Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi yakunlari bo‘yicha davra suhbati bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 24-noyabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining VII Maslahat uchrashuvi yakunlariga bag‘ishlangan "Markaziy Osiyo: mintaqaviy hamkorlikning yangi bosqichi sari" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tadi.
Tadbir davomida sammitning asosiy natijalari, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tomonidan ilgari surilgan tashabbus va kelishuvlarni birgalikda amalga oshirish masalalari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Ishtirokchilar - O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus rahbarlari, mamlakatning yetakchi tahlil markazlari, vazirlik va idoralari, ishbilarmon doiralar vakillari, ekspertlar va jurnalistlar.
Davra suhbatida O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan iqtisodiyot, sanoat, energetika, logistika, ekologiya va suv xo‘jaligi sohalarida ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish, shuningdek, Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatining to‘laqonli ishtirokchisi sifatida qo‘shilishiga alohida e’tibor qaratilishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Maslahat uchrashuvi arafasida e’lon qilingan "Markaziy Osiyo yangi davr ostonasida" nomli maqolasining mazmun-mohiyati yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi A.X.Kamilov nutq so‘zlashi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston diplomatik missiyalari rahbarlarining nutqlari hamda diplomatik korpus vakillari va ekspertlar ishtirokidagi muhokama sessiyasi kutilmoqda.

В Ташкенте состоится «круглый стол» по итогам 7-й Консультативной встречи глав государств Центральной Азии
24 ноября т.г. в Международном институте Центральной Азии состоится «круглый стол» на тему «Центральная Азия: к новой фазе регионального взаимодействия», посвященный итогам VII Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, прошедшей 16 ноября в Ташкенте под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
В ходе мероприятия намечается обсуждение основных результатов саммита, совместной реализации инициатив и договоренностей, выдвинутых лидерами стран Центральной Азии.
Участники - главы дипломатического корпуса, аккредитованные в Узбекистане, представители ведущих аналитических центров страны, министерств и ведомств, деловых кругов, эксперты и журналисты.
Особое внимание в ходе «круглого стола» предполагается уделить реализации выдвинутых Президентом Узбекистана Ш.М.Мирзиёевым инициатив в области экономики, промышленности, энергетики логистики, экологии и водного хозяйства, а также присоединению Азербайджана в качестве полноправного участника формата Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Планируется обмен мнениями по сути и содержанию статьи Президента Узбекистана Ш.М. Мирзиёева «Центральная Азия на пороге новой эпохи», опубликованной накануне Консультативной встречи.
На форуме предусматривается выступление Советника Президента Республики Узбекистан по внешней политике А.Х.Камилова.
Кроме того, ожидаются выступления глав дипломатических миссий Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также дискуссионная сессия с участием представителей дипкорпуса и экспертов.