Koreya 10 million dollar xayriya bilan Tojikiston qishloq xoʻjaligini rivojlantirmoqda
Koreya Respublikasi Tojikistonda barqaror qishloq xo‘jaligini rivojlantirish uchun BMTning Jahon oziq-ovqat dasturiga (WFP) 10 million AQSh dollari ajratdi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) orqali taqdim etilgan ushbu moliyalashtirish raqamli fermerlik ko‘nikmalarini targ‘ib qilish va yangi daromad olish imkoniyatlarini yaratish orqali 200 000 kishini, jumladan 40 000 yoshlarni qo‘llab-quvvatlaydi. Qishloq xo‘jaligi mahsuldorligi va inklyuzivlikka e’tibor qaratish, ayniqsa chekka hududlardagi zaif yosh fermerlar uchun bu tashabbus oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash va agrobiznesda innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Bu hamkorlik Tojikistonning oziq-ovqat xavfsizligiga erishish va yuqori sifatli oziq-ovqatdan foydalanishni yaxshilash boʻyicha ustuvor vazifalariga mos keladi. Barqaror dehqonchilik amaliyotlarini ishlab chiqish va joriy etish kelajak avlodlar uchun oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashi kutilmoqda. Oxirgi baholarga koʻra, 2023-yilda Tojikistonda 1,5 milliondan ortiq odam oʻtkir oziq-ovqat taʼminotiga duchor boʻlgan.