O'zbekistonda islomiy moliyalashtirishni rivojlantirish
Poytaxtimizda BMT Taraqqiyot dasturi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (NAPP) va Islom taraqqiyot banki (ITB) bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda islom moliyasini joriy etish: imkoniyatlar va muammolar” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir “O‘zbekistonda kapital bozori to‘g‘risida”gi qonun loyihasini muhokama qilish va “Sukuk” kabi islomiy moliya vositalarini joriy etish masalalarini o‘rganishdan iborat.
Muhokamalarda asosiy davlat idoralaridan, jumladan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Markaziy bankdan 30 dan ortiq vakil ishtirok etdi. Ular Islom bankining qonunchilik bazasi va barqaror rivojlanish uchun sukuk, jumladan, “Yashil sukuk” salohiyatiga e’tibor qaratdilar.

Advancing Islamic Finance in Uzbekistan
UNDP, in collaboration with the National Agency of Perspective Projects (NAPP) and the Islamic Development Bank (IsDB), hosted a round table in Tashkent on "Introduction of Islamic Finance in Uzbekistan: Opportunities and Challenges."
The event aimed to discuss the draft Law “On Capital Market in Uzbekistan” and explore the introduction of Islamic finance instruments like Sukuk.
Over 30 representatives from key government agencies, including the Ministry of Economy and Finance and the Central Bank, joined the discussions. They focused on the legislative framework for Islamic banking and the potential of Sukuk, including "Green Sukuk," for sustainable development.