Tojikiston aholisi 10,5 millionga yetdi
Tojikiston aholisi yiliga 2,2 foiz barqaror o‘sishda davom etmoqda va 2025 yil boshiga kelib 10,5 million kishiga yetadi, ta'kidladi Jamshid Nurmahmadzoda, Tojikiston prezidenti huzuridagi Statistika agentligi direktori.
Demografik holatga ko‘ra, o‘zbek jamoasi Tojikistondagi eng yirik etnik ozchilik bo‘lib qolmoqda va aholining qariyb 11 foizini tashkil qiladi. Bu asosan shimoliy va sharqiy hududlarda, jumladan Xo'jand va Panjakent kabi shaharlarda istiqomat qiluvchi taxminan 1,2 million kishini tashkil etadi.
Tug‘ilishlarni qayd etish 2024-yilda 2023-yilga nisbatan 4,8 foizga oshgan, bu o‘sish barcha hududlarda kuzatilgan. Poytaxt Dushanbeda sezilarli o‘sish 9,9 foizni tashkil etdi. Tug'ilish koeffitsienti har 1000 kishiga 24,2, o'lim darajasi esa 1000 kishiga 3,2, ayollar 49,3%, erkaklar 50,7%.
Bu tendentsiya global prognozlarga mos keladi: BMT 2050 yilga borib 60 yoshdan oshganlar soni 15 yoshgacha bo'lganlar sonidan oshib ketishini bashorat qilmoqda. Taʼkidlash joizki, Tojikistonda 230ta asrlik yoshdagi inson istiqomat qiladi, ulardan 112 nafari ayollar.