Prezident Ilhom Aliyevning O‘zbekistonga rasmiy tashrifining asosiy yakunlari
Prezident Ilhom Aliyevning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik yangi bosqichga o‘tib, 2 milliard dollardan ortiq qo‘shma loyihalar, iqtisodiy hamkorlik yili e’lon qilindi, hamda madaniyat, ta’lim va transport sohalarida yangi kelishuvlar imzolandi.
✅ Oʻzbekiston va Ozarbayjon oʻrtasidagi strategik sheriklik va ikki tomonlama aloqalarning chuqurlashuvida yangi bosqich boshlandi.
✅ Qurilish, toʻqimachilik va mehmondoʻstlik sohasida qoʻshma loyihalarni ishga tushirish, kelishuvlar hajmi 2 milliard dollardan oshadi. 2024-yil Iqtisodiy hamkorlik yili deb e’lon qilindi.
✅ Ish oʻrinlari yaratish, innovatsiyalar va sanoat kooperatsiyasiga eʼtibor qaratgan holda biznes rahbarlari oʻrtasidagi hamkorlik mustahkamlandi.
✅ Madaniyat, taʼlim va transport sohalarida hamkorlikni kengaytirish, jumladan, Transkaspiy yoʻlagini kengaytirish va Qoʻqonda Hududlar forumini oʻtkazish boʻyicha kelishuvlar.