Bokudagi ekspertlar maydonida O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarining istiqbollari muhokama qilindi
2026-yil 19-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasining Bokudagi elchixonasi yangi binosida "O‘zbekiston - Ozarbayjon: ittifoqchilik hamkorligi arxitekturasi" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Muhokamada O‘zbekiston va Ozarbayjonning yetakchi tahlil markazlari va tadqiqot muassasalari ekspertlari ishtirok etdi. O‘zbekiston tomonidan Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) rahbariyati ishtirok etdi.
Ishtirokchilar O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarining bugungi holati va hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, jumladan, iqtisodiyot, investitsiyalar, transport, energetika, ta’lim, fan, madaniyat va raqamli transformatsiyani muhokama qildilar. Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari (MODRMU) formatiga qo‘shilishi hamda Bokuning Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashdagi roliga alohida e’tibor qaratildi.
MOXI direktori o‘rinbosari Sh.Fayziev O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar ishonchli o‘sishni namoyish etayotganligini ta’kidladi. Izchil rivojlanish hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini qamrab oladi: faol siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, shuningdek, gumanitar va ekspertlik o’zaro hamkorlikni chuqurlashtirish.
MOXI vakili davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikning jadallashuvi ekspertlar hamjamiyatini yetakchilar oliy darajadagi shu jumladan TDT va MODRMU kabi ko‘p tomonlama platformalardagi uchrashuvlarini tahliliy qo‘llab-quvvatlashga faol jalb etishni talab qilishini ta’kidlab o‘tdi.
O‘z navbatida, O‘zbekistonning Ozarbayjondagi elchisi B.Ashrafxonov O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning yuqori sur’ati Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Ilhom Aliyev o‘rtasidagi oliy darajadagi faol va ishonchli muloqot tufayli yuzaga kelganini ta’kidladi.
Elchining so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunga qadar Ozarbayjon va O‘zbekistonning 13 ta shahri o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida bitimlar tuzgan va birodarlik munosabatlarini o‘rnatgan. Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi va Davlatlararo kengash yig‘ilishlari muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
SMTI direktorining birinchi o‘rinbosari A.Ne’matov 2017-yildan boshlab strategik sheriklikdan to‘laqonli ittifoqchilikka tubdan o‘tish amalga oshirilganini ta’kidladi. "2024-yilda Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomaning imzolanishi uzoq muddatli manfaatlarimizning mos kelishi, asosiy xalqaro masalalar bo‘yicha o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va xavfsizlik, iqtisodiyot va barqaror rivojlanish sohasidagi siyosatni muvofiqlashtirishga tayyorligimizni mustahkamlagan sifatli bosqich bo‘ldi," - deya tushuntirdi ekspert.
O‘z navbatida, ozarbayjonlik ekspertlar yakdillik bilan Ozarbayjonning MODRMUga qo‘shilganidan buyon mamlakat Markaziy Osiyo uchun Yevropaga chiqishning muhim yo‘liga aylandi, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari bilan o‘z aloqalarini mustahkamladi, degan fikrga kelishdi.
Mamlakatlarimiz ilmiy salohiyatini ochish maqsadida Milliy Majlis deputati R. Musabekov qo‘shma ilmiy tadqiqotlarni faollashtirish zarurligiga e’tibor qaratib, O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vаzirligi huzuzridagi Innovatsion rivojlanish agentligi va Ozarbayjon Fan jamg‘armasi o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi.
"Janubiy Kavkaz" siyosatshunoslar klubi rahbari I.Velizadening so‘zlariga ko‘ra, Ozarbayjonda o‘zbek madaniy kontentiga qiziqish mavjud bo‘lib, ular keng auditoriya orasida mashhur. Yuz berayotgan ijtimoiy-madaniy jarayonlarni ikki mamlakat jamoatchiligi yaxshiroq tushunishi uchun madaniy almashinuvni tizimlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar yakdillik bilan O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlari barqaror ijobiy o’sish bilan tavsiflanishini va ittifoqchilik sherikligini yanada chuqurlashtirish uchun katta salohiyatga ega ekanligini ta’kidladilar. MODRMU platformasida mintaqani mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish va ekspertlar muloqotini izchil rivojlantirish muhimligi alohida qayd etildi.

Перспективы узбекско-азербайджанских отношений обсудили на экспертной площадке в Баку
19 февраля 2026 года в новом здании Посольства Республики Узбекистан в Баку состоялся «круглый стол» на тему «Узбекистан – Азербайджан: архитектура союзнического взаимодействия».
В дискуссии приняли участие эксперты ведущих аналитических центров и исследовательских учреждений Узбекистана и Азербайджана. Узбекская сторона была представлена руководством Международного института Центральной Азии (МИЦА) и Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ).
Участники обсудили текущее состояние узбекско‑азербайджанских отношений и приоритетные направления сотрудничества, включая экономику, инвестиции, транспорт, энергетику, образование, науку, культуру и цифровую трансформацию. Отдельное внимание уделено присоединению Азербайджана к формату Консультативных встреч глав государств Центральной Азии (КВГГЦА) и роли Баку в укреплении взаимосвязанности между Центральной Азией и Южным Кавказом.
Заместитель директора МИЦА Ш. Файзиев подчеркнул, что взаимоотношения между Узбекистаном и Азербайджаном демонстрируют уверенный рост. Поступательное развитие охватывает весь спектр сотрудничества: интенсивный политический диалог, наращивание торгово‑экономических связей, а также углубление гуманитарного и экспертного взаимодействия.
Представитель МИЦА отметил, что интенсивность сотрудничества между государствами требует активного вовлечения экспертного сообщества в аналитическое сопровождение встреч лидеров на высшем уровне в том числе в многосторонних площадках, таких как ОТГ и КВГГЦА.
В свою очередь, посол Узбекистана в Азербайджане Б. Ашрафханов подчеркнул, что высокая динамика двустороннего взаимодействия между Узбекистаном и Азербайджаном стала возможной благодаря активному и доверительному диалогу на высшем уровне между президентом Шавкатом Мирзиёевым и президентом Ильхамом Алиевым.
По словам посла, на сегодняшний день 13 городов Азербайджана и Узбекистана заключили соглашения о взаимодействии и установили побратимские отношения. Регулярно проходят заседания Межправительственной комиссии, Делового совета и Межгосударственного совета.
Первый заместитель директора ИСМИ А. Неъматов отметил, что с 2017 г. произошёл кардинальный переход от стратегического партнёрства к полноценному союзничеству. «Качественным рубежом стало подписание в 2024 году Договора о союзнических отношениях, который закрепил совпадение наших долгосрочных интересов, взаимную поддержку по ключевым международным вопросам и готовность к координации политики в сфере безопасности, экономики и устойчивого развития», – пояснил эксперт.
В свою очередь азербайджанские эксперты единодушно сошлись во мнении, что с момента присоединения Азербайджана к КВГГЦА страна стала важным для Центральной Азии выходом на Европу, а также укрепила собственные связи с государствами Центральной Азии.
С целью раскрытия научного потенциала наших стран депутат Милли Меджлиса Р. Мусабеков обратил внимание на необходимость активизации совместных научных исследований и подчеркнул важность налаживания системного взаимодействия между Агентство инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Узбекистан и Фондом науки Азербайджана.
По словам руководителя клуба политологов «Южный Кавказ» И. Велизаде, в Азербайджане наблюдается устойчивый интерес к узбекскому культурному контенту, которые пользуются популярностью у широкой аудитории. Подчёркнута необходимость систематизации культурного обмена, что позволит обществам двух стран лучше понимать происходящие социально-культурные процессы.
В завершение участники встречи единодушно отметили, что узбекско‑азербайджанские отношения характеризуются устойчивой положительной динамикой и располагают значительным потенциалом для дальнейшего углубления союзнического партнёрства. Подчёркнута важность последовательного развития экспертного диалога и реализации совместных инициатив, направленных на укрепление региона на площадке КВГГЦА.