Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi yakunlari bo‘yicha davra suhbati bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 24-noyabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining VII Maslahat uchrashuvi yakunlariga bag‘ishlangan "Markaziy Osiyo: mintaqaviy hamkorlikning yangi bosqichi sari" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tadi.
Tadbir davomida sammitning asosiy natijalari, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tomonidan ilgari surilgan tashabbus va kelishuvlarni birgalikda amalga oshirish masalalari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Ishtirokchilar - O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus rahbarlari, mamlakatning yetakchi tahlil markazlari, vazirlik va idoralari, ishbilarmon doiralar vakillari, ekspertlar va jurnalistlar.
Davra suhbatida O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan iqtisodiyot, sanoat, energetika, logistika, ekologiya va suv xo‘jaligi sohalarida ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish, shuningdek, Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatining to‘laqonli ishtirokchisi sifatida qo‘shilishiga alohida e’tibor qaratilishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Maslahat uchrashuvi arafasida e’lon qilingan "Markaziy Osiyo yangi davr ostonasida" nomli maqolasining mazmun-mohiyati yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi A.X.Kamilov nutq so‘zlashi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston diplomatik missiyalari rahbarlarining nutqlari hamda diplomatik korpus vakillari va ekspertlar ishtirokidagi muhokama sessiyasi kutilmoqda.

A round table discussion will be held in Tashkent following the 7th Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia
On 24 November, the International Institute for Central Asia will host a round table discussion on the topic "Central Asia: Towards a New Phase of Regional Cooperation," dedicated to the results of the VII Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia, held on 16 November in Tashkent under the chairmanship of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
During the event, there will be a discussion of the main results of the summit, joint implementation of initiatives, and agreements put forward by the leaders of Central Asian countries.
Participants include heads of diplomatic corps accredited in Uzbekistan, representatives of leading analytical centers of the country, ministries and departments, business circles, experts, and journalists.
The roundtable will focus in particular on the implementation of the initiatives put forward by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, in the areas of economy, industry, energy, logistics, ecology, and water management, as well as on Azerbaijan’s accession as a full participant in the format of Consultative Meetings of the Heads of Central Asian States
An exchange of views is planned on the substance and content of the article by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, ‘Central Asia on the Threshold of a New Era,’ published on the eve of the Consultative Meeting.
The forum will feature a speech by Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan on Foreign Policy A. Kamilov.
In addition, speeches are expected from the heads of diplomatic missions of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan, as well as a discussion session with the participation of representatives of the diplomatic corps and experts.