Javlon Vaxabov Norvegiya parlamentida uchrashuv o‘tkazdi
Osloga amalga oshirilgan tashrif doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Storting Xalqaro ishlar qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Himanshu Gulati bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Norvegiya o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari, shuningdek “Markaziy Osiyo – Shimoliy Yevropa” yangi ko‘p tomonlama platformasi doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, Norvegiya parlamentida Markaziy Osiyo bilan hamkorlikni rivojlantirish maqsadida norvegiyalik deputatlarni birlashtiradigan Markaziy Osiyo bilan parlament do‘stlik guruhini tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Javlon Vaxabov ta’kidlashicha, Norvegiya Finlyandiya va Shvetsiyadan keyin Shimoliy Yevropada bunday hamkorlik formati institutsionallashtiriladigan uchinchi davlatga aylanadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, parlamentlar o‘rtasidagi mazkur hamkorlik formati gumanitar almashinuvlarni rivojlantirishga, jamiyatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga hamda Norvegiyaning siyosiy qaror qabul qiluvchi doiralari orasida Markaziy Osiyodagi zamonaviy jarayonlar va imkoniyatlar haqida xabardorlikni oshirishga xizmat qiladi.

Жавлон Вахабов провел встречу в Парламенте Норвегии
В рамках визита в Осло состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова с заместителем председателя Комитета по международным делам в Парламенте Норвегии (Стортинг) Химаншу Гулати.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы развития межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Норвегией, а также вопросы взаимодействия в рамках новой многосторонней платформы «Центральная Азия – Северная Европа».
Отмечено, что в Стортинге Норвегии планируется создание парламентской группы дружбы с Центральной Азией, объединяющей норвежских депутатов с целью продвижения сотрудничества между нашими регионами.
Жавлон Вахабов подчеркнул, что Норвегия станет третьей страной Северной Европы после Финляндии и Швеции, где будет институционализирован подобный формат сотрудничества.
По его словам, данный формат взаимодействия между парламентами будет способствовать развитию гуманитарных обменов, укреплению контактов между обществами и повышению осведомлённости о современных процессах и возможностях в Центральной Азией среди политико-формирующих кругов Норвегии.