Qirg'iziston birinchi marta o'z noutbuklari, planshetlari va telefonlarini "Meken"brendi ostida yig'ishni boshladi
Qirg'iziston tarixida birinchi marta "Meken"milliy brendi ostida elektronika yig'ilishi boshlandi. "Qirg'iz industriyasi" AJning sho'ba korxonasi "Qirg'izelektronika" MChJ allaqachon taniqli xitoylik ishlab chiqaruvchi Clovertek Industries kompaniyasidan sinov namunalarini olgan.
Uskunalar shunga o'xshash xorijiy modellarga nisbatan ancha arzon narxlarda sotilishi rejalashtirilgan, ammo ayni paytda yuqori sifat standartlariga javob beradi. Masalan, dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, smartfonlar taxminan 130 dollarga tushadi, bu ularni xaridorlarning keng doirasi uchun jozibali taklifga aylantiradi.
Bu maktab o'quvchilari va talabalar uchun arzon narxlarni ta'minlaydi, shuningdek, kr hukumatining o'qituvchilar va maktab o'quvchilarini noutbuklar bilan ta'minlash rejalarini amalga oshirishga yordam beradi.
2022 yilda tashkil etilgan "Qirg'iziston sanoati" AJ o'z oldiga mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish bo'yicha ulkan maqsadlarni qo'yadi va "Meken" ni ishga tushirish bu yo'nalishda muhim qadamdir.

Kyrgyzstan launches assembly of its own laptops, tablets, and phones under the “Meken” brand for the first time.
For the first time in the history of Kyrgyzstan, the assembly of electronics under the national brand "Meken" has begun. A subsidiary of Kyrgyzindustria JSC, Kyrgyzelectronics LLC, has already received test samples from the well-known Chinese manufacturer Clovertek Industries.
It is planned that the equipment will be sold at a fairly affordable price compared to similar foreign models, while still meeting high-quality standards. For example, smartphones, according to preliminary information, will cost about $130, making them an attractive offer for a wide range of buyers.
This initiative will ensure affordable prices for schoolchildren and students, and contribute to the Government of the Kyrgyz Republic's plans to provide teachers and schoolchildren with laptops.
Kyrgyzindustria JSC, established in 2022, sets ambitious goals for the development of domestic production, and the launch of Meken is a significant step in this direction.