Hurmatli Mikhail Efimovich!
Hurmatli Aleksey Vladimirovich!
Bugun Toshkentda Rossiya Strategik tadqiqotlar instituti delegatsiyasini qabul qilish biz uchun katta sharafdir. Sizni institutimizda ko‘rishdan mamnunmiz va ushbu tadbirning barcha ishtirokchilarini chin yurakdan kutib olamiz.
Fursatdan foydalanib, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisini, ushbu mas’uliyatli lavozimdagi faoliyati boshlangani bilan samimiy tabriklayman. Ishonchim komilki, sizning faoliyatingiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari va strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shu munosabat bilan ekspert aloqalarining izchil rivojlanishini ta'kidlash ayniqsa quvonarli. Bu MOXI va RSTI o‘rtasidagi joriy yildagi uchinchi uchrashuvdir. Bunday muntazam aloqalar institutlarimiz o‘rtasida o‘zaro manfaatdorlik va samarali sheriklikni rivojlantirishga intilishga asoslangan barqaror muloqot shakllanganini yaqqol tasdiqlaydi.
Joriy yilning fevral oyida biz 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan MOXI va RSTI qo‘shma harakatlar rejasini imzolagan edik, va uchrashuvlarimiz ushbu hujjatning amaliy ifodasiga aylanayotgani juda muhimdir. Bu imzolangan kelishuvlar shunchaki rasmiyatchilik bo‘lib qolmay, balki real mazmun va izchil rivojlanishga ega bo‘layotganini ko‘rsatadi.
Bugungi uchrashuv O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari to'g'risidagi shartnomaning 20 yilligi munosabati bilan alohida ahamiyat kasb etmoqda. Shunisi e'tiborga loyiqki, 2005 yilda shartnomani imzolash Mixail Efimovich Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi bo'lib ishlagan davrga to'g'ri keldi, bu bizning bugungi uchrashuvimizga qo'shimcha ramziy ma'no beradi. RSTI delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi aynan ushbu yubiley sanasiga to‘g‘ri kelib, munosabatlarimizning mustahkamligi va strategik yo‘nalishini ta’kidlaydi.
Rossiya bilan aloqalarni har tomonlama rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Rossiya bizning mamlakatimiz uchun strategik hamkor bo‘lib, u bilan hamkorlik ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Oxirgi sakkiz yil ichida oliy darajadagi 24 ta o‘zaro tashrif amalga oshirildi, bu esa siyosiy muloqot va o‘zaro hamkorlikning barcha jabhalariga misli ko‘rilmagan dinamika baxsh etdi.
Prezident Sh.M. Mirziyoyevning 2023-yil oktabr oyida Qozon va Moskvaga tashriflari, hamda Prezident V.V. Putinning 2024-yil may oyida Toshkentga tashrifi, haqiqatan ham tarixiy va tub burilish yasagan tashriflar bo‘ldi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik faol rivojlanmoqda. Bugungi kunda Rossiya O‘zbekistonning yetakchi tashqi iqtisodiy hamkori hisoblanadi.
Oxirgi yetti yil ichida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 baravarga oshdi va 2024-yil yakunlariga ko‘ra $11,6 mlrd yetdi. Faqatgina 2025-yilning yanvar–avgust oylarida tovar ayirboshlash hajmi $9 mlrd tashkil etdi. Shu bilan birga, tovar ayirboshlash tarkibi sifat jihatidan o‘zgardi — endilikda uning qariyb 70 foizi yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlardir. Mamlakatlarimiz rahbarlari tomonidan qo‘yilgan maqsad — tovar ayirboshlash ko‘rsatkichini $30 mlrd yetkazishdir.
Sanoat, energetika, kimyo, agrar, mashinasozlik va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Asosiy loyihalar qatorida Jizzax viloyatida kichik quvvatli atom elektr stansiyasining qurilishi bor. Prezident Sh. M. Mirziyoyev ta'kidlaganidek, ushbu loyiha mamlakatning kelajakdagi iqtisodiy rivojlanishi uchun "hayotiy" bo'lib, uning energiya xavfsizligiga strategik hissa qo'shadi.
Gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik ham jadal rivojlanmoqda. O‘zbekiston, shuningdek, Rossiya oliy o‘quv yurtlari filiallarining umumiy soni bo‘yicha MDH davlatlari orasida yetakchidir — ularning soni 15 taga yetdi. Bugungi kunda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida ta’lim sohasidagi dasturlar soni deyarli to‘rt yuztaga yaqinlashdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro hamkorlikning noyob mexanizmi — har yillik ta’lim forumi va Oliy o‘quv yurtlari rektorlarining mintaqalararo konferensiyasi tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekistonning bunday formatdagi hamkorligi boshqa hech bir sherik bilan mavjud emas.
Turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish — O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi gumanitar aloqalarni mustahkamlash kontekstidagi dolzarb vazifalardan biridir. Oxirgi bir necha yil ichida O‘zbekistonga kelayotgan rossiyalik turistlar soni 5 baravarga ko‘paydi va 2024-yilda 870 ming kishiga yetdi. Shunday qilib, ular respublikaga tashrif buyurish bo‘yicha 4-o‘rinni egallamoqda.
2025-yil may oyida Toshkent va Samarqand shaharlarida «Rossiya madaniyati kunlari» katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi, bu esa mamlakatlarimiz o‘rtasidagi gumanitar aloqalarning o‘ziga xos xususiyatini yana bir bor ta’kidladi.
Bugun, 26-sentabr kuni, Rossiya san’ati festivali — «San’at olami» «O‘zbekiston» xalqaro forumlar saroyida bo‘lib o‘tadigan «Opera durdonalari» katta gala-konserti bilan yakunlanadi. Ushbu yorqin madaniy tadbirlar, xalqlarimiz o‘rtasidagi yaqin va ishonchli aloqalarning yaqqol daliliga aylandi.
Shuningdek, biz Rossiya bilan ko‘p tomonlama formatlar — MDH, ShHT, YOII va boshqalar doirasida ham faol hamkorlik qilmoqdamiz. Joriy yilning oktabr oyida Dushanbe shahrida MDH davlat rahbarlari sammiti bo‘lib o‘tadi, uning doirasida «Markaziy Osiyo – Rossiya» formatidagi rahbarlarning ikkinchi uchrashuvi o‘tkaziladi.
Sammit arafasida, joriy yilning 6-oktabr kuni, MOXI va Gorchakov jamg‘armasi hamkorligida «Markaziy Osiyo – Rossiya» tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tadi. Bizningcha, ushbu format katta salohiyatga ega bo‘lib, Markaziy Osiyo mintaqasi va Rossiya o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma ishlarga qo‘shimcha dinamika va mazmun bag‘ishlashga xizmat qilishi mumkin.
Davra suhbatimiz mavzusi — «O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi Markaziy Osiyodagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari». Biz mintaqa mamlakatlarining Rossiya bilan hamkorligining asosiy yo‘nalishlariga e’tibor qaratamiz.
Kun tartibida — iqtisodiyot va sanoat kooperatsiyasi, energetika va transport bog‘liqligi, mehnat migratsiyasi, gumanitar va ta’lim sohasidagi hamkorlik, mintaqaviy xavfsizlik muammolari, shuningdek, mavjud tuzilmalar doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik masalalari o‘rin olgan.
Ishonchim komilki, bugungi munozara bizga nafaqat ekspert baholarini almashish, balki rahbarlarimizning bo'lajak sammiti oldidan foydali bo'ladigan aniq takliflarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Barcha ishtirokchilarga unumli ish va qizg‘in fikr almashish tilayman. O‘zbekistonga yana bir bor xush kelibsiz!
Rahmat.