OTBning iqtisodiy sharhi hisoboti: Markaziy Osiyo – 2024 yilning birinchi yarmi
Osiyo taraqqiyot banki (OTB) hisobotida ta’kidlanganidek, Markaziy Osiyo o‘zining beshta davlati – Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston bo‘ylab turli iqtisodiy traektoriyalarni bosib o‘tmoqda – har biri o‘ziga xos muammolar va imkoniyatlarga duch kelmoqda.
Umumiy inflyatsiya bosimi va savdo taqchilligiga qaramay, Markaziy Osiyo davlatlari o'z iqtisodiyotlarini diversifikatsiya qilish va barqarorlikni oshirish bo'yicha strategiyalarni faol ravishda amalga oshirmoqda. Hisobotda taʼkidlanganidek, Oʻzbekistonning pul oʻtkazmalari manbalarini kengaytirish boʻyicha muvaffaqiyatli tashabbuslari hamda Turkmanistonning eksport salohiyatini, xususan, gaz va toʻqimachilik tarmoqlarini kengaytirishga qaratayotgani mintaqaning barqaror iqtisodiy oʻsishni taʼminlashga intilayotganidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, tizimli islohotlar va mintaqaviy hamkorlikka doimiy e'tibor berish muhim ahamiyatga ega bo'ladi, chunki bu mamlakatlar o'zlarining iqtisodiy landshaftlarining murakkabligiga qarshi turishadi. Umuman olganda, rivojlanish va jahon bozorlariga integratsiyalashuv salohiyati davom etayotgan islohotlar va kengaytirilgan xalqaro hamkorlik asosida mustahkam bo‘lib qolmoqda.