Ishtirokchilarga taqdim etilgan to'plam Moxi va Ozarbayjonning Toshkentdagi elchixonasining g.Aliev nomidagi Madaniyat markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan "O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishda Haydar Aliyevning o'rni" xalqaro konferentsiyada so'zlangan ma'ruzalardan tuzilgan.
Nashrda Haydar Aliev faoliyati bilan bog'liq eng muhim tarixiy voqealarni o'rganish, uning O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi do'stlik munosabatlarini shakllantirish va mustahkamlashga qo'shgan hissasi, shuningdek, ikki davlatning amaldagi prezidentlari Shavkat Mirziyoev va Ilhom Aliev, mustaqillik yillarida mamlakatlar o'rtasidagi konstruktiv muloqotni rivojlantirishga bag'ishlangan ma'ruzalari o'rin olgan.
Bokuda Ozarbayjon Milliy etakchisi Haydar Alievga bag'ishlangan to'plam taqdimoti haqida
Joriy yilning 8 avgust kuni Boku shahrida Ozarbayjon tahliliy tuzilmalari ishtirokidagi davra suhbati doirasida Moxi tomonidan Haydar Aliev tavalludining 100 yilligiga bag'ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiya materiallari to'plami taqdimoti bo'lib o'tdi.

О презентации в Баку сборника, посвященного Общенациональному лидеру Азербайджана Гейдару Алиеву
8 августа т. г. в г. Баку в рамках состоявшегося «круглого стола» с азербайджанскими аналитическими структурами МИЦА организовала презентацию сборника материалов международной научно-практической конференции, посвященной 100-летию Гейдара Алиева.
Представленный участникам сборник составлен из выступлений, которые были сделаны на международной конференции «Роль Гейдара Алиева в развитии сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном», организованной МИЦА совместно с Культурным центром им. Г.Алиева при Посольстве Азербайджана в Ташкенте.
В издании содержатся доклады, посвященные вопросам исследования важнейших исторических событий, связанных с деятельностью Гейдара Алиева, его вклада в формирование и укрепление дружественных отношений между Узбекистаном и Азербайджаном, а также нынешних президентов двух стран- Шавката Мирзиёева и Ильхама Алиева в развитие конструктивного диалога между странами в годы независимости.