Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori Javlon Vaxabov Italiyaning O‘zbekistondagi yangi tayinlangan elchisi Gvido de Sanktis bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, "Markaziy Osiyo + Italiya" formati doirasida aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, ikki mamlakatning yetakchi tahlil markazlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov Elchiga Institut faoliyati, uning asosiy maqsad va ustuvor yo‘nalishlari, shuningdek Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan jarayonlar, shuningdek, 2025-yilda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
O‘z navbatida, Gvido de Sanktis ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarilganligi, bu savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatayotganligini ta’kidladi.
Mintaqaviy siyosatning muvaffaqiyatlariga hamda mintaqada barqarorlik va uning izchil taraqqiyotini ta’minlash uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qilayotgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvining tobora ortib borayotgan roliga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini birgalikda ko’rib chiqish va ikki tomonlama kun tartibi hamda davlatlararo munosabatlarni yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish maqsadida O‘zbekiston va Italiya tahliliy markazlari o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli sheriklikni shakllantirishga qaratilgan ikki tomonlama o’zaro hamkorlikni chuqurlashtirish va ekspertlar muloqoti formatlarini kengaytirishga tayyorlik bildirildi.

Guido De Sanctis, the newly appointed Ambassador of Italy to Uzbekistan, met with Javlon Vakhabov, Managing Director of the International Institute for Central Asia (IICA), during his visit to the Institute.
The discussion focused on expanding bilateral cooperation, strengthening ties within the “Central Asia + Italy” framework, and establishing direct contacts between leading think tanks of the two countries.
Director Vakhabov provided an overview of the Institute’s activities, outlining its key objectives and priorities, and briefed the Ambassador on current developments in Central Asia, including the Seventh Consultative Meeting of Central Asian Heads of State held in Tashkent in 2025.
Ambassador De Sanctis noted that, thanks to the political will of the leaders of both countries, Uzbekistan–Italy relations have reached a new level, contributing to stronger trade and economic ties as well as expanded cultural and humanitarian exchanges.
Particular attention was given to the progress of regional cooperation and the growing role of the Consultative Meeting of Central Asian Heads of State as an important platform for ensuring stability and sustainable development in the region.
The sides also discussed strengthening cooperation between Uzbekistan and Italian think tanks to jointly explore perspective areas of collaboration and develop proposals for the bilateral agenda and further intergovernmental cooperation.
The meeting concluded with both sides expressing their readiness to deepen bilateral engagement and expand expert dialogue aimed at building a long-term and mutually beneficial partnership.