Xitoy elchisi MOXIda ochiq ma’ruza bilan tashrif buyuradi.
2025-yil 23-may kuni Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yu Chzyun Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da ochiq ma’ruza bilan ishtirok etadi.
O‘z ma’ruzasida Elchi Yu Chzyun Xitoyning zamonaviy geosiyosiy sharoitdagi tashqi siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishlarini bayon etadi, 2025–2026-yillar uchun Xitoy–O‘zbekiston hamkorligining asosiy yo‘nalishlarini yoritadi, shuningdek, Astana shahrida bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo–Xitoy” sammiti hamda Tyanjinda rejalashtirilgan SHHT sammiti bo‘yicha o‘z qarashlari bilan o‘rtoqlashadi.
Tadbirda akademik doiralar, diplomatik korpus va yetakchi tahliliy markazlar vakillari ishtirok etadi. Ular ma’ruza doirasida savollar yo‘llash hamda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy takliflarni muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ma’ruzadan so‘ng, Xitoy Elchixonasi tomonidan MOXI kutubxonasiga ixtisoslashtirilgan adabiyotlarning ikkinchi to‘plamini tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tadi. Ushbu kitoblar orasida Xitoy tarixi, huquqi, iqtisodiyoti va madaniyatiga oid asarlar, Si Szinpin nutqlari to‘plamlari hamda “yashil texnologiyalar” bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar mavjud.
Mazkur marosim 2025-yil yanvar oyida boshlangan ilmiy-fond dasturining mantiqiy davomiga aylanishi, MOXI tadqiqotchilarini Xitoy bo‘yicha chuqur tadqiqotlar olib borishlari uchun dolzarb manbalar bilan ta’minlashni maqsad qilgan.
Tadbir O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi yuqori darajadagi siyosiy va gumanitar muloqotni yana bir bor tasdiqlaydi, shuningdek, ilmiy-tahliliy hamkorlikni mustahkamlash va qo‘shma fanlararo loyihalarni shakllantirish uchun qo‘shimcha platforma vazifasini o‘taydi.

Посол Китая выступит в МИЦА с открытой лекцией.
23 мая 2025 года, в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) с открытой лекцией выступит Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнь.
В своей лекции Посол Юй Цзюнь осветит ключевые приоритеты внешней политики КНР в современных условиях, обозначит основные векторы китайско-узбекского сотрудничества на 2025-2026 годы и поделится ожиданиями от предстоящих саммитов «Центральная Азия – Китай» в Астане и ШОС в Тяньцзине.
Участники слушания — представители академического сообщества, дипломатического корпуса и аналитических центров — смогут задать вопросы, а также обсудить практические шаги по развитию двустороннего партнёрства.
По окончанию лекции состоится церемония передачи второй коллекции специализированных изданий книг Посольством КНР для библиотеки МИЦА, среди которых труды по истории, праву, экономике и культуре Китая, в том числе сборники речей Си Цзиньпина и исследования по «зелёным» технологиям.
Церемония станет логичным продолжением начатой в январе 2025 года программы пополнения научно-исследовательского фонда Института, призванной обеспечить исследователей МИЦА самыми актуальными материалами для глубокого изучения Китая.
Мероприятие подчеркнёт высокий уровень делового и гуманитарного диалога между Узбекистаном и Китаем, а также создаст дополнительную платформу для укрепления научно-аналитического сотрудничества и подготовки совместных междисциплинарных проектов.