O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 12-dekabr kuni Ashxobod shahrida Tinchlik va ishonch xalqaro forumida nutq so'zladi
O‘zbekiston Prezidenti bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
✅ O'zbekiston Prezidenti o'z nutqida Turkmanistonni doimiy betaraflikning 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, Turkmanistonning Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikda Tinchlik va betaraflik universitetini tashkil etish bo'yicha tashabbusini qo'llab-quvvatladi.
✅ Davlatimiz rahbari O'zbekiston tomonidan ilgari surilgan tinchlik, totuvlik va barqaror taraqqiyot uchun intilayotgan barcha tomonlarni muloqotga jalb etishga qaratilgan umumiy xavfsizlik va farovonlik yo'lida birdamlik bo'yicha Samarqand tashabbusiga alohida e'tibor qaratdi
✅ Mamlakatimiz Prezidenti tinchlik va zo'ravonlikdan xolilik madaniyatini qo'llab-quvvatlash bo'yicha global harakatni rag'batlantirish, siyosiy muloqot asosida davlatlar o'rtasida ishonchni mustahkamlash, jahonda bag'rikenglik, hamjihatlik va birdamlik muhitini qaror toptirishga ko'maklashishni Qo'shilmaslik harakatidagi bo'lajak raisligi davrida O'zbekistonning bosh ustuvor yo'nalishlari sifatida belgiladi
✅ Davlatimiz rahbari kelgusi avlodlar manfaatlari yo'lida mojarolarni hal qilish borasidagi sa'y-harakatlarni qo'llab-quvvatlash uchun 2027-yilni Preventiv diplomatiya yili deb e'lon qilish, uning doirasida konferensiya va forumlar tashkil etish, parlament, jamoat va yoshlar delegatsiyalarining o'zaro almashuvlarini qamrab oladigan tadbirlar dasturi qabul qilish tashabbusini ilgari surdi
✅ O'zbekiston yetakchisi o'zaro ishonch, hurmat va jipslik tamoyillari Markaziy Osiyoni tinchlik, hamkorlik va yaxshi qo'shnichilik makoniga aylantirish borasidagi siyosatning asosi ekanligini qayd etdi
✅ O'tgan oyda Toshkentda bo'lib o'tgan mintaqa davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi hamjihatlikni mustahkamlash, mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta'minlash bo'yicha birgalikdagi harakatlar, ko'pqirrali iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga Markaziy Osiyo mamlakatlari tayyor ekanliklarini yana bir bor ko'rsatganligiga alohida e'tibor qaratdi
✅ Turkmanistonning konstruktiv va tinchliksevarlik siyosati Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni ta'minlashning muhim omili hisoblanishiga, shuningdek Afg'onistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga jalb etish va infratuzilmaviy bog'liqlikni kuchaytirish orqali tinch yo'l bilan rivojlantirishga ko'maklashish masalalari bo'yicha bizning mamlakatlarimiz yondashuvlari to'liq mos kelishiga alohida urg'u berdi
✅ O‘zbekiston Prezidenti Turkmanistonning zamirida tinchlik va ishonch kabi ezgu g'oyalar mujassam bo'lgan bu takliflari Ashxobodning mintaqa davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlari formatida raisligi davomida kun tartibidan munosib o'rin egallashiga ishonch bildirdi.
✅ Mamlakatimiz yetakchisi oʻzaro hurmat, ishonch va hamjihatlikka asoslangan gumanitar hamkorlikni ilgari surish muhimligini taʼkidlab, kelgusi yili Toshkentda “Madaniyatlar muloqoti” qoʻshma xalqaro gumanitar forumini o’tkazish va “Yoshlar tinchlik va ishonch yoʻlida” mintaqaviy dasturini joriy etishni taklif qildi.

12 декабря т.г. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью на Международном форуме мира и доверия, состоявшемся в городе Ашхабаде.
Президент Узбекистана выдвинул ряд ключевых инициатив.
✅ В своем выступлении Президент Узбекистана, искренне поздравив туркменскую сторону с 30-й годовщиной постоянного Нейтралитета, поддержал инициативу Туркменистана по созданию совместно с Организацией Объединенных Наций Университета мира и нейтралитета.
✅ Глава нашего государства особо отметил выдвинутую Узбекистаном Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания, направленная на вовлечение в диалог всех, кто стремится к миру, согласию и устойчивому развитию.
✅ Поощрение глобального движения в поддержку культуры мира и ненасилия, укрепление доверия в отношениях между государствами на основе политического диалога и содействие установлению в мире атмосферы терпимости, взаимопонимания и солидарности определяются Президентом нашей страны главными приоритетами предстоящего председательства Узбекистана в Движении неприсоединения.
✅ Глава нашего государства выдвинул инициативу объявить 2027 год Годом превентивной дипломатии для поддержки усилий по разрешению конфликтов в интересах будущих поколений и в его рамках принять программу мероприятий, включающую организацию конференций и форумов, а также обмен парламентскими, общественными и молодёжными делегациями.
✅ Лидер Узбекистана подчеркнул, что принципы взаимного доверия, уважения и сплоченности выступают основой политики по превращению Центральной Азии в пространство мира, сотрудничества и добрососедства.
✅ Президент Узбекистана особо отметил, что состоявшаяся в прошлом месяце в Ташкенте 7-я Консультативная встреча глав государств региона ещё раз продемонстрировала готовность стран Центральной Азии к укреплению солидарности, совместным действиям по обеспечению мира и стабильности в регионе, а также расширению многопланового экономического сотрудничества.
✅ Глава нашего государства указал на особую роль конструктивной и миролюбивой политики Туркменистана в обеспечении стабильности и развития в Центральной Азии, а также на совпадение подходов наших стран к вопросам содействия мирному развитию Афганистана путём его вовлечения в региональные экономические процессы и усиления инфраструктурной взаимосвязанности.
✅ Президент Узбекистана выразил уверенность, что международные инициативы и предложения Туркменистана, основанные на благородных идеях мира и доверия, найдут достойное отражение в повестке дня председательства Ашхабада в формате Консультативных встреч глав государств региона.
✅ Подчеркивая важность гуманитарного взаимодействия для укрепления сотрудничества, основанного на взаимном уважении, доверии и солидарности, лидер Узбекистана предложил провести в следующем году в Ташкенте международный гуманитарный форум «Диалог культур» и запустить региональную программу «Молодежь во имя мира и доверия».