Termiz logistik habi BMTning Global yetkazib berish tarmog'iga qo'shildi
Termizdagi Xalqaro transport va logistika habi BMTning Bosh qo'mondonligi uchun qochqinlar masalalari bo'yicha boshqarmasining Global yetkazib berish tarmog'iga rasmiy ravishda qo'shildi va dunyodagi sakkizinchi bunday ob'ekt bo'ldi.
Ushbu qadam mintaqaning yillik 500 million dollardan ortiq gumanitar yordam, jumladan, dori-darmonlar, oziq-ovqat va boshpana materiallarini asosan Afg'oniston va qo'shni davlatlarga etkazib berish imkoniyatlarini sezilarli darajada kuchaytiradi.
2022-yilda O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan hab, gumanitar yordamni markazlashtirilgan tarzda tarqatish nuqtasi sifatida xizmat qiladi. Uning strategik joylashuvi, shuningdek, rivojlangan transport va energetika infratuzilmasi uni BMTning global logistika tarmog'iga qo'shish uchun ideal nomzodga aylantiradi. Termizdagi hab nafaqat favqulodda vaziyatlarga tezkor javob berishni yaxshilaydi, balki yangi ish o'rinlari va imkoniyatlar yaratish orqali mintaqaviy rivojlanishga ham yordam beradi.