Ko‘rgazmaning ochilish marosimida Tojikiston Sanoat va yangi texnologiyalar vazirligi, O‘zbekistonning Tojikistondagi elchixonasi va “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi vakillari ishtirok etishdi. Mehmonlar inshootlarni ko‘zdan kechirib, mahsulotlar turi va taklif etilayotgan narxlarni o‘rgandilar.
Tadbir doirasida “biznesdan biznesga” (B2B) formatida uchrashuvlar o‘tkazilib, o‘zbek mahsulotlarining asosiy bozoriga aylangan Tojikistonda o‘zbek qurilish materiallariga talab ortib borayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston qurilish materiallari tashqi iqtisodiy aloqalar boshqarmasi boshlig‘i Mehroj Botirovning aytishicha, Tojikiston o‘zbek qurilish materiallari eksporti bo‘yicha ikkinchi o‘rinda turadi.
“2024-yilda Tojikistonga 115 million dollarlik qurilish materiallari, jumladan, metall buyumlar, quruq qurilish aralashmalari, sement, keramika, PVX profillar, quvurlar, plastmassa buyumlar, DSP, MDF panellari va qurilish oynalari eksport qilindi”, — ta’kidladi Botirov.
Yangi tashkil etilgan savdo uyi sifatli mahsulotlarga talab yuqori bo‘lgan Dushanbe shahrida jadal rivojlanayotgan qurilish sohasi ehtiyojlarini qondiradigan toshdan tortib PVX panellargacha bo‘lgan keng turdagi qurilish materiallarini taklif etadi.
Kelgusida “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi 2025-yilda eksport hajmini ikki baravar oshirishni, shuningdek, Tojikistonning So‘g‘d va Tog‘li Badaxshon viloyatlarida qo‘shimcha savdo uylarini ochishni rejalashtirmoqda. Gazbeton bloklari, issiqlik izolyatsion panellari, tabiiy toshlar, devor qog‘ozi kabi mahsulotlar eksportini kengaytirish bo‘yicha ham muzokaralar olib borilmoqda.
Batafsil: https://khovar.tj/rus/2025/01/v-dushanbe-otkrylsya-torgovyj-dom-uzbekistana-spetsializiruyushhijsya-na-stroitelnyh-materialah/
09.01.2025
1890
Dushanbeda O‘zbekiston qurilish materiallari savdo uyi ochildi
2025-yil 7-yanvar kuni Dushanbe shahrida O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasida qurilish mollari eksportini ko‘paytirish va ikki tomonlama savdo aloqalarini mustahkamlash maqsadida qurilish materiallariga ixtisoslashgan O‘zbekiston Savdo uyi rasman ochildi, deb xabar berdi “Xovar” axborot agentligi.

Узбекистан открыл Торговый дом стройматериалов в Душанбе
7 января 2025 года в Душанбе официально открылся «Торговый дом Узбекистана», специализирующийся на строительных материалах, с целью увеличения экспорта строительных товаров между Узбекистаном и Таджикистаном и укрепления двусторонних торговых отношений, сообщает информационное агентство «Ховар».
В церемонии открытия приняли участие представители Министерства промышленности и новых технологий Таджикистана, посольства Узбекистана в Таджикистане и ассоциации «Узпромстройматериалы». Гости осмотрели объекты, изучили ассортимент продукции и предлагаемые цены.
В ходе мероприятия были проведены встречи в формате «бизнес для бизнеса» (B2B), что подчеркнуло растущий спрос на узбекские строительные материалы в Таджикистане, который стал ключевым рынком для узбекской продукции.
По словам Мехроджа Ботирова, начальника отдела внешнеэкономических связей по строительным материалам в Узбекистане, Таджикистан занимает второе место по экспорту узбекских строительных материалов.
«В 2024 году мы экспортировали в Таджикистан стройматериалы на сумму 115 миллионов долларов, включая металлопродукцию, сухие строительные смеси, цемент, керамику, ПВХ-профили, трубы, пластиковые изделия, ДСП, панели МДФ и строительное стекло», — сказал Ботиров.
В недавно созданном торговом доме представлен широкий ассортимент стройматериалов — от камней до ПВХ-панелей, что отвечает потребностям бурно развивающегося строительного сектора Душанбе, где наблюдается высокий спрос на качественную продукцию.
В перспективе ассоциация «Узпромстройматериалы» планирует удвоить объем экспорта в 2025 году, а также открыть дополнительные торговые дома в Согдийской и Горно-Бадахшанской областях Таджикистана. Также ведутся переговоры о расширении экспорта такой продукции, как газобетонные блоки, теплоизоляционные панели, натуральные камни и обои.