Qozog‘iston va Xitoy axborot almashinuvi orqali jinoyatchilikka qarshi hamkorlikni kuchaytirmoqda
Qozog‘iston va Xitoy jinoiy tahdidlarga qarshi kurashishga qaratilgan axborot almashinuvining yangi asoslarini yaratishga kelishib oldi.
Bu voqea yaqinda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Xitoy huquq-tartibot idoralari vakillari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan keyin sodir bo‘ldi. Uchrashuvda asosiy e’tibor transmilliy jinoyatchilik, ekstremizm, giyohvand moddalar savdosi, kiberjinoyatchilik va odam savdosiga qarshi kurashga qaratildi.
Qozog‘iston ichki ishlar vaziri Yerjan Sadenov Xitoy jamoat xavfsizligi vaziri bilan xavfsizlik sohasida hamkorlikni kengaytirish strategiyasini belgilab olish uchun muzokaralar o‘tkazdi. Shartnoma ushbu yuqori darajadagi tahdidlarga qarshi turish uchun muntazam ravishda axborot va tajriba almashishni o'z ichiga oladi.

Kazakhstan and China have agreed to establish a new framework for information exchange aimed at combating criminal threats.
This development follows a recent meeting between law enforcement officials from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, and China. The focus of the meeting was on tackling transnational crime, extremism, drug trafficking, cybercrime, and human trafficking.
Kazakh Interior Minister Yerzhan Sadenov engaged in discussions with China’s Minister of Public Security to outline strategies for enhancing security cooperation. The agreement includes regular exchanges of information and expertise to counter these high-level threats.