“Chashma” bulog‘i — O‘zbekiston va Qirg‘iziston do‘stligining ramzi
24-aprel kuni Toshkentda O‘zbekiston va Qirg‘iziston hukumat delegatsiyalari qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar davlat chegarasi loyihasini tasdiqlab, “Chashma” bulog‘ini Qirg‘iziston hududida qoldirish va uni birgalikda foydalanish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Ushbu buloq mahalliy darajada ikki chegara tomonidagi hamjamiyatlar uchun hayotiy muhim tabiiy suv manbai bo’lib, tarixan ikki xalq o‘rtasidagi chuqur rishtalarning ramzi bo‘lib kelgan.
O‘zbekiston fuqarolariga bulog‘ga erkin kirish va suv hajmining uchdan ikki qismini foydalanish huquqi taqdim etiladi. Suv sifati va hajmiga ta’sir qiladigan harakatlar kelishilgan holda amalga oshiriladi.

Родник “Чашма” — символ дружбы между Узбекистаном и Кыргызстаном
24 апреля в Ташкенте состоялось совместное заседание правительственных делегаций Узбекистана и Кыргызстана.
Стороны утвердили проект прохождения государственной границы, оставив родник “Чашма” на территории Кыргызстана и договорились о его совместном использовании.
Этот родник, который на местном уровне считается жизненно важным природным источником воды для общин по обе стороны границы, исторически был символом как возникающих вопросов, так и глубоких связей между двумя народами.
Гражданам Узбекистана будет обеспечен свободный доступ к источнику, с правом использования двух третей его водных ресурсов. Любые действия, влияющие на объём и качество воды, будут согласовываться.