Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabovning tabrik so‘zi
Toshkentda o‘tkazilgan “O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari” mavzusidagi davra suhbatida MOXI direktori ishtirokchilarga tabrik so‘zi bilan murojaat qildi.
TABRIK SO‘ZI
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktorining
«davra suhbati»dagi chiqishi:
“O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari”
(Toshkent shahri, 2025-yil 22-avgust)
Hurmatli Ozarbayjon Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Husayn Rzagulug‘li Guliyev,
Hurmatli tadbir ishtirokchilari!
Avvalo, sizlarning barchangizni “O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari” mavzusida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti tomonidan Ozarbayjon Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘magida tashkil etilgan davra suhbatida samimiy qutlab qolaman.
Mazkur tadbirni uyushtirishdagi faol yordami hamda Ozarbayjondan – Milli Majlis deputatlari va ilmiy-analitik markazlar rahbarlarini taklif etgani uchun hurmatli Husayn Rzagulug‘liga va Elchixona jamoasiga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Alohida minnatdorlik so‘zlarini O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Masudovich Usmonovga, Xorijiy siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi direktori Sanjar Alimxonovich Valievga hamda ilmiy-analitik doiralar vakillariga bildiraman. Ularning bugungi tadbirdagi ishtiroki forumimiz ishiga alohida ahamiyat bag‘ishladi.
Shunday nufuzli ishtirokchilar tarkibi bugungi uchrashuvning o‘ziga xos dolzarbligini belgilab, O‘zbekiston–Ozarbayjon hamkorligini yanada kengaytirishga bo‘lgan o‘zaro qiziqishning yorqin ifodasiga aylandi.
Bugungi tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning joriy yil 2–4-iyul kunlari Ozarbayjonga amalga oshirgan davlat tashrifi yakunlariga bag‘ishlangan. Shubhasiz, ushbu oliy darajadagi uchrashuvlar tarixiy ahamiyat kasb etib, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilikni mustahkamlashning yangi bosqichini boshlab berdi. Tashrifning markaziy voqeasi – Oliy Davlatlararo Kengashning ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib, unda ikki tomonlama munosabatlarning asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Bokudagi muzokaralar o‘tgan yili Toshkentda imzolangan Ittifoqchilik shartnomasining mantiqiy davomi bo‘ldi. Mazkur hujjat hamkorlikning aniq sohalarini belgilab berdi va ikki tomonlama, mintaqaviy hamda xalqaro darajada rivojlanish bo‘yicha umumiy yondashuvlarni mustahkamladi.
Bunga qo‘shimcha ravishda, 13 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlarning imzolanishi ikki tomonlama aloqalarning huquqiy asosini mustahkamladi hamda savdo, transport, energetika, sanoat, fan va ta’lim kabi asosiy yo‘nalishlarda yangi imkoniyatlar ochdi.
Qayd etish joizki, barcha darajalarda samarali aloqalar davom etmoqda. Joriy yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga o‘sdi. Shu munosabat bilan o‘zaro savdo hajmini 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha ulkan maqsad qo‘yildi. Iqtisodiyotning turli sohalarida istiqbolli loyihalar “yo‘l xaritasi” asosida shakllanmoqda. 2025–2027-yillar uchun Sanoat kooperatsiyasi dasturi doirasida amaliy ishlar olib borilmoqda, bu esa qo‘shma ishlab chiqarishlarni rivojlantirish va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Bularning barchasi Toshkent va Boku o‘rtasidagi munosabatlarning mislsiz sur’atlar bilan rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Biz bugun Yevroosiyo makonida hamkorlikning yangi manzarasini shakllantirayotgan muhim jarayonlarning guvohi bo‘lyapmiz. Shu jihatdan, Janubiy Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashda Ozarbayjonning faol va mas’uliyatli ishtiroki e’tiborga loyiqdir.
Shuningdek, aziz ozarbayjonlik do‘stlarimizni Vashingtonda Armaniston bilan imzolangan Qo‘shma deklaratsiya kabi tarixiy voqea bilan samimiy tabriklamoqchiman. Bu yutuq tinchlik, ishonch va qo‘shnichilikka kuchli turtki berib, butun mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun yangi ufqlar ochadi.
Ayniqsa, bu holat O‘rta koridor loyihasi nuqtayi nazaridan dolzarbdir.
Ushbu loyiha oddiy logistika yo‘lagidan tashqariga chiqib, transport, iqtisodiyot, energetika, raqamli va madaniy oqimlarni Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazni bog‘lovchi yangi mintaqaviy arxitekturaning asosiy bo‘g‘iniga aylantirmoqda.
Bugungi konferensiya dasturi uchta o‘zaro bog‘liq va strategik mavzuni qamrab oladi. Birinchi sessiya siyosiy muloqot va ittifoqchilikni yangi sifat darajasiga ko‘tarishga bag‘ishlangan bo‘lib, unda xalqaro maydondagi pozitsiyalarni muvofiqlashtirish va KVG‘GCA, OTG kabi ko‘p tomonlama formatlarda hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.
Ikkinchi sessiya iqtisodiyot, energetika, transport, ta’lim, fan, madaniyat va turizm sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlanadi. Unda amaliy loyihalar ijrosi, samarali mexanizmlar va yangi o‘sish nuqtalari bo‘yicha fikr almashiladi.
Uchinchi sessiya Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi mintaqalararo bog‘liqlikni kuchaytirish masalalariga qaratiladi. Unda O‘rta koridor doirasida tranzit salohiyatini rivojlantirish, infratuzilma, raqamli va energetika loyihalarini muvofiqlashtirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Bugungi uchrashuv O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi asrlar davomida shakllangan do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik aloqalari mustahkamlanib borayotgan davrda o‘tkazilmoqda. Ozarbayjon maqolida aytilganidek: “Bir yerdə olan dost, dağları da aşar” — “Birgalikdagi do‘stlar hatto tog‘larni ham oshadi.” Ushbu so‘zlar hamkorligimiz, o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va ishonch ruhini yorqin ifodalaydi.
Biz — umumiy tarixiy ildizlar, madaniy an’analar va barqaror rivojlanishga intilish bilan birlashgan turkiy xalqlarmiz. Bizni faqat umumiy o‘tmish emas, balki o‘zaro hurmat, birdamlik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan kelajakning umumiy tasavvuri ham bog‘laydi.
Ishonchim komilki, bugungi tadbir yuqori darajadagi tashriflar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amaliyotga joriy etishda muhim qadam bo‘ladi va ikki tomonlama hamda mintaqalararo hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga yangi turtki beradi.

Welcoming Remarks by Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia
At the Tashkent roundtable “Uzbekistan and Azerbaijan: New Opportunities for Alliance and Interregional Cooperation,” the Director of the International Institute for Central Asia delivered his opening address.
WELCOMING REMARKS
by the Director of the International Institute for Central Asia
at the Roundtable on the theme:
“Uzbekistan and Azerbaijan: New Opportunities for Alliance and Interregional Cooperation”
(Tashkent, 22 August 2025)
Your Excellency, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Uzbekistan, Huseyn Rzagulu oglu Guliyev,
First of all, allow me to extend a warm welcome to all of you at today’s roundtable on “Uzbekistan and Azerbaijan: New Opportunities for Alliance and Interregional Cooperation,” organized by the International Institute for Central Asia with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Uzbekistan.
I would like to express my sincere gratitude to Mr. Huseyn Rzagulu oglu and the entire team of the Azerbaijani Embassy for their active assistance in organizing this event, as well as for inviting esteemed guests from Azerbaijan – members of the Milli Majlis and heads of analytical centers.
I also extend special words of appreciation to Deputy Minister of Foreign Affairs Bobur Masudovich Usmanov, Director of the Center for Foreign Policy Studies and International Initiatives Sanjar Alimkhanovich Valiev, and representatives of research and analytical institutions, who have honored us with their presence and made a significant contribution to the work of today’s event.
Such a representative composition of participants lends this roundtable particular importance and clearly demonstrates the mutual interest in further strengthening mutually beneficial Uzbek–Azerbaijani cooperation.
Distinguished Guests,
Today’s meeting is dedicated to the outcomes of the recent state visit of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, to Azerbaijan, which took place on 2–4 July of this year. Undoubtedly, these high-level meetings were truly historic, marking a new stage in strengthening friendship, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Azerbaijan. A central element of the visit was the second session of the Supreme Interstate Council, during which the key directions for the further development of bilateral relations were discussed.
The bilateral negotiations in Baku became a logical continuation of last year’s dialogue in Tashkent, where the Treaty on Allied Relations was signed. This treaty defined the concrete areas of cooperation and established common approaches to advancing relations bilaterally, as well as at the regional and international levels.
This was further reinforced by the signing of a substantial package of 13 intergovernmental and interagency agreements, which have significantly strengthened the legal foundation of bilateral relations and opened new opportunities for their expansion across key sectors – from trade and transport to energy, industry, science, and education.
It is gratifying to note that fruitful contacts and exchanges continue at all levels. Since the beginning of this year, bilateral trade has grown by 30 percent. In this context, an ambitious goal has been set – to raise the volume of mutual trade to USD 1 billion. A portfolio of promising cooperation projects in various sectors of the economy is being formed on the basis of a “roadmap.” Practical work is underway to implement the 2025–2027 Industrial Cooperation Program, aimed at developing joint production facilities and deepening economic integration between Uzbekistan and Azerbaijan.
All of this clearly demonstrates the unprecedented dynamism in the development of relations between Tashkent and Baku.
Dear Friends,
We are witnessing processes of great significance that are shaping a new landscape of cooperation across the Eurasian space. In this context, it is encouraging to see Azerbaijan confidently and responsibly demonstrating its readiness to play an active role in advancing new interregional processes and assuming a key role in strengthening interaction between the countries of the South Caucasus and Central Asia.Allow me also to extend my sincere congratulations to the brotherly people of Azerbaijan on the historic event of the recent signing in Washington of the Joint Declaration with Armenia. Undoubtedly, this milestone achievement gives powerful impetus to the cause of peace, trust, and good-neighborliness, opening new opportunities for the sustainable development of the region.
This is particularly important in the context of the strategic project of the Middle Corridor, which today extends far beyond a traditional transport route. It is becoming a key element of the new architecture of regional connectivity, linking transport, economic, energy, digital, and cultural flows between Central Asia and the South Caucasus.
Esteemed Colleagues,
The program of today’s conference covers three interrelated and strategically important themes. The first session is devoted to a new quality of political dialogue and allied interaction, where participants will examine ways to strengthen allied ties, coordinate positions on the international stage, and expand cooperation within multilateral formats, including the C5 Summit, the Organization of Turkic States, and other regional platforms.
The second session will focus on prospects for mutually beneficial cooperation in priority areas such as the economy, energy, transport, education, science, culture, and tourism. Participants will exchange views on the practical implementation of joint projects, discuss effective mechanisms of interaction, and identify new points of growth and mutually interesting directions.
The third session is devoted to strengthening interregional connectivity between Central Asia and the South Caucasus, with a focus on expanding transport and logistics linkages, enhancing transit potential within the Middle Corridor, and coordinating efforts in infrastructure, digital, and energy projects. Special attention will be paid to the roles of Uzbekistan and Azerbaijan as key players in shaping a sustainable architecture of interregional interaction.
Distinguished Participants,
Today’s meeting is taking place against the backdrop of strengthening centuries-old bonds of friendship, strategic partnership, and allied relations between Uzbekistan and Azerbaijan. As the Azerbaijani proverb says: “Bir yerdə olan dost, dağları da aşar” — “Friends who stand together can overcome even mountains.” These words vividly capture the spirit of our cooperation, mutual support, and trust.
We are Turkic peoples united by common historical roots, cultural traditions, and a shared aspiration for sustainable development. What binds us is not only a common past, but also a shared vision of the future – based on the principles of mutual respect, solidarity, and strategic partnership.
I am convinced that today’s event will become an important step in implementing the agreements reached during the recent high-level visit and will serve as an additional impetus to deepening bilateral and interregional cooperation.