Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida "Xalqaro tinchlik va ishonch yili" nishonlandi
2025 yil 7 fevral kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) "Xalqaro Tinchlik va Ishonch Yili: Turkmanistonning global va mintaqaviy hamkorlikka qo'shgan hissasi" mavzusida davra suhbati o'tkazdi. Tadbirni MOXI, Turkiymaniston elchixonasi va O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va chet el mamlakatlari bilan do'stona aloqalar qo'mitasi bilan hamkorlikda tashkil etdi.
Tadbirda rasmiylar, diplomatik korpus vakillari, jumladan, Ashxobodda joylashgan BMTning Markaziy Osiyo uchun profilaktik diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi rahbariyati, Qozog'iston, Qirg'iziston, Ozarbayjon, Slovakiya va Chexiyaning elchilari, shuningdek, ekspertlar, tadqiqotchilar va mamlakatimiz universitetlarining talabalaridan iborat ishtirokchilar, jumladan, O'zbekistonda o'qiyotgan turkman yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda ikki mavzuli sessiya o'tkazildi, ularda BMT Bosh Assambleyasining 2025 yilni Xalqaro Tinchlik va Ishonch Yili deb e'lon qilish haqidagi rezolyutsiyasi va O'zbekiston va Turkmanistonning qo'shni davlatlar bilan yaxshi qo'shni aloqalarni kuchaytirish, hamkorlikni mustahkamlash va mintaqada barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash borasidagi sa'y-harakatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, davra suhbatining doirasida Turkmanistonning neytralitet va global xavfsizlik sohasidagi diplomatiyasiga bag'ishlangan hamda O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga oid ko'rgazma tashkil etildi.
Tadbirni ochgan MOXI direktori Javlon Vahobov O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasidagi strategik hamkorlikni ilgari surishda faol hamkorlikni, ayniqsa, ikki mamlakat rahbarlari o'rtasidagi ishonchli munosabatlarni alohida ta'kidladi.
Bilateral munosabatlarning muhim xususiyati sifatida, ikki davlat tomonidan ilgari surilayotgan xalqaro tashabbuslarni o'zaro qo'llab-quvvatlash, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida hamkorlikni rivojlantirish borasidagi hamkorlik ta'kidlandi, deb aytildi J.Vahobovning nutqida.
2024 yil oktyabrida Makhtumquli Firog’iyning 300 yilligiga bag'ishlangan xalqaro forumda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonning uzoqni ko'ra biladigan siyosati va ijobiy neytraliteti so'nggi 30 yil ichida davlatchilikni mustahkamlash va xalq farovonligini oshirishdagi yirik muvaffaqiyatlarning asosiga aylanganini alohida ta'kidladi. Prezident tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 2025 yilni "Xalqaro Tinchlik va Ishonch Yili" deb e'lon qilish qarorining qabul qilinishini qo'llab-quvvatlashi ham ta'kidlandi.
Turkmanistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Shadurdi Meredov tadbirni tashkil etilganligi uchun minnatdorchilik bildirdi va bu tadbir mamlakatlar o'rtasidagi xalqaro munosabatlarni mustahkamlash va tinchlik, barqarorlik va o'zaro tushunishni rivojlantirishga bo'lgan yuqori hurmat va hamjihatlikni namoyish etishini ta'kidladi. Shuningdek, u Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash yo'lida sa'y-harakatlarini birlashtirishning muhimligini qayd etdi. Shu munosabat bilan diplomatik vakil Ashxobodning 2017 yilda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan Yangi Mintaqaviy Siyosatni qo'llab-quvvatlagan birinchi davlatlardan biri ekanligini ta'kidladi, bu esa Markaziy Osiyoda yaxshi qo'shni aloqalarni va farovonlikni mustahkamlash yo'lidagi muhim qadam bo'ldi.
O'zbekiston Tashqi ishlar vazirining o'rinbosari Bobur Usmonov ushbu tadbirni, BMT Bosh Assambleyasining "Xalqaro Tinchlik va Ishonch Yili" rezolyutsiyasiga bag'ishlangan bo'lib, Turkmenistondan tashqarida birinchi marta o'tkazilayotgan forum ekanligini ta'kidladi. U shuningdek, Turkmaniston tomonidan global tinchlik va barqarorlikni saqlash, qurolsizlanish va yangi tahdidlarga qarshi kurashishga qaratilgan noyob kontseptsiya taqdim etilganligini ta'kidladi.
BMTning Ashxoboddagi Markaziy Osiyo uchun profilaktik diplomatiya mintaqaviy markazi rahbari o'rinbosari Filipp Saprikin 2025 yilni "Tinchlik va Ishonch Yili" deb e'lon qilish, Turkmaniston, O'zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo davlatlari—Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikiston—o'rtasidagi muloqot, o'zaro tushunish va hamkorlikni mustahkamlashga sodiqlikni aks ettiradi, deb ta'kidladi. Bu esa, uning so'zlariga ko'ra, BMTning asosiy maqsadlari va tamoyillari asosidagi xalqaro tizimning muhim elementlari sifatida kelajak uchun amalga oshirilishi kerak.
O'zbekistonning Ozarbayjondagi elchisi Huseyn Guliyev Turkmaniston tashabbusining dolzarbligini va muhimligini ta'kidlab, bu tashabbus mavjud mojarolarni tinch va diplomatik yo'llar bilan hal qilish, ishonchni mustahkamlash va mamlakatlar o'rtasidagi madaniy muloqotni rivojlantirishga qaratilganligini aytdi. "Dunyo mojaro bilan to'la, va Turkmaniston tomonidan amalga oshirilayotgan qadamlari xalqaro hamjamiyatga qon to'kishni to'xtatishga chaqiriqdir," dedi elchi.
Qozog'istonning diplomatik vakili Beibut Atamkulov BMTning sobiq bosh kotiblaridan birining so'zlarini keltirdi: "Tinchlik ishonchsiz bo'lmaydi, ishonch esa muloqotda tug'iladi", deb ta'kidladi. U Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun bu ibora nafaqat chiroyli so'zlar, balki amaliy harakatlar yo'riqnomasi ekanligini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan, u O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari boshliqlarining Konsultativ Uchrashuvlarini boshlash tashabbusini alohida ajratdi.
Bundan tashqari, u shunday katta hamkorlik loyihalarining muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganligini ta'kidladi, masalan, Qambar-ota GESi va "Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston" temir yo'li. "Besh-yetti yil oldin bunday katta loyiha amalga oshirilishini tasavvur qilish qiyin edi," dedi u.
Qirg'izistonning elchisi Duyshonkul Chotonov mamlakatlar va xalqlar o'rtasidagi ishonch xavfsizlik va barqaror rivojlanishning eng muhim shartligini ta'kidladi. Hozirgi vaqtda Markaziy Osiyo mintaqasi bunday o'zaro manfaatli hamkorlikning muvaffaqiyatli misoli sifatida ko'rinadi. U mintaqaviy integratsiyani mustahkamlash ahamiyatini ta'kidlab, yangi transport yo'llari va energiya infrastrukturasi yaratish bo'yicha hamkorlikka tayyor ekanligini bildirdi.
Tojikistonning elchixonasi maslahatchisi Safaramin Safarzoda 2018 yilda Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo davlatlari boshliqlarining Konsultativ uchrashuvlarini tashkil etish tashabbusini birinchi bo'lib qo'llab-quvvatlagan prezident Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon bo'ldi. Shuningdek, u Dushanbeda o'tkazilgan 5-chi yubiley sessiyasining muvaffaqiyatli bo'lganini va Toshkentda kutilyotgan 7-chi sessiyani ta'kidladi. "Markaziy Osiyo umumiy uyimizdir, va barcha davlatlar xavfsizlik, barqarorlik va barqaror rivojlanish uchun birlashishi kerak," dedi u.
Slovakiya elchisi Viktor Boretskiy, Ashxobod va Toshkentning mintaqada yaxshi qo'shnichilik aloqalarni mustahkamlashga bo'lgan sa'y-harakatlari Markaziy Osiyoda o'zaro tushunish va ishonch muhitini yaratishga yordam berishini ta'kidladi.
Shuningdek, Chexiya elchisi Lubomir Freborta Turkmaniston va O'zbekistonning muloqot va diplomatik sa'y-harakatlarini tinchlik, barqaror rivojlanish va global xavfsizlikni ta'minlashga qo'shayotgan muhim hissasini alohida ta'kidladi.
Rossiyaning O'zbekistondagi elchisi maslahatchisi Valentin Gusev Markaziy Osiyo davlatlarining strategik hamkori va ittifoqchisi sifatida Rossiyaning mintaqaviy xavfsizlikni ta'minlashdagi rolini ta'kidladi. U "Markaziy Osiyo – Rossiya" hamkorlik formati doirasida transport va energiya infratuzilmasini rivojlantirish, shuningdek, terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo'yicha amalga oshirilayotgan loyihalarni ta'kidladi.
Natijada, MOXI direktori Javlon Vahobov davra suhbatining natijalari Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va farovonlikni ta'minlashga qaratilgan yanada kengroq hamkorlik uchun muhim qadam bo'lishiga ishonchini bildirdi. Turkmanistonning elchisi Shadurdi Meredovning so'zlariga ko'ra, bunday tadbirlar mamlakatlar o'rtasidagi ishonch va o'zaro tushunishni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Umuman olganda, muhokama qilinganidek, Xalqaro Tinchlik va Ishonch Yili nafaqat global tinchlik va gumanitar sa'y-harakatlarni qo'llab-quvvatlashga turtki beradi, balki bizni, mintaqadagi qo'shnilarni, butun dunyoga Markaziy Osiyo hamkorlik modelining samaradorligini namoyish etishga imkon beradi, bu esa o'zaro hurmat, tenglik va kelajak uchun umumiy mas'uliyat tamoyillari asosida quriladi.

«Международный год мира и доверия» отметили в МИЦА
7 февраля 2025 года в Международном Институте Центральной Азии (МИЦА) состоялся «круглый стол» на тему «Международный год мира и доверия: вклад Туркменистана в глобальное и региональное сотрудничество». Мероприятие организовано МИЦА совместно с Посольством Туркменистана и Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
В дискуссии приняли участие официальные лица, представители дипломатического корпуса, включая руководство Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии со штаб-квартирой в Ашхабаде, послов Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, Словакии и Чехии, эксперты аналитических центров, исследователи и студенты вузов нашей страны, в том числе туркменская молодежь, обучающаяся в высших учебных заведениях Узбекистана.
Мероприятие состояло из двух тематических сессий, посвящённых обсуждению Резолюции Генассамблеи ООН «2025 г. – Международный год мира и доверия», а также усилий Узбекистана и Туркменистана по укреплению добрососедства и сотрудничества, обеспечению стабильности и устойчивого развития в регионе.
В рамках «круглого стола» также была организована выставка, посвящённая дипломатии Туркменистана в сфере нейтралитета и глобальной безопасности, а также развитию узбекско-туркменского взаимодействия.
Важной особенностью двусторонних отношений является взаимная поддержка выдвигаемых нашими странами международных инициатив, а также взаимодействие в продвижении регионального сотрудничества в Центральной Азии, отмечалось в выступлении Ж. Вахабова.
В свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный Посол Туркменистана в Узбекистане Шадурды Мередов выразил признательность за организацию мероприятия, демонстрирующего высокое уважение и солидарность к укреплению международных отношений и продвижению ценностей мира, стабильности и взаимопонимания между странами.
Он также отметил важность консолидации усилий стран Центральной Азии в обеспечении региональной безопасности и устойчивого развития. В этом ключе дипломат подчеркнул, что Ашхабад одним из первых поддержал Новую региональную политику, выдвинутую Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в 2017 г., что стало важным шагом на пути к укреплению добрососедских отношений и процветания в Центральной Азии.
Заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бобур Усманов упомянул, что данное мероприятие, посвященное Резолюции Генассамблеи ООН «2025 г. – Международный год мира и доверия», является первым форумом, проводимым за пределами Туркменистана. Подчеркнуто, что Туркменистан предложил уникальный концепт, направленный на поддержание всеобщего мира и стабильности, разоружение, противодействие новым угрозам.
Заместитель главы Регионального Центра по превентивной дипломатии для Центральной Азии в Ашхабаде Филипп Сапрыкин заявил, что объявление 2025 г. «Годом мира и доверия» отражает приверженность Туркменистана, Узбекистана, а также других государств Центральной Азии – Казахстана, Кыргызстана, и Таджикистана, к углублению диалога, взаимопонимания и сотрудничества – ключевых элементов международной системы, основанной на целях и принципах Устава ООН и Пакта во имя будущего.
Посол Азербайджана Гусейн Гулиев в Узбекистане подчеркнул своевременность и важность туркменской инициативы, которая направлена на урегулирование существующих конфликтов мирным и дипломатическим путём, укрепление доверия и продвижение культурного диалога между странами. «Мир наполнен конфликтами и предпринимаемые Туркменистаном шаги служат призывом к мировому сообществу прекратить кровопролитие», считает посол.
Глава дипмиссии Казахстана Бейбут Атамкулов цитировал одного из бывших генсекретарей ООН: «Мир невозможен без доверия, а доверие рождается в диалоге», отмечая, что для стран Центральной Азии, этот тезис – не просто красивое изречение, а реальное руководство к действию. В этом контексте, он отдельно выделил, что новой вехой в развитии регионального сотрудничества стала инициатива Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о запуске формата Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
В качестве ярких результатов успешной кооперации дипломат указал на реализуемые такие масштабные проекты, как Камбаратинская ГЭС, ж/д «Китай-Кыргызстан-Узбекистан». По его словам, ещё пять-семь лет назад мысль о реализации таких крупных совместных проектов казалась маловероятной.
В свою очередь, посол Кыргызстана Дуйшонкул Чотонов отметил, что доверие между странами и народами – это важнейшее условие обеспечения безопасности и устойчивого развития. Успешным примером для такого взаимовыгодного сотрудничества, на наш взгляд, сегодня выступает регион Центральной Азии. При этом он подчеркивая важность укрепления региональной интеграции, выразил готовность его страны к сотрудничеству в создании новых транспортных коридоров и энергетических инфраструктур.
Советник-посланник Посольства Таджикистана Сафарамин Сафарзода отметил, что Президент Эмомали Рахмон первым поддержал инициативу Шавката Мирзиёева о создании формата Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в 2018 г.
Он также выделил успешное проведение 5-й юбилейной сессии в Душанбе и ожидаемую 7-ю встречу консультативного совета в Ташкенте. По его словам, Центральная Азия - общий дом, и все страны должны консолидировать усилия ради безопасности, стабильности и устойчивого развития.
Посол Словакии в Узбекистане и по совместительству в Туркменистане Виктор Борецкий считает, что прилагаемые Ашхабадом и Ташкентом усилия по укреплению добрососедства в регионе способствуют формированию атмосферы взаимопонимания и доверия в Центральной Азии.
Наряду с этим, Посол Чехии в Туркменистане с резиденцией в Ташкенте Лубомир Фреборта выделяя активную роль Туркменистана и Узбекистана в укреплении диалога и дипломатических усилий, направленных на устойчивое развитие и глобальную стабильность, подчеркнул их значительный вклад в продвижение мирных инициатив и международного сотрудничества.
Со слов старшего советника Посла РФ в Узбекистана Валентина Гусева, Россия как стратегический партнер и союзник стран Центральной Азии, привержена своей роли в качестве ключевого игрока в обеспечении региональной безопасности в Центральной Азии. В этом ключе он упомянул о формате сотрудничества «Центральная Азия – Россия», в рамках которого особое внимание уделяется развитию транспортной и энергетической инфраструктуры, а также совместной борьбе с угрозами терроризма и экстремизма.
В завершение мероприятия директор МИЦА Жавлон Вахабов выразил уверенность, что результаты обсуждений «круглого стола» станут важным шагом к дальнейшему развитию сотрудничества, направленного на обеспечение мира, доверия и процветания в Центральной Азии. В свою очередь, как отметил посол Туркменистана Шадурды Мередов, такие мероприятия будут способствовать укреплению доверия и взаимопонимания между странами.
В целом, как отмечалось в ходе дискуссий, «Международный год мира и доверия» не только придаст дополнительный импульс развитию миротворческих и гуманитарных усилий на глобальном уровне, но и позволит всем нам – соседям по региону – показать миру эффективность центральноазиатской модели сотрудничества, основанной на принципах взаимоуважения, равноправия и общей ответственности за будущее.