Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida Sheriklik va hamkorlik bitimiga protokol imzolandi
18 mart kuni, Bryusselda, Yevropa Ittifoqi Kengashi binosida Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimga protokol imzolandi.
Marosim Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov va Belgiyaning Yevropa Ittifoqidagi doimiy vakili Villem van de Vurde o‘rtasidagi uchrashuvda bo‘lib o‘tdi, unda Yevropa Tashqi harakatlar xizmatining Sharqiy Yevropa, Rossiya, Markaziy Osiyo va YeXHT bo‘yicha boshqaruvchi direktori Maykl Sibert ham ishtirok etdi, - deb Turkmaniston TIV matbuot xizmati xabar berdi.
Belgiya hozirda Yevropa Ittifoqi Kengashiga raislik qilmoqda, deyiladi nashrda.
Shu kuni Rashid Meredov Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Terxi Xakala bilan uchrashdi va u bilan Yevropa Ittifoqi va Turkmaniston o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tashqi ishlar vaziri Yevropa Kengashi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha bosh maslahatchisi Saymon Mordu bilan ham muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar yashil energiya, transport, texnologik oʻzaro bogʻliqlik va boshqa sohalardagi hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Ikki tomonlama hamkorlik mexanizmlari, shuningdek, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” formati doirasidagi o‘zaro hamkorlik muhimligi ta’kidlandi.
Diplomatlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi masalalarni ham muhokama qildilar. Shu bilan birga, Turkmanistonning mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni saqlashdagi ijobiy roli alohida ta’kidlandi.

Turkmenistan and the EU sign Protocol to the Partnership and Co-operation Agreement
The signing of the Protocol to the Partnership and Cooperation Agreement between Turkmenistan and the EU took place on Monday 18th March in Brussels at the European Union Council building.
The ceremony was held during a meeting between Turkmen Foreign Minister Rashid Meredov and Belgium's Permanent Representative to the EU Willem van de Worde, which was also attended by Michael Siebert, Managing Director of the European External Action Service for Eastern Europe, Russia, Central Asia and the OSCE, the press service of the Turkmen Foreign Ministry reported.
Belgium currently holds the presidency of the EU Council, the release said.
On the same day, Rashid Meredov met with EU Special Representative for Central Asia Terhi Hakala, with whom they discussed the current state and prospects of EU co-operation with Turkmenistan.
The Foreign Minister also held talks with Simon Mordue, Chief Foreign Policy Adviser to the President of the European Council. The sides noted the interest in continuing co-operation in the fields of green energy, transport, technological interconnectivity and other areas. They stressed the importance of bilateral cooperation mechanisms, as well as interaction within the EU-Central Asia format.
The diplomats also discussed issues on the international and regional agenda. Turkmenistan's positive role in maintaining security and stability in the region was highlighted.