Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabovning "Maxtumquli Firog‘iyning adabiy va siyosiy-falsafiy merosi" ilmiy simpoziumidagi nutqi
2024-yil 15-oktabr, Toshkent
Hurmatli Shadurdy Oveznepesovich,
Sizning A'lojanobliklaringiz,
Hurmatli simpozium ishtirokchilari,
Avvalo, Markaziy Osiyo xalqaro instituti tomonidan Turkmanistonning Oʻzbekistondagi Elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan "Maxtumquli Firogʻiyning adabiy va siyosiy-falsafiy merosi" nomli ilmiy simpoziumning barcha ishtirokchilarini qutlashga ijozat bergaysiz.
Hurmatli Shodurdi Oveznepesovichga va Turkmaniston elchixonasi jamoasiga simpoziumni tashkil etishda koʻrsatgan yordamlari va ayniqsa, Ashxoboddan kelgan aziz mehmonlarimiz — MICAning yaqin doʻsti va hamkori, Turkmanistonning Oʻzbekistondagi sobiq elchisi, hozirda Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi xalqaro munosabatlar institutining Strategik tadqiqotlar markazi direktori Shiri Akoylievich Shiriyev va Turkmaniston Fanlar akademiyasi Maxtumquli nomidagi Til, adabiyot va milliy qoʻlyozmalar instituti direktori Davud Saparmammedovich Orazsaxedovlarni taklif etganliklari uchun minnatdorchilik bildirishni istardim.
Shuningdek, tadbirimizni oʻz ishtiroklari bilan qoʻllab-quvvatlagan elchilar va diplomatlarga, buyuk shoir va mutafakkirning adabiy asarlari va falsafiy merosini oʻrganayotgan olim va mutaxassislarga bizning taklifimizga ijobiy javob berganliklari uchun minnatdorchilik bildirmoqchiman.
Buyuk turkman shoiri va mutafakkirining 300 yilligida unga hurmat bajo keltirib, bugun biz, shuningdek, 11 oktyabr kuni Ashxobodda Prezidentimiz, 17 davlat rahbarlari va yuqori martabali vakillari hamda 6 xalqaro tashkilot rahbarlari ishtirokida boʻlib oʻtgan "Zamonlar va sivilizatsiyalar oʻzaro bogʻliqligi — tinchlik va rivojlanish asosi" nomli davlat va hukumat rahbarlarining xalqaro forumining natijalari boʻyicha fikr almashmoqchimiz.
Forumda nutq soʻzlar ekan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev taʼkidladi: "Dunyo boʻyicha hozirgi notinch va murakkab vaziyatda, Turkmaniston rahbariyati adabiyot va maʼrifatni davlat siyosati darajasiga koʻtardi, ularni xalqaro maydonda tinchlikparvar gʻoyalarni ilgari surishning samarali vositasiga aylantirdi."
Davlat rahbari qayd etdi: "Buyuk gumanist, shoir va mutafakkir Maxtumqulining oʻlmas asarlari tinchlik va hamjihatlikni, ezgulik va adolatni madh etib, umuminsoniy qadriyatlar bilan uygʻunlashadi."
Muhim shuki, Maxtumqulining gumanistik, tinchlikparvar qarashlari Turkmanistonning ijobiy betaraflik siyosatining gʻoyaviy asosi boʻlgan turkman xalqining donoligi va bagʻrikengligi bilan chambarchas bogʻliq.
Shu munosabat bilan, Forumning oʻz nomidan ham koʻrinib turganidek, shoirning falsafiy merosining tinchlikni saqlash va ishonchni mustahkamlash kabi Turkmaniston diplomatiyasi tomonidan muvaffaqiyatli ilgari surilayotgan global kun tartibi bilan bogʻliqligi alohida qiziqish uygʻotadi. Biz turkman hamkasblarimizni BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2025 yilni Tinchlik va ishonchning xalqaro yili deb eʼlon qilinishiga oid rezolyutsiyaning qabul qilinishi bilan tabriklaymiz, xalqaro tadbirlarning taʼsirli dasturini muvaffaqiyatli amalga oshirishni va kelgusi yil dekabr oyida Ashxobodda boʻlib oʻtadigan yakuniy xalqaro forumning muvaffaqiyatli oʻtkazilishini tilaymiz.
Ushbu masalalar bizning konferensiyamizning birinchi sessiyasiga bagʻishlangan. Biz hurmatli elchilarimizdan oʻz fikrlarini bildirishlarini soʻradik. Ishonchim komilki, Sizning Aʼlojanobliklaringiz Turkmanistonda yaqinda boʻlib oʻtgan ulkan xalqaro forumni munosib baholash uchun kerakli soʻzlarni topasizlar.
Ushbu sessiyaning yakunida shoirning sheʼrlari ijro etiladi.
Hurmatli simpozium ishtirokchilari!
Joriy yil fevral oyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev "Buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Faragʻiyning 300 yilligini keng nishonlash toʻgʻrisida"gi Qarorni imzoladi, uning bir qismi bugungi ilmiy simpoziumdir.
Qarorga muvofiq, yurtimizda Maxtumquli Faragʻiyning "Tanlangan asarlar" kitobi nashr etildi, u Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan Ashxobodda Turkman xalqining milliy yetakchisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashuvda taqdim etildi.
Shu munosabat bilan aytish joizki, yurtimizda turkman shoirining adabiy asarlarini nashr etish ajoyib tarixiy anʼanaga aylangan. Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik institutining fondlarida, shuningdek, Sankt-Peterburg, London, Budapesht va Istanbulda Maxtumquli Faragʻiy asarlarining qoʻlyozmalari saqlanadi va ularning ayrimlari toʻgʻridan-toʻgʻri XVIII asrga tegishli.
Keyingi davrda, 1910 yilda Maxtumquli asarlarining toʻplami Buxoroda, bir yildan soʻng esa Toshkentda chop etildi. 1914 yilda Buxoroda 189 sheʼrni oʻz ichiga olgan "Maxtumquli devoni" toʻplami nashr etildi, u shoirning eng yaxshi asarlaridan biri boʻldi. Bu yilda, "Tanlangan asarlar"dan tashqari, uning ijodiga bagʻishlangan maqolalar toʻplami ham chop etiladi.
Qarorga muvofiq, Oʻzbekistonda shoir hayoti va ijodiy faoliyati haqida spektakl sahnalashtirish, uning sheʼrlari asosida qoʻshiqlar ijro etish tanlovi, shuningdek, Oʻzbekiston va Turkmaniston kinematograflari hamkorligida badiiy film yaratish kabi bir qator yubiley tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Davlat rahbarining turkman xalqining buyuk farzandiga bunday eʼtibori ajablanarli emas. Uning Ashxoboddagi forumda soʻzlagan nutqida aytilganidek, "Oʻzbekiston xalqi ham Maxtumqulini yuksak qadrlaydi va sevadi. Bugun yurtimizda Maxtumqulining ajoyib sheʼrlari va ular asosida yaratilgan goʻzal qoʻshiqlar doimo yangramoqda. Shubhasiz, uning ajoyib asarlari xalqlarimiz oʻrtasidagi azaliy birodarlik va doʻstlik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qildi."
Tasviriy aytganda, Maxtumquli Faragʻiy haqiqatan ham ikki mamlakatimizni yaqinlashtiruvchi shaxs va Oʻzbekiston va Turkmaniston doʻstligining ramziga aylangan.
Shuni aytish kifoya, Maxtumquli 1750-yillarda Buxorodagi Koʻkaldosh madrasasida yashagan va oʻqigan. Maxtumquli yashagan xona davlat tomonidan eʼtibor bilan saqlanadi va sayyohlar tomonidan ziyorat qilinadi. Keyinchalik u uch yil davomida Xivada Shirgʻoziyxon madrasasida tahsil olgan, bu oʻsha paytda Sharqning eng yirik akademik va tadqiqot markazi boʻlgan.
Otasi kasalligiga bogʻliq ravishda madrasani muddatidan oldin tark etar ekan, Maxtumquli oʻzining alma-materiga bagʻishlangan taʼsirli sheʼr yozgan, u shubhasiz yurtimizda eng issiq javobni topadi:
"Xayr, goʻzal Shirgʻoziy":
Uch yil har kuni tuz ulashding men bilan,
Kechir, men ketmoqdaman, goʻzal Shirgʻoziy!
Qish va bahorda panohim boʻlding sen menga,
Men yashayman, dushman va doʻstni ajratib,
Haqiqat endi mening muqaddas ittifoqchim,
Bu yerda menga oltin kitob ochildi.
Shoirning koʻplab sheʼrlari mashhur oʻzbek tarjimonlari tomonidan o‘zbek tiliga tarjima qilingan va chinakam xalq qoʻshiqlariga aylangan. Ular Samarqand, Buxoro, Xorazm va Qoraqalpogʻistonda toʻy va boshqa tantanalarda mashhur xalq qoʻshiqchilari tomonidan tez-tez ijro etiladi.
Shu sababli, Oʻzbekistonda Maxtumquli Faragʻiy xotirasini abadiylashtirish uchun koʻp ishlar qilindi. Ikki davlat yetakchilari ishtirokida Toshkent va Xivada unga bagʻishlangan yodgorlik majmualari ochildi. Toshkentning koʻchalardan biriga Maxtumquli nomi berilgan, shoir sharafiga barelef oʻrnatilgan alleya yaratilgan.
Shu munosabat bilan, ikkinchi sessiyada — "Maxtumquli Faragʻiyning adabiy merosi" — Turkmaniston va Oʻzbekistonda obroʻli adiblar, mutaxassislar va olimlarning Maxtumquli Faragʻiyning adabiy merosi, uning ahamiyati va jahon madaniyatiga taʼsiri haqidagi maʼruzalari tinglanadi.
Ushbu sessiyaning yakunida sizga Maxtumquli sheʼrlari oʻqilishi taqdim etiladi.
Bizning fikrimizcha, uchinchi sessiya — "Maxtumquli Faragʻiyning siyosiy va falsafiy gʻoyalari" — alohida qiziqish uygʻotadi.
Maxtumquli ijodi haqiqatan ham chuqur falsafiy mazmun va maʼnoga ega. Uning asarlari Turkmaniston va qoʻshni davlatlar hududida XVIII asr oʻrtalari va ikkinchi yarmida sodir boʻlgan siyosiy va iqtisodiy voqealarni tizimli va batafsil tasvirlaydigan ensiklopediyadir. Ular, aslida, oʻsha davr mintaqaviy va kengroq xalqaro jarayonlarni oʻrganish va tushunish uchun muhim manbaga aylangan.
Bugungi kunda Turkmanistonda taʼkidlanayotganidek, "Turkmaniston tashqi siyosatining konseptual asoslarini bemalol Maxtumquli targʻib qilgan yuksak ideallar namoyon boʻlishi deb taʼriflash mumkin. Uning ijodining falsafiy qismi, tinchlik, adolat, gumanizm, doʻstlik, vatanparvarlik, barcha xalqlarga ochiqlik va hurmatni himoya qilishdagi ovozi — bularning barchasi turkmanlarning genetik kodiga singib ketdi, ularning insoniyatning bir qismi sifatidagi dunyoqarashining alfasi va omegasi boʻldi."
Markaziy Osiyo tadqiqotchilari uchun ham shuni taʼkidlash muhimki, Faragʻiy oʻz vaqtida "mintaqadagi ijtimoiy hayot, diplomatik, geosiyosiy va harbiy-siyosiy qarama-qarshiliklarning amaliy muammolarini ratsional darajaga koʻtardi."
Xulosa qilib aytganda, yana bir bor barcha aziz mehmonlarga ishtiroki uchun minnatdorchilik bildirishga, qiziqarli nutqlar va munozaralar tilashga, buyuk turkman shoiri va mutafakkirining 300 yillik yubileyini nishonlashning bir qismi sifatida simpoziumni muvaffaqiyatli oʻtkazishga ruxsat bergaysiz.

Выступление директора Международного института Центральной Азии Ж.Вахабова на научном симпозиуме «Литературное и политико-философское наследие Махтумкули Фраги»
15 октября 2024 г., Ташкент
Уважаемый Шадурды Овезнепесович,
Уважаемые участники симпозиума,
Прежде всего, разрешите поприветствовать всех участников научного симпозиума «Литературное и политико-философское наследие Махтумкули Фраги», организованного Международным институтом Центральной Азии совместно с Посольством Туркменистана в Республике Узбекистан.
Позвольте выразить признательность уважаемому Шадурды Овезнепесовичу и всему коллективу посольства Туркменистана за содействие в организации симпозиума и особенно приглашение наших дорогих гостей из Ашхабада – доброго друга и партнера МИЦА, бывшего посла Туркменистана в Узбекистане, ныне директора Центра стратегических исследований Института международных отношений МИД Туркменистана Шири Акойлиевича Шириева и директора Института языка, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Академии наук Туркменистана Давуда Сапармаммедовича Оразсахедова.
Хотел бы также поблагодарить послов и дипломатов, поддержавших своим участием наше мероприятие, а также ученых и экспертов, которые изучают литературные произведения и философское наследие великого поэта и мыслителя и любезно откликнулись на наше приглашение принять участие в дискуссии.
Воздавая должное великому туркменскому поэту мыслителю в год его 300-летия, мы также намерены сегодня обменяться мнениями по итогам Международного форума глав государств и правительств «Взаимосвязь времен и цивилизаций – основа мира и развития», прошедшего 11 октября т. г. в Ашхабаде с участием нашего Президента, глав государств и высоких представителй 17 стран, а также руководителей 6 международных организаций.
Выступая на форуме, Президент Узбекистана Ш.М. Мирзиёев отметил, что «в условиях нынешней неспокойной и сложной ситуации в мире, руководство Туркменистана возвело развитие литературы
и просвещения на уровень государственной политики, превратив их в эффективный инструмент для продвижения миролюбивых идей на международной арене».
Глава государства подчеркнул, что «бессмертные произведения великого гуманиста, поэта и мыслителя Махтумкули гармонично сочетаются с общечеловеческими ценностями, воспевая мир и согласие, добро и справедливость».
Важно также, что гуманистические, миролюбивые взгляды Махтумкули неразрывно связаны с мудростью и толерантностью туркменского народа, ставшими идейной основой политики позитивного нейтралитета Туркменистана.
В этой связи особый интерес представляет заявленная в самом названии Форума взаимосвязь философского наследия поэта с успешно продвигаемым туркменской дипломатией приоритетом глобальной повестки – поддержанием мира и укреплением доверия. Мы поздравляем туркменских коллег с принятием Генеральной Ассамблеей ООН резолюции об объявлении 2025 г. Международным годом мира и доверия, желаем четкой реализации впечатляющей программы международных мероприятий и успешного проведения итогового Международного форума в декабре следующего года в Ашхабаде.
Этим вопросам посвящена первая сессия нашей конференции. Мы попросили уважаемых послов выступить с комментариями. Уверен, что Ваши Превосходительства найдут нужные слова, чтобы по достоинству оценить состоявшийся на днях в Туркменистане грандиозный Международный форум.
В завершении этой сессии будут исполнены песни на стихотворения поэта.
Дорогие участники симпозиума!
В феврале с. г Президент Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёев подписал Постановление «О широком праздновании 300-летия великого туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги», частью которого является сегодняшний научный симпозиум.
В соответствии с Постановлением, у нас в стране была издана книга «Избранные произведения» Махтумкули Фраги, которая была презентована Президентом Узбекистана на встрече в Ашхабаде с Национальным лидером туркменского народа Гурбангулы Бердымухамедовым.
В этой связи уместно отметить, что в нашей стране издание литературных шедевров туркменского поэта стало замечательной исторической традицией. В фондах Института востоковедения Академии науки Узбекистана
в Ташкенте, как и в Санкт-Петербурге, Лондоне, Будапеште и Стамбуле, хранятся рукописи произведений Махтумкули Фраги, и некоторые из них относятся непосредственно к 18-му веку.
В более поздний период, ещё в 1910 г. сборник произведений Махтумкули вышел в Бухаре, а через год - в Ташкенте. В 1914 г. в Бухаре был издан сборник «Диван Махтумкули», содержавший 189 стихотворений, ставший одним из лучших собраний сочинений поэта. В этом году, кроме «Избранных произведений», также выйдет сборник статей о его творчестве.
В соответствие с Постановлением в Узбекистане проводится целый цикл юбилейных мероприятий, включая постановки спектакля о жизнедеятельности поэта, конкурс исполнения песен на его стихи, а также создание художественного фильма при сотрудничестве кинематографистов Узбекистана и Туркменистана.
Такое внимание главы государства к великому сыну туркменского народа неудивительно. Как было сказано в его выступлении на форуме в Ашхабаде, «народ Узбекистана также высоко ценит и любит Махтумкули. Сегодня в нашей стране постоянно звучат замечательные стихи Махтумкули и созданные на их основе прекрасные песни. Несомненно, его великолепные произведения послужили ещё большему укреплению исконно братских и дружеских отношений между нашими народами».
Образно говоря, Махтумкули Фраги стал поистине сближающей наши две страны фигурой и символом дружбы Узбекистана и Туркменистана.
Достаточно сказать, что Махтумкули в 1750-е годы жил и учился в бухарском медресе Кукельдаш. Комната, в которой жил там Махтумкули, бережно охраняется государством и посещается туристами. Позднее он три года провёл на учёбе в медресе Ширгази-хана в Хиве, которое было тогда крупнейшим академическим и исследовательским центром Востока.
Покидая досрочно медресе в связи с болезнью отца, Махтумкули написал проникновенное стихотворение, посвященное своей альма-матер, которое, несомненно, находит самый горячий отклик в нашей стране:
«Прощай, прекрасный Ширгази»:
Три года что ни день ты соль делил со мною,-
Прости, я ухожу, прекрасный Ширгази!
Ты мне приютом был зимою и весною,-
Прости, я ухожу, прекрасный Ширгази!..
Я буду жить, врага и друга различая,
Мне истина теперь - союзница святая,
Была мне книга здесь открыта золотая.
Многие из стихотворений поэта переведены на узбекский язык известными узбекскими переводчиками и положены в песни, ставшие поистине народными. Они часто исполняются известными народными певцами на свадьбах и других торжествах в Самарканде, Бухаре, Хорезме и Каракалпакстане.
В Узбекистане поэтому немало сделано для увековечивания памяти Махтумкули Фраги. Так, с участием лидеров двух стран открыты посвященные ему мемориальные комплексы в Ташкенте и Хиве. Одной из улиц Ташкента присвоено имя Махтумкули, создана аллея, где установлен барельеф в честь поэта.
В этой связи во второй сессии - «Литературное наследие Махтумкули Фраги» - будут заслушаны выступления авторитетных в Туркменистане
и Узбекистане литераторов, экспертов и учёных о литературном наследии Махтумкули Фраги, его значимости и влиянии на мировую культуру.
В завершении этой сессии вашему вниманию будет представлено чтение стихов Махтумкули.
По нашему мнению, особый интерес представляет третья сессия – «Политические и философские идеи Махтумкули Фраги».
Творчество Махтумкули действительно отличается глубоким философским содержанием и смыслом. Его произведения представляют собой энциклопедию, в которой систематически и подробно описываются происходившие в середине и во второй половине 18-го века политические и экономические события на территории Туркменистана и в соседних странах. Они стали, по сути, важным источником изучения и осмысления региональных и более широких международных процессов того периода.
Как отмечают сегодня в Туркменистане, «концептуальные основы туркменской внешней политики можно смело охарактеризовать как проявление высоких идеалов, которые проповедовал Махтумкули. Философская часть его творчества, голос в защиту мира, справедливости, гуманизма, дружбы, патриотизма, открытости и уважения ко всем народам - все это вошло в генетический код туркмен, стало альфой и омегой их мироощущения как части человечества».
Для исследователей Центральной Азии, также важно, что Фраги в свое время «сумел поднять до рациональной высоты практические проблемы социальной жизни, дипломатического, геополитического и военно-политического противоборства в регионе».
В заключение, позвольте вновь выразить признательность всем дорогим гостям за участие, пожелать интересных выступлений и дискуссии, успешного проведения симпозиума как части празднования 300-летнего юбилея великого туркменского поэта и мыслителя в наших странах.