tokayev elchilarga muvaffaqiyatlar tiladi va ular o‘z vazifalarini bajarish davomida Qozog‘iston hukumati tomonidan har tomonlama qo‘llab-quvvatlanishini ta’kidladi. Shuningdek, ularning davlat rahbarlariga eng ezgu tilak va salomlarini yo’lladi.

Касым-Жомарт Токаев принял верительные грамоты послов ряда государств
В резиденции Акорда состоялась церемония вручения верительных грамот Президенту Казахстана чрезвычайными и полномочными послами шести государств.
Верительные грамоты вручили посол Арабской Республики Египет Ибтиссам Ракха Ахмед Хасан, посол Республики Сербия Владимир Йовичич, посол Великого Герцогства Люксембург Томас Райзен, посол Австралии Джон Уильям Гиринг, посол Республики Колумбия Эктор Исидро Аренас Нейра, посол Сирийской Арабской Республики Башар Джафари.
Поздравляя дипломатов с официальным началом их миссии, Глава государства обратил внимание на миролюбивую и конструктивную внешнюю политику Казахстана.
«Мы хотим тесно взаимодействовать и поддерживать хорошие отношения cо всеми странами, прежде всего, с нашими ближайшими соседями. Я верю, что на этом пути нас ждет большой успех, и мы будем делать все возможное для укрепления сотрудничества в самых разных областях, включая экономическое сотрудничество, инвестиционную сферу и политический диалог. Можете быть уверены, что Казахстан будет вашим надежным партнером на международной арене», – отметил Президент.
Касым-Жомарт Токаев пожелал послам успехов, подчеркнув, что в ходе исполнения обязанностей им будет оказана всесторонняя поддержка со стороны Правительства Казахстана. Он также передал наилучшие пожелания и приветствия главам их государств.