Tadbir Institutning O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan xorijiy diplomatik vakolatxonalar bilan ekspertlik muloqotini va amaliy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan dasturi doirasida tashkil etilmoqda.
Uchrashuv “mehmon ma’ruzasi” formatida o‘tkazilib, o‘zbek-turk hamkorligining zamonaviy bosqichi, Turkiyaning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosatining dolzarb masalalari, shuningdek, Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlanadi.
Ma’ruza davomida elchi U. Ulutash mintaqaviy hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha Turkiya tomonining yondashuvlarini taqdim etadi, ikki tomonlama munosabatlar dinamikasini hamda mintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlashda ko‘p tomonlama mexanizmlarning rolini yoritadi.
Tadbirda tegishli vazirlik va idoralar vakillari, akademik hamjamiyat, oliy ta’lim muassasalari talabalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etadi.

Посол Турции в Узбекистане выступит в МИЦА
9 апреля 2026 г. в Международном институте Центральной Азии состоится открытая лекция Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Турция в Республике Узбекистан Уфука Улуташа.
Мероприятие пройдет в рамках программы Института, направленной на развитие экспертного диалога и практического взаимодействия с зарубежными дипломатическими миссиями, аккредитованными в Узбекистане.
Встреча будет организована в формате «гостевой лекции» и посвящена современному этапу узбекско-турецкого сотрудничества, актуальным вопросам внешней политики Турции в Центральной Азии, а также перспективам взаимодействия в рамках Организации тюркских государств.
В ходе выступления Посол У. Улуташ представит подходы турецкой стороны к ключевым вопросам регионального сотрудничества, осветит динамику двусторонних отношений и роль многосторонних механизмов в обеспечении устойчивого развития региона.
В мероприятии примут участие представители профильных министерств и ведомств, академического сообщества, студенты высших учебных заведений, а также представители средств массовой информации.