Toshkentda birinchi "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 19-mart kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Belgiya tadqiqot muassasasi Yevropa Qo‘shnichilik Kengashi (ENC) bilan hamkorlikda "Toshkent platformasi: Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasida ko‘priklar qurish" mavzusida birinchi Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi tahliliy markazlar forumini tashkil qildi.
Forumda rasmiy shaxslar, diplomatik missiyalar rahbarlari va vakillari, mahalliyva xorijiy hukumat hamda nohukumat tahliliy markazlari, biznes vakillari vaommaviy axborot vositalari vakillaridan iborat 150 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Tadbirda Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ispaniya, Irlandiya, Italiya, Latviya, Litva, Polsha, Turkiya, Finlyandiya, Fransiya, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston ekspertlari ishtirok etdi.
Forum davomida ishtirokchilar texnologiyalar va sun’iy intellekt, savdo vainvestitsiyalar, transport va logistika, strategik xomashyo, ta’lim va turizm kabiyo‘nalishlarda ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollarinimuhokama qildilar.
Forumning ochilish nutqida Abdulaziz Komilov, O‘zbekiston RespublikasiPrezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maxsus vakili, Yevropa Ittifoqi va MarkaziyOsiyo o‘rtasidagi hamkorlik umumiy qadriyatlar, barqaror rivojlanish vamintaqaviy barqarorlikka intilish asosida yangi bosqichga chiqayotganinita’kidladi. Uning fikriga ko‘ra, iqtisodiy hamkorlik bu jarayonda muhim o‘rinegallab, nafaqat sheriklikni mustahkamlash, balki mintaqaning barqarorrivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Javlon Vaxabov, MOXI direktori, o‘z navbatida, ushbu forum natijalari nafaqatSamarqandda bo‘lib o‘tadigan "Yevropa IttifoqiMarkaziy Osiyo" sammiti kuntartibiga ta’sir ko‘rsatishini, balki Markaziy Osiyoni farovon, xavfsiz va barqarormintaqaga aylantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lishini ta’kidladi. Qaydetilishicha, ikki mintaqa o‘rtasidagi hamkorlik endi tanlov emas, balki zaruratgaaylandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muvaffaqiyat faqat imzolangan bitimlar bilanemas, balki muloqotning qanchalik samarali amaliy harakatlarga aylanishi bilano‘lchanadi.
Eduards Stiprayis, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, o‘zining tabrik so‘zida so‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyoo‘rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada kengayib, an’anaviy sohalarsuvresurslari va xavfsizlik bilan bir qatorda, strategik xomashyo kabi yangiyo‘nalishlarni ham qamrab olganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yuqoridarajadagi uchrashuvlar sonining ortishi ushbu sheriklikning strategik ahamiyatiniva uning yanada rivojlanishiga bo‘lgan o‘zaro qiziqishni tasdiqlaydi.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi rahbari Toivo Klaar o‘znutqida Yevropaning Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganinita’kidladi. Diplomatning fikriga ko‘ra, ushbu tadbir Yevropa Ittifoqi va MarkaziyOsiyo o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istagini aks ettirgan muhim voqeabo‘ldi. Forum ilk bor har ikki mintaqaning yetakchi ekspertlarini birlashtirib, fikralmashish va qo‘shma yechimlarni ishlab chiqish uchun noyob platforma yaratdi.
Bundan tashqari, Toivo Klaar ta’kidlaganidek, yaqinda Yevropa Ittifoqiningxalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari Yozef Sikela va O‘zbekiston PrezidentiShavkat Mirziyoyev uchrashuvida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagihamkorlikning jadal rivojlanishi muhokama qilinib, transport va logistika, energetika, raqamlashtirish, qishloq va suv xo‘jaligi hamda boshqa ustuvoryo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni ilgari surish bo‘yicha o‘zaro manfaatdorlikbildirilgan.
Forumning hammuassisi va Yevropa Qo‘shnichilik Kengashi direktori Samuel Doveri Vesterbay (Belgiya) ushbu Toshkent platformasi Yevropa Ittifoqi vaMarkaziy Osiyo ekspert hamjamiyatlari uchun muntazam muloqot maydonigaaylanishiga umid bildirdi.
Texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida hamkorlikni mustahkamlashmuhokamalarida Peter Vesterbaka (Finlyandiya), Slush startap ekotizimiasoschisi, O‘zbekiston yoshlari uchun tadbirkorlik va raqamli ko‘nikmalarnio‘rgatish, inson kapitaliga sarmoya kiritish va innovatsiyalarni rivojlantirishmuhimligini ta’kidladi.
Litvalik ekspert Adamas Ilkyavichus Yevropada sun’iy intellekt joriy etishningmuvaffaqiyatli misollarini, jumladan, transport va energetika tizimlarini raqamlimodernizatsiya qilish, davlat xaridlarini monitoring qilish va davlat xizmatchilarinio‘qitish tajribasini taqdim etdi.
Forum ishtirokchilari, shuningdek, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashhamda Yevropa investitsiyalarini jalb etish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Emmanuel Dyupuy (Fransiya), Yevropa istiqboli va xavfsizlik instituti (IPSE) prezidenti, "Global Gateway" va "Build Back Better World" tashabbuslarini Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi infratuzilma bog‘liqligi, barqaror rivojlanish va iqtisodiy integratsiyani mustahkamlash uchun strategik vositasifatida ilgari surish zarurligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Erlan Jakupov, Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti bo‘limboshlig‘i, O‘rta yo‘lak strategik ahamiyatiga to‘xtalib, Xitoy va Yevropao‘rtasidagi transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, tariflarni kamaytirish, raqamli logistika tizimlarini yaxshilash va teskari yuk oqimlarini faollashtirishzarurligini ta’kidladi.
Umuman olganda, forum Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo ekspertlari o‘rtasida mintaqalararo muloqotning joriy holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashish imkonini yaratdi hamda Samarqand sammiti kun tartibiga aniq takliflar ishlabchiqishga xizmat qildi.
Forum yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar ushbu formatdagi ekspert muloqotinidavom ettirish va "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammitlari oldidan har ikkiyilda bir marta bunday uchrashuvlarni o‘tkazishga kelishib oldilar.

The First "Central Asia - EU" Think Tank Forum Held in Tashkent
On March 19, the International Institute for Central Asia (IICA), in collaboration with the Belgian research institution European Neighbourhood Council (ENC), organized the first-ever Central Asia – EU Think Tank Forum under the theme "Tashkent Platform: Building Bridges Between Central Asia and Europe."
The forum brought together approximately 150 participants, including official representatives, heads and members of diplomatic missions, domestic and international governmental and non-governmental think tanks, business circles, and media representatives.
Experts from Belgium, the United Kingdom, Germany, Spain, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Poland, Türkiye, Finland, France, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan took part in this historic event.
During the forum, participants discussed prospects for expanding bilateral and multilateral cooperation between the two regions in such areas as technology and artificial intelligence, trade and investment, transport and logistics, critical minerals, education, and tourism.
With an opening speech at the forum, Abdulaziz Kamilov, Special Representative of the President of Uzbekistan for Foreign Policy, noted that cooperation between the European Union and Central Asia is reaching a new level based on shared values, a commitment to sustainable development, and regional stability. According to him, economic cooperation plays a particularly significant role in this process, as it not only strengthens partnerships but also creates new opportunities for the sustainable development of the region.
In turn, Javlon Vakhabov, Director of IICA, emphasized that the results of this forum will not only influence the agenda of the upcoming "EU – Central Asia"Summit in Samarkand but will also become an important step toward transforming Central Asia into a prosperous, secure, and sustainable region. As noted, cooperation between the two regions is no longer a choice but a necessity. According to him, success will be measured not only by agreements but also by how effectively the dialogue is translated into concrete actions.
In his welcoming speech, Eduards Stiprais, EU Special Representative for Central Asia, noted that in recent years, cooperation between the EU and Central Asia has expanded significantly, covering both traditional areas such as water resources and security and new directions, including critical raw materials. According to him, the growing number of high-level meetings confirms the strategic significance of this partnership and the mutual interest in its further strengthening.
During his speech, Toivo Klaar, Head of the EU Delegation to Uzbekistan, emphasized Europe's growing interest in Central Asia. According to the diplomat, the event was a landmark moment reflecting the desire to deepen cooperation between the EU and Central Asia. For the first time, the forum brought together leading experts from both regions, creating a unique platform for exchanging opinions and developing joint solutions.
Additionally, as noted by Toivo Klaar, during a recent meeting between EU Commissioner for International Partnerships Jozef Sikela and President Shavkat Mirziyoyev, the growing dynamics of Uzbekistan's cooperation with the EU were discussed, and mutual interest was expressed in promoting joint projects and programs in transport and logistics, energy, digitalization, agriculture, and water management, as well as other priority areas.
Samuel Doveri Vesterbye, co-organizer of the forum and Director of the European Neighbourhood Council (Belgium), expressed hope that the Tashkent Platform would become a regular dialogue venue for expert communities from the European Union and Central Asian countries.
As part of discussions on strengthening cooperation in technology and artificial intelligence, Peter Vesterbacka (Finland), founder of the Slush startup ecosystem, highlighted the importance of training Uzbek youth in entrepreneurial and digital skills, investing in human capital, and fostering innovation.
In turn, Adamas Ilkyavičius, a Lithuanian expert, presented successful examples of AI implementation in Europe, including the digital modernization of transport and energy systems, government procurement monitoring, and civil servant training.
Forum participants also paid special attention to issues of regional connectivity and attracting European investments into the region.
Emmanuel Dupuy (France), President of the Institute for European Prospective and Security (IPSE), emphasized the importance of promoting the "Global Gateway" and "Build Back Better World" initiatives as strategic tools for strengthening infrastructure connectivity, sustainable development, and the economic integration of Central Asia with the European Union.
Alongside this, Yerlan Zhakupov, Head of the Department at the Kazakhstan Institute for Strategic Studies, emphasized the strategic importance of the Middle Corridor, highlighting its potential for diversifying routes between China and Europe, the need to reduce tariffs, improve digital logistics, address infrastructure challenges, and boost reverse cargo flows.
Roman Dovolnov, Senior Manager for Climate Change and Sustainable Development at Ernst & Young (UK), noted that the implementation of ESG (Environmental, Social, and Corporate Governance) principles will increase investor and partner trust and help businesses adapt to new market and regulatory requirements.
Marie Favereau, Director of the French Institute for Central Asian Studies, highlighted the importance of expanding academic cooperation, including the development of joint scientific research, increasing dual-degree programs, as well as simplifying visa regulations and scholarships for students from Central Asia.
Overall, the forum allowed for a thorough exchange of views among experts from EU and Central Asian countries on the current state and prospects of dialogue between the two regions and contributed to the development of concrete practical proposals for the agenda of the upcoming "Central Asia – EU" Summit in Samarkand.
Following the forum, participants agreed to continue the expert dialogue in this format and hold such meetings every two years ahead of the "Central Asia - EU"Summits.