Qirg'iziston va Tojikiston chegaradagi kelishmovchilikni hal qilishmoqda
Qirg‘iziston va Tojikiston umumiy chegara bo‘yicha tarixiy kelishuvga erishdi, deya tasdiqladi Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov. Bitim yakuniy bosqichda, ikki yil ichida rasmiy tasdiqlanishi va demarkatsiyasi kutilmoqda.
Bitim ikki davlat manfaatlarini hisobga olgan holda, qariyb 1000 km chegaradagi kelishmovchiliklarni hal qiladi. Ba'zi bahsli hududlar bo'lingan, bir-biriga bog'langan aholi punktlari uchun maxsus echimlar topilgan. Uylari yangi chegaradan tashqarida bo'lgan aholi boshqa joyga ko'chiriladi.
Dekabr oyida ikkala hukumat qolgan bahsli hududlar tavsifini yakunladi va hozir yakuniy hujjatlar ustida ish olib borilmoqda. Rasmiylar kelishuvni ratifikatsiya qilib, yillar davom etgan bahsga tarixiy yechim topishga yoʻl ochmoqdalar.
????Batafsil: https://ru.kabar.kg/news/my-dostigli-dvustoronnego-soglasheniya-prezident-poyasnil-v-kakie-sroki-i-kakim-obrazom-budet-reshen-vopros-kyrgyzsko-tadzhikskoj-granicy/