Prezident Mirziyoyev: «Yalpi ichki mahsulot shiddat bilan o‘sib, bugun 115 milliard dollarga yetdi»
O‘tgan 8 yil ichida O‘zbekiston YAIM hajmi 115 mlrd dollarga yetdi, Xalqaro valyuta jamg‘armasi prognoziga ko‘ra, 2025 yilda iqtisodiyot hajmi 130 mlrd dollardan oshadi – bu tarixiy rekord.
Sanoat eksporti 2016-yildagi 28 mlrd dollardan 2024-yilda 62 mlrd dollarga yetdi.
Qurilish sohasida: o‘tgan yili bajarilgan ishlar hajmi 23 mlrd dollarni tashkil etdi – bu 2016-yildagidan 4 baravar ko‘p.
8 yil ichida 500 mingdan ortiq kvartira qurildi – bu mustaqillikning dastlabki 25 yilidagi ko‘rsatkichdan 4 marta ko‘p.
Mahallalar infratuzilmasi va qishloqlarni obodonlashtirish uchun 60 trln so‘m yo‘naltirildi.
Talabalar soni 279 mingdan 1,5 millionga yetdi, oliy ta’lim qamrovi **40%**ni tashkil etdi.
Turizm eksporti 500 mln dollardan 3 mlrd dollarga oshdi.
IT mahsulotlari eksporti 1 mlrd dollarga yetdi – 7–8 yil avval bunday natijaga ishonch kam edi.
Prezident ta’kidladi: har bir natija, avvalo, inson qadrini ulug‘lash va xalqimiz hayot sifatini oshirishga xizmat qilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев: «Валовой внутренний продукт стремительно растет и сегодня достиг 115 миллиардов долларов»
За последние 8 лет ВВП Узбекистана вырос до 115 млрд долларов, а по прогнозам МВФ в 2025 году превысит 130 млрд долларов – рекордный показатель в истории страны.
Экспорт промышленной продукции увеличился с 28 млрд долларов в 2016 году до 62 млрд долларов в 2024 году.
В сфере строительства: в прошлом году выполнены работы на сумму 23 млрд долларов, что в 4 раза больше, чем в 2016 году.
Построено более 500 тыс. квартир за 8 лет – в 4 раза больше, чем за первые 25 лет независимости.
В социальную инфраструктуру направлено 60 трлн сумов: новые школы, детские сады, медицинские и культурные учреждения.
Количество студентов выросло с 279 тыс. до 1,5 млн, охват высшим образованием достиг 40%.
Экспорт туризма увеличился с 500 млн долларов до 3 млрд долларов.
Экспорт IT-продукции достиг 1 млрд долларов – показатель, в который 7–8 лет назад мало кто верил.
Президент подчеркнул, что каждый результат служит возвышению человеческого достоинства и улучшению качества жизни народа.