“Chashma” bulog‘i — O‘zbekiston va Qirg‘iziston do‘stligining ramzi
24-aprel kuni Toshkentda O‘zbekiston va Qirg‘iziston hukumat delegatsiyalari qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar davlat chegarasi loyihasini tasdiqlab, “Chashma” bulog‘ini Qirg‘iziston hududida qoldirish va uni birgalikda foydalanish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Ushbu buloq mahalliy darajada ikki chegara tomonidagi hamjamiyatlar uchun hayotiy muhim tabiiy suv manbai bo’lib, tarixan ikki xalq o‘rtasidagi chuqur rishtalarning ramzi bo‘lib kelgan.
O‘zbekiston fuqarolariga bulog‘ga erkin kirish va suv hajmining uchdan ikki qismini foydalanish huquqi taqdim etiladi. Suv sifati va hajmiga ta’sir qiladigan harakatlar kelishilgan holda amalga oshiriladi.

The Chashma Spring — A New Symbol of Friendship between Uzbekistan and Kyrgyzstan
On April 24, a joint session between government delegations from Uzbekistan and Kyrgyzstan took place in Tashkent.
Officials finalized the projected alignment of the state border, confirming that the Chashma spring will remain within Kyrgyz territory, while agreeing on its shared use.
This spring, known locally as a vital natural water source for communities on both sides of the border, has historically been a symbol of both the challenges and the deep ties between the two nations.
Uzbek citizens will be guaranteed free and unrestricted access to the spring, with the right to use two-thirds of its water resources. Any actions that could affect the volume or quality of the water will require mutual coordination.
This agreement reflects the mutual commitment to strengthening friendship, good neighborly relations, and regional cooperation.