Qirg'iziston va Tojikiston chegara shartnomasini yakunlamoqda
2025-yil 21-fevralda Qirg‘iziston bosh vaziri o‘rinbosari, Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari Qamchibek Tashiev qirg‘iz-tojik chegarasini demarkatsiya qilish bo‘yicha to‘liq kelishuvni e’lon qildi.
Har ikki davlat uchun tarixiy kunda Tashiyev ushbu tadbirning ahamiyatiga to‘xtalib, chegarani to‘liq delimitatsiya qilish jarayoni yakunlanganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bir qancha muhim kelishuvlar, jumladan, davlat chegarasi to‘g‘risidagi bitim, suv resurslari to‘g‘risidagi bitim, chorrahalar va infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlar tayyorlangan.
Bayonnoma Tashiev va uning tojikistonlik hamkasbi Saymo‘min Yatimov tomonidan imzolanib, demarkatsiya jarayoni rasman yakunlandi va ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun asos yaratildi.

Кыргызстан и Таджикистан завершают соглашение по границам
21 февраля 2025 года Камчыбек Ташиев, заместитель премьер-министра и глава Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана, объявил о полном согласовании демаркации кыргызско-таджикской границы.
В исторический день для обеих стран Ташиев подчеркнул значимость события, отметив завершение полного процесса делимитации границы. Он сообщил, что были подготовлены несколько важных соглашений, включая договор о государственной границе, соглашение по водным ресурсам, а также договоры о перекрестных дорогах и развитии инфраструктуры.
Протокол был подписан Ташиевым и его таджикским коллегой Саймумином Ятимовым, что официально завершает процесс демаркации и создает основу для дальнейшего сотрудничества между двумя странами.