O'zbekistonning iqtisodiy ma'lumotlari: norasmiy iqtisodiyot tushunchalari
Bugun Toshkentdagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi 2023-yilda O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti hajmi 125,6 trillion so‘mga (10,7 milliard dollar) o‘sib, 1192,2 trillion so‘mga (101,6 milliard dollar) yetganini ma’lum qildi. Davra suhbatida norasmiy va yashirin iqtisodiyotga oid yangi xulosalar muhokama qilindi, uning yalpi ichki mahsulotga ta’siri va iqtisodiy rejalashtirish uchun aniq ma’lumotlarning ahamiyati ta’kidlandi.
Asosiy fikrlar:
Statistika agentligi vakili Abrorali Mamadjonov makroiqtisodiy ko'rsatkichlarning aniqligini ko'rsatuvchi natijalarni taqdim etdi.
XVF tahlili 14 mintaqadagi 7000 dan ortiq xonadonlarni qamrab oldi va bu norasmiy sektorning rolini yaxshiroq tushunishga yordam berdi.
Milliy hisoblarning navbatdagi katta qayta ko'rib chiqilishi 2029 yilga mo'ljallangan.
Davra suhbatida norasmiy iqtisodiyotni rasmiy sektorga integratsiyalash va barqaror o‘sishni ta’minlash uchun doimiy xalqaro hamkorlik zarurligi ta’kidlandi.
Batafsil natijalar 6 avgust kuni bo‘lib o‘tadigan matbuot anjumanida e’lon qilinadi.