Afg‘onistonlik ayollar O‘zbekistondagi tibbiyot oliygohlarida o‘qitiladi
Muhim kelishuvga ko‘ra, 160 nafar afg‘onistonlik ayol O‘zbekistonda tibbiy ta’lim oladi. Oʻzbekiston Oliy taʼlim vazirligi va Qatarning “Taʼlim hamma narsadan ustun” jamgʻarmasi oʻrtasidagi memorandum asosida tashkil etilgan ushbu tashabbus birinchi navbatda Qatar tomonidan moliyalashtiriladi, 2,2 million dollarlik sarmoya taʼlim va yashash xarajatlarini qoplaydi.
Asosiy fikrlar:
???? Dastur afg‘on ayollarining kasbiy mahoratini oshirish, ularga Afg‘onistondagi tibbiyot sohasiga katta hissa qo‘shish imkoniyatini berishdan iborat.
???? Ushbu hamkorlik Oʻzbekiston va Qatar oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlaydi, shu bilan birga afgʻon ayollari uchun taʼlim va gender huquqlarini ilgari suradi.
???? Ushbu dastur muhim imkoniyat bo'lib, afg'on ayollariga o'z vatanlaridagi qiyinchiliklarga qaramay, kasbiy rivojlanish yo'lini taklif etadi.