Hurmatli Akmal Xolmatovich,
Avvalo, barcha ishtirokchilarni qutlashga va ushbu nufuzli tadbirda ishtirok etish taklifi uchun tashkilotchilarga minnatdorchilik bildirishga ijozat bergaysiz.
O‘zbekiston va Xitoyning inson huquqlari masalalari bo‘yicha hamkorligi har qanday ob-havoda, har tomonlama strategik sherik bo‘lgan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi siyosiy muloqotning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi.
Ushbu sohadagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi yuksak darajasi 2017-yildan boshlab sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgan strategik sherikligimiz rivojidagi ulkan muvaffaqiyatlarning ifodasidir. Bunda ikki davlat rahbarlari - O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasini Raisi Si Szinpin o‘rtasida o‘rnatilgan yaqin, ishonchli munosabatlar muhim rol o‘ynadi.
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, ikki tomonlama asosda, Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida va "Markaziy Osiyo - Xitoy" formatida ko‘p qirrali iqtisodiy hamkorlik masalalari O‘zbekiston-Xitoy strategik sherikligining eng muhim ustuvor yo‘nalishlari ekanligi prinsipial ahamiyatga ega.
Shu munosabat bilan bugungi anjuman nomining o‘zida inson huquqlari va taraqqiyot masalalari o‘rtasidagi chuqur bog‘liqlikni qo‘llab-quvvatlamay ilojim yo‘q.
Mamlakatimizda taraqqiyot va xalq farovonligini oshirish masalalari strategik rejalashtirishning asosiga qo‘yilgan davlat siyosatining eng muhim ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi.
Davlat rahbari may oyi boshida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashi yig‘ilishidagi nutqida so‘nggi yillarda iqtisodiyotga 150 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilingani, minglab zamonaviy korxonalar tashkil etilganini ta’kidlagan edi. Tovar va xizmatlar eksporti 3 barobarga, yalpi ichki mahsulot 50 milliard dollardan 147 milliard dollarga o‘sdi.
Islohotlar jarayonida har bir oila, har bir inson hayotini yaxshilashga ustuvor ahamiyat qaratilayotgani alohida ta’kidlandi. 8,5 million ehtiyojmand fuqaroning daromadi oshirildi va kambag‘allik darajasini qariyb 35 foizdan 5,8 foizga kamaytirishga erishildi.
Hukumatimiz "O‘zbekiston - 2030" strategiyasi doirasida iqtisodiyotimiz hajmini 240 milliard dollardan oshirish, daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga kirish va kambag‘allikni to‘liq bartaraf etishni rejalashtirmoqda.
Xitoy, shubhasiz, mamlakatimiz va butun Markaziy Osiyo mintaqasining rivojlanishida juda muhim rol o‘ynaydi. Xitoy O‘zbekistonning eng yirik savdo sherigi hisoblanadi. O‘tgan yilgi tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlariga ko‘ra, biz joriy yilning o‘zida davlat rahbarlari tomonidan qo‘yilgan o‘zaro savdoni 20 milliard dollar va undan yuqori darajaga yetkazish maqsadiga erishishimiz mumkin.
Mamlakatda Xitoy kapitali ishtirokidagi korxonalarning o‘sishi muhim ko‘rsatkich bo‘lib, ularning soni 2,1 mingtadan (2023-yilda) 5,2 mingtaga (2026-yilda) oshdi. 2025-yilda Xitoyning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 15,8 milliard dollarni tashkil etdi va 2026-yilga borib bu ko‘rsatkichni 21 milliard dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Bunga 2024-yilda davlat rahbarlarining kelishuviga muvofiq Toshkentda ochilgan Xitoy Eksimbanki mintaqaviy ofisining faol faoliyati xizmat qiladi.
Bunday dinamika O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanayotganini tasdiqlaydi va o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi, ayniqsa O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi sharoitida. Ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishiga hech qanday shubha yo‘q.
Strategik sheriklikni mustahkamlashning muhim istiqbollari "Markaziy Osiyo - Xitoy" mintaqaviy hamkorligining yangi formatini rivojlantirish bilan bog‘liq. Sian va Ostona sammitlarining muvaffaqiyatli o‘tkazilishi tufayli qisqa vaqt ichida ushbu mexanizmning institutsional va me’yoriy-huquqiy shakllanishi faol rivojlanmoqda, u mintaqa mamlakatlarining Xitoy bilan ham mintaqaviy, ham ikki tomonlama hamkorligining muhim drayveriga aylanmoqda.
Bunda Sian shahrida muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan ushbu format kotibiyati, qator vazirlar yig‘ilishlari, shuningdek, Markaziy Osiyo - Xitoy Ishbilarmonlar kengashi muhim rol o‘ynamoqda.
Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikning muhim qismi mamlakatlar siyosiy partiyalari va fuqarolik jamiyati tuzilmalari o‘rtasidagi siyosiy muloqotdir. Xususan, "Xitoy - Markaziy Osiyo" siyosiy partiyalar muloqotining ikkita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, ularda nafaqat partiyalararo hamkorlik va davlat boshqaruvi tajribasi almashilmoqda, balki kambag‘allikni qisqartirish, ekologik siyosat va raqamli transformatsiya kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirish rejalari ham muhokama qilinmoqda.
Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, "Markaziy Osiyo - Xitoy" formatidagi dastlabki ikki sammitning yakuniy hujjatlari - Sian va Ostona deklaratsiyalarida mintaqa davlatlari va XXR rahbarlari xalqaro tinchlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlashda BMTning markaziy rolini mustahkamlashga sodiqligini tasdiqladilar, shuningdek, inson huquqlari masalalarini siyosiylashtirishga urinishlarga qarshi chiqishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shu nuqtayi nazardan, "Markaziy Osiyo - Xitoy" inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro forumi" ixtisoslashtirilgan platformasi doirasidagi hamkorlikni ilgari surish hamkorlikning muhim ustuvor yo‘nalishi bo‘ldi. Ushbu maydondagi muloqotda ishtirokchilarning kambag‘allikka barham berish va iqtisodiy taraqqiyot inson huquqlarini ta’minlashning poydevori ekanligidan kelib chiqishi prinsipial ahamiyatga ega.
Shu munosabat bilan bugungi forumning kun tartibi va dasturi, jumladan, kambag‘allikni qisqartirish va aholi farovonligini oshirish, ekologiya, "yashil" taraqqiyot va inson huquqlari, raqamli va intellektual texnologiyalarni ilgari surish kabi yo‘nalishlarda yuqori sifatli rivojlanish orqali inson huquqlari sohasidagi taraqqiyotni ilgari surish bo‘yicha hamkorlik masalalari to‘liq qo‘llab-quvvatlashga loyiq.
So‘zimning yakunida ushbu nufuzli forum muvaffaqiyatli o‘tishini, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikni mamlakatlarimiz xalqlari farovonligi yo‘lida rivojlantirish bo‘yicha qiziqarli ma’ruzalar va samarali takliflar berilishini tilashga ijozat bergaysiz.

Выступление директора МИЦА Жавлона Вахабова на Форуме по развитию прав человека «Китай - Центральная Азия» 2026
14 мая 2026 года, Ташкент.
Уважаемый Акмаль Холматович,
Уважаемый Вице-президент Ли Хункуй,
Ваше Превосходительство Посол Юй Цзюнь,
Уважаемые участники форума,
Прежде всего, позвольте поприветствовать всех участников и выразить признательность организаторам за приглашение принять участие в этом представительном мероприятии.
Сотрудничество Узбекистана и Китая по вопросам прав человека является важной составляющей политического диалога между нашими странами – всепогодными, всесторонними стратегическими партнерами.
Нынешний весьма высокий уровень двустороннего взаимодействия в этой сфере является отражением впечатляющих успехов развития нашего стратегического партнерства, которое с 2017 г. вышло на качественно новый уровень. В этом ключевую роль сыграли тесные, доверительные отношения, установившиеся между лидерами двух стран Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Председателем КНР Си Цзиньпином.
Принципиально важное значение имеет тот факт, что вопросы социально-экономического развития, многопланового экономического сотрудничества на двусторонней основе, в рамках ШОС и в формате «Центральная Азия-Китай» являются важнейшими приоритетами узбекско-китайского стратегического партнерства.
В этой связи не могу не поддержать заложенную в самом названии сегодняшнего форума глубокую взаимосвязь вопросов прав человека и развития.
В нашей стране вопросы развития и повышения благосостояния народа представляют собой важнейший приоритет государственной политики, положенный в основу стратегического планирования.
В своем выступлении на заседании Совета управляющих Азиатского банка развития, состоявшемся в начале мая в Самарканде, Глава государства отметил, что за последние годы в экономику привлечено $150 млрд иностранных инвестиций, созданы тысячи современных предприятий. Экспорт товаров и услуг вырос в 3 раза, ВВП вырос с 50 до 147 млрд долларов.
Особо было подчеркнуто, что в ходе реформ первостепенное внимание уделяется улучшению жизни каждой семьи, каждого человека. Повышены доходы 8,5 млн нуждающихся граждан и достигнуто снижение уровня бедности с почти 35% до 5,8%.
В рамках Стратегии «Узбекистан 2030» наше правительство планирует увеличить объем экономики до более чем $240 млрд, войти в число стран с доходом выше среднего и полностью искоренить бедность.
Китай, безусловно, играет весьма важную роль в развитии нашей страны и всего региона Центральной Азии. КНР является крупнейшим торговым партнером Узбекистана. Судя по показателям товарооборота прошлого года, мы уже в этом году может достичь поставленной главами государств цели – вывести взаимную торговлю на уровень $20 млрд. и выше.
Важным показателем является рост в стране предприятий с участием китайского капитала, число которых увеличилось с 2,1 тыс. (в 2023 г.) до 5,2 тыс. (2026 г.). Объём китайских инвестиций в экономику Узбекистана в 2025 году составил $15,8 млрд, поставлена задача увеличить этот показатель до $21 млрд долларов к 2026 году. Этому будет способствовать активная работа регионального офиса Эксимбанка Китая, открывшегося в Ташкенте в соответствии с договоренностью глав государств в 2024 г.
Такая динамика подтверждает укрепление партнёрства между Ташкентом и Пекином и открывает новые возможности для углубления взаимодействия, особенно в контексте вступления Узбекистана в ВТО. Нет никаких сомнений, что дальнейшее продвижение двустороннего сотрудничества окажет позитивное воздействие на социально-экономическое развитие нашей страны.
Значительные перспективы укрепления стратегического партнерства связаны с развитием нового формата регионального взаимодействия «Центральная Азия – Китай». Благодаря успешному проведению саммитов в Сиане и Астане, за кратчайшие сроки активно продвигается институциональное и нормативно-правовое становление данного механизма, который уверенно становится важным драйвером как регионального, так и двустороннего сотрудничества стран региона с Китаем.
Важную роль в этом играет успешно функционирующий в Сиане Секретариат данного формата, ряд министерских совещаний, а также Деловой совет Центральная Азия – Китай, заседания которого уже способствовали заключению большого пакета соглашений о сотрудничестве стран ЦА с китайскими компаниями.
Важной частью сотрудничества стран Центральной Азии и Китая является политический диалог между политическими партиями стран и структурами гражданского общества. Так, уже состоялось два заседания Диалога политических партий «Китай — Центральная Азия», на которых не только проводится обмен по вопросам межпартийного взаимодействия и опыту государственного управления, но и обсуждаются планы развития сотрудничества в таких сферах, как сокращение бедности, экологическая политика и цифровая трансформация.
Хотел бы особо отметить, что в итоговых документах первых двух саммитов формата «Центральная Азия – Китай» - Сианьской и Астанинской декларациях - главы государств региона и КНР подтвердили приверженность укреплению центральной роли ООН в обеспечении международного мира, безопасности и устойчивого развития, а также выразили готовность выступать против попыток политизации вопросов прав человека.
В этом контексте важным приоритетом сотрудничества стало продвижение взаимодействия в рамках специализированной платформы «Международный форум по развитию прав человека Центральная Азия-Китай». Принципиально важное значение имеет тот факт, что в диалоге на данной площадке участники исходят из того, что ликвидация бедности и экономический прогресс являются фундаментом для обеспечения прав человека.
В этой связи полной поддержки заслуживает повестка и программа сегодняшнего форума, включая вопросы сотрудничества по продвижению прогресса в области прав человека через высококачественное развитие по таким направлениям, как сокращение бедности и улучшение благосостояния населения, экология, зеленое развитие и права человека, продвижение цифровых и интеллектуальных технологий.
В заключение, позвольте пожелать успешного проведения этого представительного форума, интересных докладов и продуктивных предложений по развитию сотрудничества между странами Центральной Азии и Китаем на благо народов наших стран.