Qirg‘iziston, O‘zbekiston va Tojikiston bosh vazirlarining uch tomonlama uchrashuvi mintaqaviy hamkorlikka bag‘ishlandi
Qirgʻiziston Bosh vaziri Adilbek Qosimaliev, Oʻzbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov va Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va uzoq vaqtdan beri hamkorlikka ustuvor ahamiyat qaratgan uch mamlakat davlat rahbarlari – Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmon tomonidan erishilgan avvalgi kelishuvlarga asoslanishdan iborat edi. mintaqaviy integratsiya.
Bosh vazirlar savdo, logistika, energetika va madaniy almashinuv kabi muhim tarmoqlarda hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan salohiyatni muhokama qildilar. Ular o‘z mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun transchegaraviy va mintaqalararo hamkorlik hayotiy ahamiyatga ega ekanini ta’kidlab, mintaqaviy miqyosda mustahkam aloqalarni rivojlantirish muhimligini qayd etdilar.
Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi chegarani delimitatsiya qilish jarayoni yakunlangani uchrashuvning muhim daqiqalaridan biri bo‘ldi. 2023-yil 27-yanvar kuni ikki davlat o‘rtasida Davlat chegarasi to‘g‘risidagi shartnomani ratifikatsiya qilish yorliqlari almashildi. Bundan tashqari, 2024-yil dekabrida rasmiylashtirilgan qirg‘iz-tojik chegarasi bo‘yicha muzokaralar yaqin orada chegaraning qolgan uchastkalarini yakunlash bilan yakunlanadi.
Davlat rahbarlari ushbu uchrashuv mintaqaning kelgusi oʻn yilliklardagi kelajagini belgilab berishiga, ularning mamlakatlari farovonligi va barqarorligini taʼminlashiga ishonch bildirdi. Davlat rahbarlarining bo‘lajak sammiti yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlash va mamlakatlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni chuqurlashtirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Uchrashuv Qirg‘izistonning Botken viloyati, O‘zbekistonning Farg‘ona viloyati va Tojikistonning So‘g‘d viloyatidagi Qirg‘iziston, O‘zbekiston va Tojikiston chegaralari tutashgan nuqtada bo‘lib o‘tgani diqqatga sazovor.

Трехсторонняя встреча премьер-министров Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана посвящена региональному сотрудничеству
Состоялась встреча между премьер-министром Кыргызстана Адылбеком Касымалиевым, премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым и премьер-министром Таджикистана Кохиром Расулзодой.
Целью встречи было укрепление регионального сотрудничества и развитие предыдущих соглашений, достигнутых главами государств трех стран — президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым, президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, которые издавна отдают приоритет сотрудничеству и региональной интеграции.
Премьер-министры обсудили огромный потенциал для расширения сотрудничества в ключевых секторах, включая торговлю, логистику, энергетику и культурный обмен. Они подчеркнули, что приграничное и межрегиональное сотрудничество имеет жизненно важное значение для дальнейшего взаимодействия между их странами, отметив важность развития более крепких связей на региональном уровне.
Одним из ключевых моментов встречи стало завершение процесса делимитации границы между Кыргызстаном и Узбекистаном. 27 января 2023 года две страны обменялись ратификационными грамотами к договору о государственной границе. Кроме того, обсуждения по кыргызско-таджикской границе, которые были официально оформлены в декабре 2024 года, вскоре завершатся с завершением оставшихся участков границы.
Лидеры выразили уверенность, что эта встреча определит будущее региона на десятилетия вперед, обеспечив процветание и стабильность для их стран. Ожидается, что будущий саммит глав государств еще больше укрепит добрососедские отношения и углубит многогранное партнерство между странами.
Примечательно, что встреча состоялась на пересечении границ Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана в Баткенской области Кыргызстана, Ферганской области Узбекистана и Согдийской области Таджикистана.