Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida Sheriklik va hamkorlik bitimiga protokol imzolandi
18 mart kuni, Bryusselda, Yevropa Ittifoqi Kengashi binosida Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimga protokol imzolandi.
Marosim Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov va Belgiyaning Yevropa Ittifoqidagi doimiy vakili Villem van de Vurde o‘rtasidagi uchrashuvda bo‘lib o‘tdi, unda Yevropa Tashqi harakatlar xizmatining Sharqiy Yevropa, Rossiya, Markaziy Osiyo va YeXHT bo‘yicha boshqaruvchi direktori Maykl Sibert ham ishtirok etdi, - deb Turkmaniston TIV matbuot xizmati xabar berdi.
Belgiya hozirda Yevropa Ittifoqi Kengashiga raislik qilmoqda, deyiladi nashrda.
Shu kuni Rashid Meredov Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Terxi Xakala bilan uchrashdi va u bilan Yevropa Ittifoqi va Turkmaniston o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tashqi ishlar vaziri Yevropa Kengashi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha bosh maslahatchisi Saymon Mordu bilan ham muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar yashil energiya, transport, texnologik oʻzaro bogʻliqlik va boshqa sohalardagi hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Ikki tomonlama hamkorlik mexanizmlari, shuningdek, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” formati doirasidagi o‘zaro hamkorlik muhimligi ta’kidlandi.
Diplomatlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi masalalarni ham muhokama qildilar. Shu bilan birga, Turkmanistonning mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni saqlashdagi ijobiy roli alohida ta’kidlandi.

Туркменистан и ЕС подписали Протокол к Соглашению о партнёрстве и сотрудничестве
Подписание Протокола к Соглашению о партнёрстве и сотрудничестве между Туркменистаном и ЕС состоялось в Брюсселе, в здании Совета Европейского союза, в понедельник, 18 марта.
Церемония прошла во время встречи министра иностранных дел Туркменистана Рашида Мередова с постоянным представителем Бельгии при ЕС Виллемем ван де Ворде, в которой также принял участие управляющий директор Европейской службы внешних связей по Восточной Европе, России, Центральной Азии и ОБСЕ Михаэль Зиберт, сообщила пресс-служба туркменского МИД.
Бельгия в настоящее время председательствует в Совете ЕС, отмечается в релизе.
В этот же день состоялась встреча Рашида Мередова со специальным представителем ЕС по Центральной Азии Терхи Хакалой, с которой были обсуждены нынешнее состояние и перспективы сотрудничества ЕС с Туркменистаном.
Глава МИД также провел переговоры с главным советником по внешней политике председателя Европейского Совета Саймоном Мордью. Стороны констатировали заинтересованность в продолжении сотрудничества в области зеленой энергетики, транспорта, технологической взаимосвязанности и других сферах. Подчеркнута значимость двусторонних механизмов сотрудничества, а также взаимодействия в рамках формата ЕС-Центральная Азия.
Дипломаты также обсудили вопросы международной и региональной повестки дня. При этом, особо выделена позитивная роль Туркменистана в поддержании безопасности и стабильности в регионе.