Uchrashuvning asosiy natijalari
Turkmanboshi shahrida o‘tgan uch tomonlama muzokaralar yakunida Ozarbayjon, Turkmaniston va O‘zbekiston yetakchilari yangi kelishuvlarga erishdilar:
???? Kemasozlik sohasida hamkorlik memorandumi imzolandi, O‘zbekiston Kaspiyda o‘z paromlarini yaratishga tayyorligini bildirdi.
???? Yuk tashish tariflarini o‘zaro kamaytirish va yagona tarif siyosatini ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
???? Fuqaro aviatsiyasi sohasida hamkorlikni kengaytirish protokoli imzolandi.
???? Energetika yo‘nalishida Kaspiydagi uglevodorod konlarini o‘zlashtirish va “yashil” elektr energiyasini Yevropaga eksport qilish loyihalari muhokama qilindi.
???? Transport yo‘laklarini kengaytirish, jumladan Transafg‘on va O‘rta koridorlarni bog‘lash hamda Turkmanboshi va Boku portlarini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentlar ushbu tashabbuslar mintaqaviy integratsiyani mustahkamlashga, savdo va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdilar.

Ключевые итоги трёхсторонней встречи
По итогам переговоров в Туркменбаши лидеры Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана достигли новых договорённостей:
???? Подписан меморандум о сотрудничестве в судостроении, Узбекистан выразил готовность создать собственные паромы на Каспии для снижения задержек грузов.
???? Согласовано взаимное снижение тарифов на перевозки и выработка единой тарифной политики.
???? Подписан протокол о расширении сотрудничества в сфере гражданской авиации.
???? В энергетике обсуждены проекты по освоению каспийских месторождений углеводородов и экспорту «зелёной» электроэнергии в Европу.
???? Подчеркнута необходимость сопряжения существующих и перспективных транзитных маршрутов, включая Трансафганский и Срединный коридоры, а также развитие портов Туркменбаши и Баку.
Президенты отметили, что данные инициативы станут важным вкладом в укрепление региональной интеграции и создадут условия для расширения торговли, промышленной кооперации и инвестиций.