Samarqand shahrida Markaziy Osiyo davlatlari mudofaa vazirlarining uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri general-leytenant Shuxrat Xalmuxamedov Samarqand shahrida Markaziy Osiyo davlatlari mudofaa vazirlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
- Uchrashuvlarda harbiy hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma tayyorgarlik tizimini takomillashtirish, tajriba va amaliy bilim almashinuvini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik sohasidagi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
- Samimiy ruhda o‘tgan muloqotlar davlatlar o‘rtasidagi ishonch va hamjihatlikni yanada mustahkamlashga, mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda yangi qadamlar qo‘yilishiga zamin yaratdi.
- Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi bunday do‘stona muloqot va hamjihatlik nafaqat mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlaydi, balki umumiy tinchlik, barqaror taraqqiyot va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.

В Самарканде состоялись встречи министров обороны стран Центральной Азии
Министр обороны Республики Узбекистан генерал-лейтенант Шухрат Халмухамедов провёл в Самарканде двусторонние встречи с министрами обороны государств Центральной Азии.
- В ходе переговоров были обсуждены вопросы расширения военного сотрудничества, совершенствования системы совместной подготовки, налаживания обмена опытом и практическими знаниями, а также реализации совместных инициатив в сфере региональной безопасности.
- Прошедшие в дружественной и конструктивной обстановке переговоры способствовали дальнейшему укреплению доверия и сплоченности между государствами, созданию прочной основы для обеспечения мира и стабильности в регионе.
- Такие дружественные диалоги и сотрудничество между странами Центральной Азии укрепляют региональную безопасность и способствуют продвижению общих целей мира, устойчивого развития и добрососедских отношений на новый уровень.