Qozog‘iston Respublikasi Energetika vazirligi tashabbus referendumda qo‘llab-quvvatlansa, atom elektr stansiyasini qurish uchun 10-12 milliard AQSh dollari ajratishni rejalashtirmoqda. Bu “Muqobil energiya manbalaridan foydalanish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi bo‘yicha maslahat hujjatida nazarda tutilgan. Hujjatda, shuningdek, Qozog‘iston energetika sohasidagi muammolar, jumladan, muqobil va qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushining pastligi, ularni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarning yo‘qligi va tegishli qonunchilikning yo‘qligi ham belgilangan. Ushbu muammolarni hal qilish uchun biznes hamjamiyatini qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasi ulushini 2029 yilgacha 12,5 foizga oshirishni rag'batlantirish, 2026 yilgacha muqobil energiya manbalarining barcha turlariga imtiyozlarni taqsimlash va hokazolarni o'z ichiga olgan bir qator chora-tadbirlar taklif etilmoqda. Hujjat 27 iyulga qadar muhokama qilinadi.
06.06.2024
1444
Qozog‘iston o‘zining birinchi atom elektr stansiyasini qurishga tayyorlanmoqda.
Energetika vazirligi “Muqobil energiya manbalari to‘g‘risida”gi qonun loyihasida ko‘rsatilgan referendumda ma’qullangan taqdirda, atom elektr stansiyasi uchun 10-12 milliard dollar ajratishni rejalashtirmoqda.

Казахстан готовится построить свою первую атомную электростанцию.
Министерство энергетики планирует выделить 10-12 миллиардов долларов на строительство атомной электростанции, если это будет одобрено на референдуме, как указано в законопроекте об альтернативных источниках энергии.
Министерство энергетики планирует выделить 10-12 миллиардов долларов на строительство атомной электростанции, если инициатива будет поддержана на референдуме. Об этом говорится в консультативном документе к проекту закона "Об использовании альтернативных источников энергии". В документе также обозначены проблемы энергетического сектора Казахстана, в том числе низкая доля альтернативных и возобновляемых источников энергии, отсутствие благоприятных условий для их развития и соответствующего законодательства. В рамках решения этих проблем предлагается ряд мер, в том числе стимулирование бизнес-сообщества к увеличению доли электроэнергии из возобновляемых источников до 12,5 % к 2029 году, расширение преференций для всех видов альтернативных источников энергии к 2026 году и др. Документ будет обсуждаться до 27 июля.