MOXIda «Markaziy Osiyo – Germaniya» tahliliy markazlarining birinchi forumi bo‘lib o‘tadi
2026-yil 5-fevral kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) «Markaziy Osiyo – Germaniya» tahliliy markazlarining birinchi onlayn-forumi bo‘lib o‘tadi.
Forum ekspertlar muhokamasi shaklida o‘tkazilib, Markaziy Osiyo davlatlari va Germaniya Federativ Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalariga bag‘ishlanadi.
Tadbir doirasida 2024-yil sentabr oyida Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Germaniya" sammiti, shuningdek, 2025-yil aprel oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammiti yakunlarini inobatga olgan holda, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holati hamda istiqbollarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Ekspertlar uchrashuvida Markaziy Osiyo davlatlari va Germaniyaning yetakchi tahlil markazlari vakillari, jumladan, Fan va siyosat jamg‘armasi — Xalqaro siyosat va xavfsizlik instituti (SWP) huzuridagi Sharqiy Yevropa va Yevrosiyo tadqiqotlari guruhi, Sharqiy Yevropa va xalqaro tadqiqotlar markazi (ZOiS), shuningdek, Germaniya tashqi siyosat jamiyati (DGAP) vakillari ishtirok etadilar.
Onlayn-forum ishtirokchilar uchun Germaniya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning amaliy yondashuvlarini o‘zaro ko‘rib chiqishga qulay maydon bo‘lib xizmat qiladi. Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ishlab chiqilgan umumiy pozitsiyalar va aniq tashabbuslar umumlashtirilib, forumning yakuniy materiallarida o‘z aksini topadi.

В МИЦА состоится первый Форум аналитических центров «Центральная Азия – Германия»
5 февраля 2026 г. в МИЦА состоится первый онлайн-форум аналитических центров «Центральная Азия – Германия».
Форум пройдёт в формате экспертного обсуждения и будет посвящён актуальным вопросам развития взаимодействия между государствами Центральной Азии и Федеративной Республикой Германия.
В рамках мероприятия планируется обсудить текущее состояние и перспективы двустороннего и многостороннего сотрудничества с учётом итогов саммита «Центральная Азия – Германия», состоявшегося в сентябре 2024 г. в Астане, а также Самаркандского саммита «Центральная Азия – Европейский союз», прошедшего в апреле 2025 г.
В экспертной встрече примут участие представители ведущих аналитических центров стран Центральной Азии и Германии, включая Группу исследований Восточной Европы и Евразии Фонда науки и политики – Института международной политики и безопасности (SWP), Центр восточноевропейских и международных исследований (ZOiS), а также Немецкое общество внешней политики (DGAP).
Ожидается, что онлайн-форум позволит участникам обсудить практические подходы к укреплению партнёрских отношений между Германией и Центральной Азией. Выработанные по итогам встречи консолидированные позиции и конкретные инициативы будут обобщены и отражены в итоговых материалах форума.