Qirg‘iziston Prezidentining O‘zbekistonga tashrifining asosiy yakunlari
O‘zbekiston Prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov energetika, transport va to‘qimachilik sohalarida ikki tomonlama munosabatlarni faollashtirishga xizmat qiluvchi yirik hamkorlik loyihalarini ochdi.
Asosiy loyihalar:
Quyosh elektr stansiyalari: Fargʻona va Namangan viloyatlaridagi 400 megavatt quvvatga ega ikkita stansiya Qirgʻizistonni elektr energiyasi bilan taʼminlaydi.
Avtomobil zavodi: Chuy viloyatidagi yangi zavod yengil va tijorat avtomobillari, jumladan, Cobalt, Onix, Tracker modellari, yuk mashinalari ishlab chiqaradi.
Toʻqimachilik ishlab chiqarishi: Qora-Balta shahrida tikuv va trikotaj buyumlari ishlab chiqaradigan yangi korxona.
Strategik maqsadlar:
Savdoning o'sishi: Import o'rnini bosuvchi va hamkorlik loyihalari orqali o'zaro tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga oshirishni maqsad qilgan.
Energetika sohasida hamkorlik: Qambarota GES-1 loyihasi va kichik gidroenergetikani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi.
O'zaro tashriflar: tashriflarni rejalashtirish va mintaqaviy savdoni rivojlantirish uchun "yo'l xaritalari" ni yangilash.
Ikki tomonlama kelishuvlar:
Prezidentlar qoʻshma bayonot va boshqa 16 ta hujjatni imzoladilar, jumladan: