O‘zbekistonda Ijodiy iqtisodiyot: ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni hal qilish bo‘yicha IV Jahon konferensiyasi bo‘lib o‘tadi.
2-4 oktabr kunlari Toshkentda “Inklyuziv ijod: o‘zgaruvchan haqiqat” mavzusidagi IV Jahon ijodiy iqtisodiyot konferensiyasi (WCCE) bo‘lib o‘tadi. Ushbu tadbir ilg'or texnologiyalar, jumladan, sun'iy intellektning yuksalishining ijtimoiy va iqtisodiy muammolarini hal qiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev vakolati va Bosh vazir Abdulla Aripov raisligida o‘tkazilayotgan konferensiya xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va barqaror, bilimga asoslangan iqtisodiyotni barpo etishda bunyodkorlik rolini yoritishga qaratilgan.
Tadbir doirasida seminarlar, mahorat darslari va yangi badiiy rezidensiyalarning ochilishi bo‘lib o‘tadi.
Oʻzbekistonning 2030-yilgacha bunyodkor iqtisodiyotni rivojlantirish konsepsiyasi loyihasini ishlab chiqish asosiy natija boʻladi.

Uzbekistan to Host 4th World Conference on Creative Economy: Tackling Social and Economic Challenges
From October 2-4, Tashkent will host the 4th World Conference on Creative Economy (WCCE) under the theme "Inclusive Creativity: A Shifted Reality." This event will address the social and economic challenges of advancing technologies, including the rise of artificial intelligence.
Authorized by President Shavkat Mirziyoyev and chaired by Prime Minister Abdulla Aripov, the conference aims to promote international cooperation and highlight creativity's role in building a sustainable, knowledge-driven economy. The event will feature seminars, workshops, and the unveiling of new art residencies.
A key outcome will be the development of Uzbekistan's draft Concept of Development of the Creative Economy until 2030.