Samarqand shahrida Markaziy Osiyo davlatlari mudofaa vazirlarining uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri general-leytenant Shuxrat Xalmuxamedov Samarqand shahrida Markaziy Osiyo davlatlari mudofaa vazirlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
- Uchrashuvlarda harbiy hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma tayyorgarlik tizimini takomillashtirish, tajriba va amaliy bilim almashinuvini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik sohasidagi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
- Samimiy ruhda o‘tgan muloqotlar davlatlar o‘rtasidagi ishonch va hamjihatlikni yanada mustahkamlashga, mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda yangi qadamlar qo‘yilishiga zamin yaratdi.
- Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi bunday do‘stona muloqot va hamjihatlik nafaqat mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlaydi, balki umumiy tinchlik, barqaror taraqqiyot va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.

Meetings of the Defense Ministers of Central Asian States Held in Samarkand
Lieutenant General Shukhrat Khalmukhamedov, Minister of Defense of the Republic of Uzbekistan, held bilateral meetings with the defense ministers of the Central Asian states in the city of Samarkand.
- The discussions focused on expanding military cooperation, improving the system of joint training, establishing mechanisms for the exchange of experience and practical knowledge, as well as implementing joint initiatives in the field of regional security.
- The talks, held in a friendly and constructive atmosphere, contributed to strengthening mutual trust and solidarity among the participating states and laid the groundwork for new steps toward ensuring peace and stability in the region.
- Constructive dialogue and unity among the Central Asian countries not only strengthen regional security but also promote common goals of peace, sustainable development, and good-neighborly relations to a new level.