Qozog‘iston Respublikasi Energetika vazirligi tashabbus referendumda qo‘llab-quvvatlansa, atom elektr stansiyasini qurish uchun 10-12 milliard AQSh dollari ajratishni rejalashtirmoqda. Bu “Muqobil energiya manbalaridan foydalanish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi bo‘yicha maslahat hujjatida nazarda tutilgan. Hujjatda, shuningdek, Qozog‘iston energetika sohasidagi muammolar, jumladan, muqobil va qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushining pastligi, ularni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarning yo‘qligi va tegishli qonunchilikning yo‘qligi ham belgilangan. Ushbu muammolarni hal qilish uchun biznes hamjamiyatini qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasi ulushini 2029 yilgacha 12,5 foizga oshirishni rag'batlantirish, 2026 yilgacha muqobil energiya manbalarining barcha turlariga imtiyozlarni taqsimlash va hokazolarni o'z ichiga olgan bir qator chora-tadbirlar taklif etilmoqda. Hujjat 27 iyulga qadar muhokama qilinadi.
06.06.2024
1444
Qozog‘iston o‘zining birinchi atom elektr stansiyasini qurishga tayyorlanmoqda.
Energetika vazirligi “Muqobil energiya manbalari to‘g‘risida”gi qonun loyihasida ko‘rsatilgan referendumda ma’qullangan taqdirda, atom elektr stansiyasi uchun 10-12 milliard dollar ajratishni rejalashtirmoqda.

Kazakhstan is preparing to build its first nuclear power plant.
The Ministry of Energy plans to allocate $10-12 billion for a nuclear power plant if approved by a referendum, as outlined in a draft law on alternative energy sources.
The Ministry of Energy plans to allocate 10-12 billion dollars for the construction of a nuclear power plant, if the initiative is supported in a referendum. This is stipulated in a consultative document to the draft Law on the Use of Alternative Energy Sources. The document also identifies problems in Kazakhstan's energy sector, including a low share of alternative and renewable energy sources, a lack of favorable conditions for their development and a lack of appropriate legislation. As part of addressing these problems, a number of measures are proposed, including incentivizing the business community to increase the share of electricity from renewable sources to 12.5% by 2029, extending preferences for all types of alternative energy sources by 2026, etc. The document will be discussed until July 27.