Yakunlangan tashrif nihoyatda muvaffaqiyatli boʻldi va ikki davlat rahbarlarining 2018-yilda poydevori qoʻyilgan konstruktiv va ochiq muloqot va keng koʻlamli ikki tomonlama munosabatlar boʻyicha kelishuvlarning mantiqiy davomi boʻldi.
Oliy darajadagi O‘zbekiston-Tojikiston tadbirlari kun tartibi nihoyatda qizg‘in bo‘lib, ikki qardosh davlat manfaatlari yo‘lida amaliy natijalarga erishish, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga ko‘maklashishga qaratilgan edi.
Tashrif doirasidagi asosiy va, ehtimol, eng muhim voqea, mubolag'asiz, ittifoqchilik munosabatlari to'g'risidagi tarixiy shartnomani imzolash bo'ldi, Shavkat Mirziyoyevning so'zlariga ko'ra, "u ikki qardosh xalqning tub manfaatlariga to'liq javob beradi va O'zbekiston-tojik munosabatlarida sifat jihatidan yangi bosqichga o'tishni namoyish etadi".
Shuni ta'kidlash kerakki, shartnoma O'zbekiston va Tojikiston o'rtasidagi siyosiy, iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar, transport-logistika va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashga qaratilgan bo'lib, bu mamlakatlar o'rtasida mavjud bo'lgan barcha imkoniyatlarni yanada ochib berishga imkon beradi.
Qolaversa, qo‘shma hujjat bizni nafaqat dolzarb muammolarni hal etishdagi hamkorlik, balki mustaqillikni mustahkamlash, tinch, mojarolarsiz rivojlanish, umumiy chaqiriq va vazifalarni hal etishda ko‘maklashishga qaratilgan kelajakka umumiy qarash birlashtirganligining ramzidir. mintaqaga qaragan. Bularning barchasi o‘zaro hamjihatlik, taraqqiyotimiz va farovonligimizning poydevoriga aylangan hamkorlikning yangi davri ostonasida turganimizdan dalolat beradi.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Tojikiston muvozanatli, ko‘p vektorli siyosat yuritib, xalqaro munosabatlarning huquqiy asoslarini mustahkamlash, global keskinlikni yumshatish va insoniyatning barqaror rivojlanishi tarafdori. Tomonlar Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida faol hamkorlik qilmoqda. Har ikki davlat xalqaro kun tartibidagi asosiy masalalar, jumladan, zamonaviy tahdidlar va xavfsizlik tahdidlariga qarshi kurashish, yadro qurolini tarqatmaslik rejimini mustahkamlash, inson huquqlarini himoya qilish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha o‘xshash pozitsiyalarni namoyish etmoqda.
Ushbu yondashuv tufayli so'nggi yillarda mintaqadagi siyosiy iqlimni tubdan o'zgartirish, hamkorlikning mutlaqo yangi muhitini yaratish va ko'p yillar davomida mamlakatlarimiz rivojlanishiga to'sqinlik qilib kelgan muammolarning aksariyatini olib tashlash mumkin bo'ldi. Xususan, chegaralar ochildi va fuqarolarning o'zaro sayohatlari uchun qulay sharoitlar yaratildi, yangi havo, avtomobil va temir yo'l yo'nalishlari tiklandi va ishga tushirildi, yirik loyihalar amalga oshirilishi boshlandi, shu jumladan Zarafshon daryosida ikkita gidroelektr stansiyasini birgalikda qurish va boshqa ko'p narsalar.
Shu bilan birga, ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlarni faollashtirish 2016 yildan boshlab, yangi O'zbekistonni shakllantirishga qaratilgan izchil islohotlar doirasida Markaziy Osiyo davlatlari, shu jumladan Tojikiston bilan munosabatlarni yaxshilash tashqi siyosatning asosiy strategik yo'nalishi sifatida boshlanganini ta'kidlash lozim.
O'zbekiston-Tojikiston munosabatlari tarixida yangi sahifa ochgan 2018 – yilda o'zaro davlat tashriflari ham alohida e'tiborga loyiq bo'lib, unda siyosat, savdo, energetika, transport, madaniyat, fan, ta'lim, xavfsizlik sohalarida 35 (Dushanbeda, 2018-yil) va 28 (Toshkentda, 2018-yil) bitimlar, memorandumlar, dasturlar va "yo'l xaritalari" imzolangan.
Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda Prezident E.Rahmonning 2022-yil 2-3-iyun kunlari O‘zbekistonga rasmiy tashrifi muhim o‘rin tutdi, uning yakunlari bo‘yicha tomonlar yana 12 ta hujjat, jumladan Abadiy do‘stlik va ittifoqchilikni mustahkamlash to‘g‘risidagi tarixiy deklaratsiyani imzoladilar.
Shunday qilib, bugungi kunda oʻzbek-tojik hamkorligini tartibga soluvchi ikki tomonlama hujjatlarning umumiy soni 200 dan oshadi va ularning aksariyati faqat soʻnggi bir necha yil ichida imzolangan. Bu umumiy manfaatlarga ega bo‘lgan barcha yo‘nalishlarda uzoq muddatli o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishdan har ikki tomon ham yuqori manfaatdor ekanidan dalolat beradi.
Strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga qaratilgan ushbu ijobiy tendentsiyani inobatga olgan holda, ikki tomonlama aloqalarni kengaytirish borasida misli ko‘rilmagan tarixiy qadamlar qo‘ygan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmonning xizmatlarini alohida ta’kidlash mubolag‘a bo‘lmaydi.
Umuman olganda, O'zbekiston va Tojikiston o'rtasidagi munosabatlar yuqori darajadagi ishonch va o'zaro hurmat bilan ajralib turadi. Davlat rahbarlari o'rtasidagi oliy darajadagi doimiy ishonch muloqoti, ularning qat'iy siyosiy irodasi va birgalikdagi sa'y-harakatlari hamkorlikni rivojlantirish va o'zaro tushunishni chuqurlashtirishda muhim omil bo'lmoqda.
Bugungi kunda mamlakatlarimiz o'rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari va xalqlarimizning ko'p asrlik, tarixiy va ma'naviy aloqalari har tomonlama, ko'p o'lchovli va barqaror rivojlanayotgan tus oldi, bu butun Markaziy Osiyoning mintaqaviy xavfsizligini, shuningdek, barqaror rivojlanishini ta'minlashning muhim omilidir.