2025-yil 19-mart kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqining “Toshkent platformasi: Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida ko‘priklarni barpo etish” mavzusidagi tahliliy markazlari forumi bo‘lib o‘tadi.
Forum joriy yilning 3-4 aprel kunlari Samarqand shahrida rejalashtirilgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqining birinchi rasmiy sammiti oldidan boʻlib oʻtadi va ushbu mintaqalar ekspertlarining asosiy muhokama platformasiga aylanadi.
Shu bois, tadbir davomida mintaqalararo hamkorlikning dolzarb masalalari, Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi ekspert va tadqiqotchilar doiralari o‘rtasidagi muloqotni kuchaytirishni muvofiqlashtirish, hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilash yuzasidan fikr almashiladi hamda mintaqalarimiz o‘rtasidagi sheriklikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy takliflar ishlab chiqiladi.
Forum kun tartibidan savdo va sarmoya, mintaqaviy aloqalar, texnologik hamkorlik, sunʼiy intellekt, muhim minerallar, yashil energiya, iqlim oʻzgarishi va barqaror rivojlanish kabi mavzular oʻrin olgan.
Forumda Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ispaniya, Italiya, Latviya, Litva, Polsha, Turkiya, Finlyandiya, Fransiya, Estoniya, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston kabi davlatlar rasmiylari, diplomatik korpus, xalqaro tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari ishtirok etadi.

В Ташкенте открывается Форум аналитических центров стран Центральной Азии и Европейского Союза
19 марта 2025 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоится Форум аналитических центров стран Центральной Азии и Европейского Союза «Ташкентская платформа: наведение мостов между Европой и Центральной Азией».
Форум будет проходить в преддверии первого официального саммита «Центральная Азия – Европейский Союз», который состоится 3–4 апреля в Самарканде, и станет главной дискуссионной площадкой для экспертов стран Центральной Азии и ЕС.
Так, в ходе мероприятия состоится обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам межрегионального взаимодействия, укреплениюдиалога и координации между экспертными и деловыми сообществами стран Центральной Азии и ЕС, определению перспективных направлений сотрудничества, а также будут выработаны практические предложения по дальнейшему расширению и углублению партнерства между нашими регионами.
В повестке дня Форума значатся такие темы, как торговля и инвестиции, региональная взаимосвязанность, технологическое сотрудничество, искусственный интеллект, критические минералы, зеленая энергетика, изменение климата и устойчивое развитие.
В работе Форума примут участие официальные лица, представители дипломатического корпуса, международных организаций, исследовательских институтов из таких стран, как Бельгия, Великобритания, Германия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Польша, Турция, Финляндия, Франция, Эстония, а также из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.