Toshkentda birinchi "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 19-mart kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Belgiya tadqiqot muassasasi Yevropa Qo‘shnichilik Kengashi (ENC) bilan hamkorlikda "Toshkent platformasi: Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasida ko‘priklar qurish" mavzusida birinchi Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi tahliliy markazlar forumini tashkil qildi.
Forumda rasmiy shaxslar, diplomatik missiyalar rahbarlari va vakillari, mahalliyva xorijiy hukumat hamda nohukumat tahliliy markazlari, biznes vakillari vaommaviy axborot vositalari vakillaridan iborat 150 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Tadbirda Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ispaniya, Irlandiya, Italiya, Latviya, Litva, Polsha, Turkiya, Finlyandiya, Fransiya, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston ekspertlari ishtirok etdi.
Forum davomida ishtirokchilar texnologiyalar va sun’iy intellekt, savdo vainvestitsiyalar, transport va logistika, strategik xomashyo, ta’lim va turizm kabiyo‘nalishlarda ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollarinimuhokama qildilar.
Forumning ochilish nutqida Abdulaziz Komilov, O‘zbekiston RespublikasiPrezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maxsus vakili, Yevropa Ittifoqi va MarkaziyOsiyo o‘rtasidagi hamkorlik umumiy qadriyatlar, barqaror rivojlanish vamintaqaviy barqarorlikka intilish asosida yangi bosqichga chiqayotganinita’kidladi. Uning fikriga ko‘ra, iqtisodiy hamkorlik bu jarayonda muhim o‘rinegallab, nafaqat sheriklikni mustahkamlash, balki mintaqaning barqarorrivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Javlon Vaxabov, MOXI direktori, o‘z navbatida, ushbu forum natijalari nafaqatSamarqandda bo‘lib o‘tadigan "Yevropa IttifoqiMarkaziy Osiyo" sammiti kuntartibiga ta’sir ko‘rsatishini, balki Markaziy Osiyoni farovon, xavfsiz va barqarormintaqaga aylantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lishini ta’kidladi. Qaydetilishicha, ikki mintaqa o‘rtasidagi hamkorlik endi tanlov emas, balki zaruratgaaylandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muvaffaqiyat faqat imzolangan bitimlar bilanemas, balki muloqotning qanchalik samarali amaliy harakatlarga aylanishi bilano‘lchanadi.
Eduards Stiprayis, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, o‘zining tabrik so‘zida so‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyoo‘rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada kengayib, an’anaviy sohalarsuvresurslari va xavfsizlik bilan bir qatorda, strategik xomashyo kabi yangiyo‘nalishlarni ham qamrab olganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yuqoridarajadagi uchrashuvlar sonining ortishi ushbu sheriklikning strategik ahamiyatiniva uning yanada rivojlanishiga bo‘lgan o‘zaro qiziqishni tasdiqlaydi.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi rahbari Toivo Klaar o‘znutqida Yevropaning Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganinita’kidladi. Diplomatning fikriga ko‘ra, ushbu tadbir Yevropa Ittifoqi va MarkaziyOsiyo o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istagini aks ettirgan muhim voqeabo‘ldi. Forum ilk bor har ikki mintaqaning yetakchi ekspertlarini birlashtirib, fikralmashish va qo‘shma yechimlarni ishlab chiqish uchun noyob platforma yaratdi.
Bundan tashqari, Toivo Klaar ta’kidlaganidek, yaqinda Yevropa Ittifoqiningxalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari Yozef Sikela va O‘zbekiston PrezidentiShavkat Mirziyoyev uchrashuvida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagihamkorlikning jadal rivojlanishi muhokama qilinib, transport va logistika, energetika, raqamlashtirish, qishloq va suv xo‘jaligi hamda boshqa ustuvoryo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni ilgari surish bo‘yicha o‘zaro manfaatdorlikbildirilgan.
Forumning hammuassisi va Yevropa Qo‘shnichilik Kengashi direktori Samuel Doveri Vesterbay (Belgiya) ushbu Toshkent platformasi Yevropa Ittifoqi vaMarkaziy Osiyo ekspert hamjamiyatlari uchun muntazam muloqot maydonigaaylanishiga umid bildirdi.
Texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida hamkorlikni mustahkamlashmuhokamalarida Peter Vesterbaka (Finlyandiya), Slush startap ekotizimiasoschisi, O‘zbekiston yoshlari uchun tadbirkorlik va raqamli ko‘nikmalarnio‘rgatish, inson kapitaliga sarmoya kiritish va innovatsiyalarni rivojlantirishmuhimligini ta’kidladi.
Litvalik ekspert Adamas Ilkyavichus Yevropada sun’iy intellekt joriy etishningmuvaffaqiyatli misollarini, jumladan, transport va energetika tizimlarini raqamlimodernizatsiya qilish, davlat xaridlarini monitoring qilish va davlat xizmatchilarinio‘qitish tajribasini taqdim etdi.
Forum ishtirokchilari, shuningdek, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashhamda Yevropa investitsiyalarini jalb etish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Emmanuel Dyupuy (Fransiya), Yevropa istiqboli va xavfsizlik instituti (IPSE) prezidenti, "Global Gateway" va "Build Back Better World" tashabbuslarini Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi infratuzilma bog‘liqligi, barqaror rivojlanish va iqtisodiy integratsiyani mustahkamlash uchun strategik vositasifatida ilgari surish zarurligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Erlan Jakupov, Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti bo‘limboshlig‘i, O‘rta yo‘lak strategik ahamiyatiga to‘xtalib, Xitoy va Yevropao‘rtasidagi transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, tariflarni kamaytirish, raqamli logistika tizimlarini yaxshilash va teskari yuk oqimlarini faollashtirishzarurligini ta’kidladi.
Umuman olganda, forum Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo ekspertlari o‘rtasida mintaqalararo muloqotning joriy holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashish imkonini yaratdi hamda Samarqand sammiti kun tartibiga aniq takliflar ishlabchiqishga xizmat qildi.
Forum yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar ushbu formatdagi ekspert muloqotinidavom ettirish va "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammitlari oldidan har ikkiyilda bir marta bunday uchrashuvlarni o‘tkazishga kelishib oldilar.

В Ташкенте состоялся первый Форум аналитических центров «Центральная Азия - ЕС»
19 марта т.г. МИЦА совместно с бельгийским исследовательским учреждением «Совет Европейского соседства» (ENC) впервые организован Форум аналитических центров стран Центральной Азии и Европейского Союза «Ташкентская платформа: наведение мостов между Центральной Азией и Европой».
Форум собрал около 150 участников, включая официальных лиц, руководителей и представителей дипломатических миссий, отечественных и зарубежных правительственных и негосударственных аналитических центров, деловых кругов, а также средств массовой информации.
В работе этого исторического события приняли участие эксперты из таких стран, как Бельгия, Великобритания, Германия, Испания, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Польша, Турция, Финляндия, Франция, а также Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
В ходе форума участники обсудили перспективы расширения двустороннего и многостороннего взаимодействия между двумя регионами в таких сферах, как технологии и искусственный интеллект, торговля и инвестиции, транспорт и логистика, критические минералы, образование и туризм.
Со вступительной речью на форуме выступил спецпредставитель Президента Узбекистана по внешней политике Абдулазиз Камилов, который отметил, что сотрудничество между Европейским Союзом и Центральной Азией выходит на новый уровень, основанный на общих ценностях, стремлении к устойчивому развитию и региональной стабильности. По его словам, в этом процессе особую роль играет расширение экономического взаимодействия, которое не только укрепляет партнёрство, но и создаёт новые возможности для устойчивого развития региона.
В свою очередь, директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул, что итоги этого форума не только повлияют на повестку предстоящего саммита «ЕС – Центральная Азия» в Самарканде, но и станут важным шагом на пути к преобразованию Центральной Азии в процветающий, безопасный и устойчивый регион. Как отмечалось, сотрудничество между двумя регионами больше не является выбором, а необходимостью. По его словам, успех будет измеряться не только соглашениями, но и тем, насколько эффективно диалог будет превращен в конкретные действия.
В своей приветственной речи спецпредставитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс отметил, что за последние годы сотрудничество между ЕС и Центральной Азией значительно расширилось, охватывая как традиционные сферы, такие как водные ресурсы и безопасность, так и новые направления, включая критически важные сырьевые материалы. По его словам, рост числа встреч на высоком уровне подтверждает стратегическую значимость этого партнерства и обоюдный интерес к его дальнейшему укреплению.
В ходе своего выступления глава дипмисии ЕС в Узбекистане Тойво Клаар отметил растущий интерес Европы к Центральной Азии. По мнению дипломата, мероприятие стало знаковым событием, отражающим стремление к углублению сотрудничества между ЕС и Центральной Азией. Впервые форум объединил ведущих экспертов из обоих регионов, создав уникальную платформу для обмена мнениями и выработки совместных решений.
Кроме того, как отметил Тойво Клаар, на недавней встрече Еврокомиссара по международному партнерству Йозефа Сикелы с Президентом Шавкатом Мирзиеёвым обсуждалась нарастающая динамика развития сотрудничества Узбекистана с ЕС и была выражена взаимная заинтересованность в продвижении совместных проектов и программ в области транспорта и логистики, энергетики, цифровизации, сельского и водного хозяйства, других приоритетных направлениях.
Соорганизатор форума и директор Совета европейского соседства Самуэль Вестербай (Бельгия) выразил надежду, что Ташкентская платформа станет регулярной диалоговой площадкой для экспертных сообществ Евросоюза и стран Центральной Азии.
В рамках обсуждений перспектив укрепления сотрудничества в сфере технологий и искусственного интеллекта, основатель стартап-экосистемы Slush Питер Вестербака (Финляндия) отметил важность обучения узбекской молодежи предпринимательским и цифровым навыкам, инвестиций в человеческий капитал и инновации.
В свою очередь, литовский эксперт Адамас Илькявичюс представил успешные примеры внедрения ИИ в Европе, включая цифровую модернизацию транспорта и энергосистем, мониторинг госзакупок и обучение госслужащих.
Участники форума также обратили особое внимание на вопросы региональной взаимосвязанности, а также привлечения европейских инвестиций в регион.
Президент Института перспектив и безопасности в Европе (IPSE) Эммануэль Дюпюи (Франция) подчеркнул важность продвижения инициатив «Глобальные ворота» и «Построить лучший мир заново» как стратегических инструментов для укрепления инфраструктурных связей, устойчивого развития и экономической интеграции Центральной Азии с Европейским союзом.
Наряду с этим, руководитель отдела Казахстанского института стратегических исследований Ерлан Жакупов отметил стратегическую значимость Срединного коридора, подчеркнув его потенциал для диверсификации маршрутов между Китаем и Европой, необходимость снижения тарифов, улучшения цифровой логистики, решения инфраструктурных проблем и активизации обратных грузопотоков.
Старший менеджер по вопросам изменения климата и устойчивого развития британской компании «Ernst and Young» Роман Довольнов отметил, что внедрение принципов ESG (экологическое, социальное и корпоративное управление) повысит доверие инвесторов и партнеров, а также поможет бизнесу адаптироваться к новым рыночным и регуляторным требованиям.
Директор Французского института исследований Центральной Азии Мари Фаверо отметила важность расширения академического сотрудничества, включая подготовку совместных научных исследований, увеличение программ двойного диплома, а также упрощение визового режима и стипендии для студентов из Центральной Азии.
В целом, прошедший Форум позволил не только обстоятельно обменяться мнениями на уровне экспертов из стран ЕС и Центральной Азии по текущему состоянию и перспективам развития диалога между двумя регионами, но и способствовал выработке конкретных практических предложений к повестке предстоящего Самаркандского саммита «Центральная Азия– ЕС».
По итогам форума участники договорились продолжить экспертный диалог в данном формате и проводить такие встречи раз в два года накануне саммитов «Центральная Азия - ЕС».