Hurmatli mehmonlar, aziz hamkasblar,
Sizlarni 2021-yilda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan Markaziy Osiyo xalqaro institutida samimiy kutib olishdan mamnunman.
Shu vaqtdan beri, institut mintaqaviy tadqiqotlarda muhim ro’l o‘ynab, qimmatli tahlillar taqdim etib, Markaziy Osiyoni yanada kuchliroq, bog‘langan va birlashtiruvchi mintaqaga aylantirishga qaratilgan siyosatlarni shakllantirmoqda.
Shuningdek, Navro‘z bayramini nishonlayotgan ushbu haftada Toshkentda o‘tayotgan Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo Tadqiqot Markazlari forumida so‘zlash men uchun katta sharafdir. Ushbu noyob tadbir tarixiy Samarkand sammiti oldidan yetakchi Yevropa va Markaziy Osiyo mutaxassislarini birlashtirdi. Sammit esa atigi ikki haftadan so‘ng o‘tkaziladi.
Men yaqindan va uzoqdan kelib, ushbu dolzarb
va muhim muloqotda ishtirok etayotgan barcha davlat amaldorlari, siyosatchilar, tadbirkorlar, olimlar va tadqiqot markazlari vakillariga minnatdorchilik bildiraman.
Sizlarning ishtirokingiz hamkorlikni chuqurlashtirish
va o‘zaro tushunish hamda ishonch asosida kelajakni qurishga bo‘lgan umumiy intilishimizning yorqin dalilidir.
- Markaziy Osiyo uchun yangi davr
Bugungi kunda Markaziy Osiyo o‘zgarishlarning burilish nuqtasida turibdi. Mintaqada ochiqlik, iqtisodiy modernizatsiya va mintaqaviy integratsiyaning yangi to‘lqini kuzatilmoqda. Uzoq vaqt davomida Sharq va G‘arb o‘rtasidagi ko‘prik sifatida qaralgan mamlakatlarimiz endi global barqarorlik va iqtisodiy o‘sishga faol hissa qo‘shuvchi tomonlarga aylanmoqda.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari orasida siyosiy iroda va birgalikdagi sa’y-harakatlar mintaqaviy birlikni mustahkamladi, iqtisodiy chidamlilikni oshirdi va o‘zaro aloqalarni rivojlantirdi.
Bizning mintaqamiz endi uzoq chegara sifatida emas, balki shakllanayotgan global tartibda savdo, xavfsizlik
va barqaror rivojlanish uchun muhim bog‘lovchi halqa sifatida qaralmoqda.
Yaqinlashib kelayotgan Samarkand sammiti esa Markaziy Osiyoning o‘ziga xos mintaqaviy identiteti
va xalqaro huquqiy shaxsiyatga ega alohida geosiyosiy sub’ekt sifatida tobora ortib borayotgan e’tirofini yana bir bor tasdiqlaydi.