YXHT O‘zbekistonda elektron dalillarni ko‘rsatish imkoniyatlarini kengaytiradi
YXHTning E-VIDENCE loyihasi onlayn jinoyatlar va terrorizm uchun transchegaraviy elektron dalillar bilan ishlashda O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarini kuchaytirishga qaratilgan.
2024-yil 23-iyul kuni Toshkentda boʻlib oʻtgan ekspertlar yigʻilishida 30 dan ortiq rasmiy shaxslar elektron dalillar bilan bogʻliq muammolar va yechimlarni muhokama qilish uchun yigʻildi.
Elchi Antti Karttunen transchegaraviy dalillar uchun murakkab huquqiy bazalarni o‘rganish muhimligini ta’kidlagan bo‘lsa, Zuhra Shodieva O‘zbekistonning “Elektron dalillar to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqishda ushbu uchrashuv muhimligini ta’kidladi.
Germaniya tomonidan qo‘llab-quvvatlangan E-VIDENCE loyihasi O‘zbekistonning raqamli sud ekspertizasi va xalqaro hamkorlik salohiyatini oshiradi.

The OSCE's E-VIDENCE project aims to boost Uzbekistan's law enforcement in handling cross-border electronic evidence for online crimes and terrorism.
On July 23, 2024, an expert meeting in Tashkent brought together 30+ officials to discuss electronic evidence challenges and solutions.
Ambassador Antti Karttunen emphasized the importance of navigating complex legal frameworks for cross-border evidence, while Zuhra Shodieva highlighted the meeting's value in developing Uzbekistan's draft Law on Electronic Evidence.
Supported by Germany, the E-VIDENCE project enhances Uzbekistan's capacity for digital forensics and international collaboration.