Istanbul Turkiy davlatlar tashkiloti Vazirlar kengashi yig‘ilishiga mezbonlik qildi
7 mart kuni Istanbul shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) Tashqi ishlar vazirlari kengashining norasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda TDTga a’zo davlatlar tashqi siyosat idoralari rahbarlari, jumladan Ozarbayjon, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya vakillari ishtirok etdi. Yig‘ilish Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan raisligida o‘tkazildi.
Ishtirokchilar joriy geosiyosiy jarayonlarni muhokama qildilar, shuningdek xavfsizlik sohasidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Yaqin Sharqdagi vaziyat bo‘yicha turkiy davlatlarning muvofiqlashtirilgan yondashuvini shakllantirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv doirasida Yaqin Sharqda davom etayotgan qurolli mojarolarga nisbatan a’zo davlatlarning umumiy qarashini aks ettiruvchi Qo‘shma bayonot qabul qilindi. Hujjatda ishtirokchilarning siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash va o‘zaro manfaatli masalalar bo‘yicha muvofiqlashtirishni chuqurlashtirishga sodiqligi qayd etilgan.
Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar "TDT+" formatida tashqi tomonlar bilan hamkorlik to‘g‘risidagi nizomni imzoladilar. Mazkur hujjat muloqotni rivojlantirish, hamkorlikni kengaytirish hamda mintaqaviy va xalqaro maydonda o‘zaro aloqalarni chuqurlashtirishga, shuningdek TDTning ko‘p tomonlama diplomatiyadagi nufuzini oshirishga qaratilgan.

Стамбул принял заседание Совета министров ОТГ
7 марта т.г. в Стамбуле состоялась неформальная встреча Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств (ОТГ).
В мероприятии приняли участие главы внешнеполитических ведомств стран–членов ОТГ, включая Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турцию и Узбекистан. Заседание прошло под председательством МИД Турецкой Республики Хакана Фидана.
Участники обсудили текущие геополитические процессы, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам в сфере безопасности. Были рассмотрены возможности формирования согласованной позиции тюркских государств по ситуации на Ближнем Востоке.
В рамках встречи было принято Совместное заявление, в котором отражена общая позиция сторон в отношении продолжающихся вооружённых конфликтов на Ближнем Востоке. В документе изложена приверженность государств‑членов дальнейшему укреплению политического диалога и углублению координации по вопросам, представляющим взаимный интерес.
По завершении заседания участники подписали Положение о сотрудничестве с внешними партнёрами в формате «ОТГ+», направленное на развитие диалога, расширение партнёрства и углубление взаимодействия на региональной и международной арене, а также на укрепление роли ОТГ в многосторонней дипломатии.