O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 12-dekabr kuni Ashxobod shahrida Tinchlik va ishonch xalqaro forumida nutq so'zladi
O‘zbekiston Prezidenti bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
✅ O'zbekiston Prezidenti o'z nutqida Turkmanistonni doimiy betaraflikning 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, Turkmanistonning Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikda Tinchlik va betaraflik universitetini tashkil etish bo'yicha tashabbusini qo'llab-quvvatladi.
✅ Davlatimiz rahbari O'zbekiston tomonidan ilgari surilgan tinchlik, totuvlik va barqaror taraqqiyot uchun intilayotgan barcha tomonlarni muloqotga jalb etishga qaratilgan umumiy xavfsizlik va farovonlik yo'lida birdamlik bo'yicha Samarqand tashabbusiga alohida e'tibor qaratdi
✅ Mamlakatimiz Prezidenti tinchlik va zo'ravonlikdan xolilik madaniyatini qo'llab-quvvatlash bo'yicha global harakatni rag'batlantirish, siyosiy muloqot asosida davlatlar o'rtasida ishonchni mustahkamlash, jahonda bag'rikenglik, hamjihatlik va birdamlik muhitini qaror toptirishga ko'maklashishni Qo'shilmaslik harakatidagi bo'lajak raisligi davrida O'zbekistonning bosh ustuvor yo'nalishlari sifatida belgiladi
✅ Davlatimiz rahbari kelgusi avlodlar manfaatlari yo'lida mojarolarni hal qilish borasidagi sa'y-harakatlarni qo'llab-quvvatlash uchun 2027-yilni Preventiv diplomatiya yili deb e'lon qilish, uning doirasida konferensiya va forumlar tashkil etish, parlament, jamoat va yoshlar delegatsiyalarining o'zaro almashuvlarini qamrab oladigan tadbirlar dasturi qabul qilish tashabbusini ilgari surdi
✅ O'zbekiston yetakchisi o'zaro ishonch, hurmat va jipslik tamoyillari Markaziy Osiyoni tinchlik, hamkorlik va yaxshi qo'shnichilik makoniga aylantirish borasidagi siyosatning asosi ekanligini qayd etdi
✅ O'tgan oyda Toshkentda bo'lib o'tgan mintaqa davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi hamjihatlikni mustahkamlash, mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta'minlash bo'yicha birgalikdagi harakatlar, ko'pqirrali iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga Markaziy Osiyo mamlakatlari tayyor ekanliklarini yana bir bor ko'rsatganligiga alohida e'tibor qaratdi
✅ Turkmanistonning konstruktiv va tinchliksevarlik siyosati Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni ta'minlashning muhim omili hisoblanishiga, shuningdek Afg'onistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga jalb etish va infratuzilmaviy bog'liqlikni kuchaytirish orqali tinch yo'l bilan rivojlantirishga ko'maklashish masalalari bo'yicha bizning mamlakatlarimiz yondashuvlari to'liq mos kelishiga alohida urg'u berdi
✅ O‘zbekiston Prezidenti Turkmanistonning zamirida tinchlik va ishonch kabi ezgu g'oyalar mujassam bo'lgan bu takliflari Ashxobodning mintaqa davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlari formatida raisligi davomida kun tartibidan munosib o'rin egallashiga ishonch bildirdi.
✅ Mamlakatimiz yetakchisi oʻzaro hurmat, ishonch va hamjihatlikka asoslangan gumanitar hamkorlikni ilgari surish muhimligini taʼkidlab, kelgusi yili Toshkentda “Madaniyatlar muloqoti” qoʻshma xalqaro gumanitar forumini o’tkazish va “Yoshlar tinchlik va ishonch yoʻlida” mintaqaviy dasturini joriy etishni taklif qildi.

On December 12, 2025, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, delivered a speech at the International Forum of Peace and Trust held in Ashgabat.
President Shavkat Mirziyoyev put forward a number of key initiatives.
Main points:
✅ In his address, the President of Uzbekistan sincerely congratulated Turkmenistan on the 30th Anniversary of Permanent Neutrality, expressed his support the initiative of Turkmenistan to establish a University of Peace and Neutrality jointly with the United Nations.
✅ The Head of State highlighted Uzbekistan’s Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity, aimed at engaging all those committed to peace, harmony, and sustainable development in an inclusive dialogue.
✅ Promoting a global movement in support of a culture of peace and non-violence, strengthening trust in intergovernmental relations through political dialogue, and fostering an atmosphere of tolerance, mutual understanding, and solidarity worldwide are defined by the President of Uzbekistan as key priorities of the country’s upcoming chairmanship in the Non-Aligned Movement.
✅ The Head of State proposed declaring 2027 the Year of Preventive Diplomacy in order to support efforts to resolve conflicts in the interests of future generations. As part of this initiative, he called for the adoption of an action program that would include conferences, forums, and exchanges of parliamentary, public, and youth delegations.
✅ The Leader of Uzbekistan emphasized that the principles of mutual trust, respect, and unity form the basis of the policy to transform Central Asia into space of peace, cooperation, and good-neighborliness
✅ The President of Uzbekistan noted that the 7th Consultative Meeting of the Heads of State of the Region, held last month in Tashkent, once again demonstrated the readiness of Central Asian countries to strengthen solidarity, take joint actions to ensure peace and stability in the region, and expand multifaceted economic cooperation.
✅ The Head of State underscored the special role of Turkmenistan’s constructive and peaceful policy in ensuring stability and development in Central Asia, as well as the alignment of approaches of two countries regarding support for Afghanistan’s peaceful development through its involvement in regional economic processes and the strengthening of infrastructure connectivity.
✅ The President of Uzbekistan expressed confidence that Turkmenistan's international initiatives and proposals, based on the noble ideas of peace and trust, will be reflected in the agenda of Ashgabat's chairmanship of the Consultative Meetings of the Heads of State of the region.
✅ Highlighting the importance of humanitarian cooperation in strengthening collaboration based on mutual respect, trust, and solidarity, the Leader of Uzbekistan proposed organizing the "Dialogue of Cultures" international humanitarian forum in Tashkent next year and launching the "Youth for Peace and Trust" regional program.