Transkaspiy xalqaro transport yo'lagi Ashxobod va Bryussel o‘rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichini belgilaydi!
Bryusselda Yevropa Ittifoqining “Global Gateway” tashabbusi imkoniyatlari va Transkaspiy transport koridorining to‘liq imkoniyatlaridan foydalanishga bag‘ishlangan "davra suhbati" bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Yevropa komissiyasi rahbarlari va Turkiya, Ozarbayjon, Ruminiya, Qozog‘iston, Turkmaniston diplomatik vakolatxonalari rahbarlari, transport va logistika kompaniyalari sohasidagi turli tadqiqot tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Ishtirokchilar Yevropa Ittifoqining Global Gateway tashabbusini, hamda Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi transport aloqalarini barqaror rivojlantirish uchun O‘rta koridorning ahamiyatini muhokama qildilar. Transkaspiy koridori nafaqat Xitoy va Yevropa o‘rtasidagi qit’alararo bog‘lovchi, balki mintaqaviy savdoni qo‘llab-quvvatlash va YeI, Turkiya, Kavkaz va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi ta’minot zanjirlarini harakatlantirish vositasi sifatida ham ko‘riladi.
Markaziy Osiyoda transport loyihalarini muvofiqlashtirish mexanizmini yaratish, Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yaxshilash zarurligi qayd etildi.