Qozog‘iston temir yo‘llari TITR orqali konteyner tashish hajmi 14 baravarga oshganini ko‘rmoqda
Qozog‘iston temir yo‘llari 2024-yilda Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi (TITR) orqali konteyner tashish hajmi 14 baravarga oshganini, bu o‘sish yangi strategik yaxshilanishlar va rivojlangan port infratuzilmasi natijasi ekanini ma’lum qildi.
Qozog‘iston temir yo‘llari 2024-yilda Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi (TITR) orqali konteyner tashish hajmi 14 baravarga oshgani, Xitoydan yuk tashishlar esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan sezilarli darajada oshgani haqida xabar berdi. Bu o‘sish strategik yaxshilanishlar, jumladan, soddalashtirilgan “yagona darcha” tizimini joriy etgan “O‘rta koridor multimodal” qo‘shma korxonasini tashkil etish bilan bog‘liq.
Kaspiy dengizi bo‘ylab rivojlangan port infratuzilmasi ham samaradorlikni oshirdi, Xitoydan Ozarbayjon, Gruziya va Ruminiyaga yetkazib berish muddati sezilarli darajada qisqardi. Eslatib o‘tamiz, Xitoyning Sian shahridan kelgan konteyner poyezdi joriy yilning iyul oyida O‘zbekistonning Toshkent shahriga bor-yo‘g‘i 5 kun ichida yetib keldi va bu yo‘nalishning yaxshilanganini ta’kidladi.