O‘zbekiston va Tojikiston Rog‘un GESdan elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishdi
Tojikiston hukumati Rog‘un gidroelektr stansiyasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini O‘zbekistonga yetkazib berish bo‘yicha bitimni ma’qulladi. Narx 1 kVt⋅soat uchun 3,4 sent etib belgilangan (QQS nol stavkada). Narx ikkinchi yildan boshlab har yili 1% miqdorida indeksatsiya qilinadi.
???? GES qurilishi yakunlangunga qadar elektr energiyasi vegetatsiya davrida — 1-apreldan 30-sentyabrgacha — yetkazib beriladi.
???? Stansiya to‘liq loyihaviy quvvatda ishlay boshlaganidan so‘ng, ta’minot yil davomida belgilangan jadval asosida amalga oshiriladi.
???? Bu yetkazib berishlar “Barki Tochik” kompaniyasidan olib kelinayotgan elektr importini to‘ldiradi.
???? Bitim 20 yil muddatga tuzilgan bo‘lib, uni uzaytirish imkoniyati mavjud.
Loyiha Markaziy Osiyoda energetik o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish va mintaqaviy barqaror energiya almashinuvini ta’minlash yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.

Узбекистан и Таджикистан договорились о поставках электроэнергии с Рогунской ГЭС
Правительство Таджикистана одобрило соглашение с Узбекистаном о поставке электроэнергии с Рогунской гидроэлектростанции по цене 3,4 цента за 1 кВт⋅ч (с НДС по нулевой ставке). Индексация начнётся со второго года и составит 1% ежегодно.
???? До завершения строительства ГЭС поставки будут осуществляться в вегетационный период — с апреля по сентябрь.
???? После выхода станции на полную мощность — в течение всего года, согласно согласованному графику.
???? Поставки будут дополнять импорт электроэнергии от компании «Барки Точик».
???? Соглашение заключено сроком на 20 лет с возможностью продления.
Проект станет важным шагом в укреплении энергетической взаимосвязанности Центральной Азии и обеспечении устойчивого энергообмена в регионе.