Vashingtonda “C5+1” formatidagi sammit bo’lib o’tdi
6 noyabr kuni Vashingtonda Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH yetakchilarining “C5+1” formatidagi sammiti bo’lib o’tdi.
Prezident Donald Tramp raisligida o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdi.
“Markaziy Osiyo – AQSh” sammitida iqtisodiy va harbiy-texnikaviy hamkorlik, raqamli rivojlanish, transport, qishloq xo‘jaligi, energetika, mineral resurslardan foydalanish, sarmoya kiritish masalalari muhokama qilindi.
Ushbu sammit Markaziy Osiyo va AQSH o‘rtasidagi strategik muloqotni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berishi ta’kidlandi.
“C5+1” formati doirasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH yetakchilari qator tashabbuslarni ilgari surdilar.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev navbatdagi sammitni Samarqand shahrida o‘tkazishni taklif qildi.

В Вашингтоне состоялся саммит в формате «C5+1»
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента США Дональда Трампа, приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
На саммите «Центральная Азия — США» обсуждались вопросы экономического и военно-технического сотрудничества, цифрового развития, транспорта, сельского хозяйства, энергетики, доступа к минеральным ресурсам и инвестиций.
Было  подчеркнуто, что нынешний саммит открывает новый этап в развитии стратегического диалога между Центральной Азией и США.
В целях дальнейшего расширения сотрудничества в рамках формата «С5+1» лидеры стран Центральной Азии и США предложили ряд инициатив.
В частности, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил провести следующий саммит в городе Самарканде.