Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabovning tabrik so‘zi
Toshkentda o‘tkazilgan “O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari” mavzusidagi davra suhbatida MOXI direktori ishtirokchilarga tabrik so‘zi bilan murojaat qildi.
TABRIK SO‘ZI
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktorining
«davra suhbati»dagi chiqishi:
“O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari”
(Toshkent shahri, 2025-yil 22-avgust)
Hurmatli Ozarbayjon Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Husayn Rzagulug‘li Guliyev,
Hurmatli tadbir ishtirokchilari!
Avvalo, sizlarning barchangizni “O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari” mavzusida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti tomonidan Ozarbayjon Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘magida tashkil etilgan davra suhbatida samimiy qutlab qolaman.
Mazkur tadbirni uyushtirishdagi faol yordami hamda Ozarbayjondan – Milli Majlis deputatlari va ilmiy-analitik markazlar rahbarlarini taklif etgani uchun hurmatli Husayn Rzagulug‘liga va Elchixona jamoasiga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Alohida minnatdorlik so‘zlarini O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Masudovich Usmonovga, Xorijiy siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi direktori Sanjar Alimxonovich Valievga hamda ilmiy-analitik doiralar vakillariga bildiraman. Ularning bugungi tadbirdagi ishtiroki forumimiz ishiga alohida ahamiyat bag‘ishladi.
Shunday nufuzli ishtirokchilar tarkibi bugungi uchrashuvning o‘ziga xos dolzarbligini belgilab, O‘zbekiston–Ozarbayjon hamkorligini yanada kengaytirishga bo‘lgan o‘zaro qiziqishning yorqin ifodasiga aylandi.
Bugungi tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning joriy yil 2–4-iyul kunlari Ozarbayjonga amalga oshirgan davlat tashrifi yakunlariga bag‘ishlangan. Shubhasiz, ushbu oliy darajadagi uchrashuvlar tarixiy ahamiyat kasb etib, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilikni mustahkamlashning yangi bosqichini boshlab berdi. Tashrifning markaziy voqeasi – Oliy Davlatlararo Kengashning ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib, unda ikki tomonlama munosabatlarning asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Bokudagi muzokaralar o‘tgan yili Toshkentda imzolangan Ittifoqchilik shartnomasining mantiqiy davomi bo‘ldi. Mazkur hujjat hamkorlikning aniq sohalarini belgilab berdi va ikki tomonlama, mintaqaviy hamda xalqaro darajada rivojlanish bo‘yicha umumiy yondashuvlarni mustahkamladi.
Bunga qo‘shimcha ravishda, 13 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlarning imzolanishi ikki tomonlama aloqalarning huquqiy asosini mustahkamladi hamda savdo, transport, energetika, sanoat, fan va ta’lim kabi asosiy yo‘nalishlarda yangi imkoniyatlar ochdi.
Qayd etish joizki, barcha darajalarda samarali aloqalar davom etmoqda. Joriy yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga o‘sdi. Shu munosabat bilan o‘zaro savdo hajmini 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha ulkan maqsad qo‘yildi. Iqtisodiyotning turli sohalarida istiqbolli loyihalar “yo‘l xaritasi” asosida shakllanmoqda. 2025–2027-yillar uchun Sanoat kooperatsiyasi dasturi doirasida amaliy ishlar olib borilmoqda, bu esa qo‘shma ishlab chiqarishlarni rivojlantirish va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Bularning barchasi Toshkent va Boku o‘rtasidagi munosabatlarning mislsiz sur’atlar bilan rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Biz bugun Yevroosiyo makonida hamkorlikning yangi manzarasini shakllantirayotgan muhim jarayonlarning guvohi bo‘lyapmiz. Shu jihatdan, Janubiy Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashda Ozarbayjonning faol va mas’uliyatli ishtiroki e’tiborga loyiqdir.
Shuningdek, aziz ozarbayjonlik do‘stlarimizni Vashingtonda Armaniston bilan imzolangan Qo‘shma deklaratsiya kabi tarixiy voqea bilan samimiy tabriklamoqchiman. Bu yutuq tinchlik, ishonch va qo‘shnichilikka kuchli turtki berib, butun mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun yangi ufqlar ochadi.
Ayniqsa, bu holat O‘rta koridor loyihasi nuqtayi nazaridan dolzarbdir.
Ushbu loyiha oddiy logistika yo‘lagidan tashqariga chiqib, transport, iqtisodiyot, energetika, raqamli va madaniy oqimlarni Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazni bog‘lovchi yangi mintaqaviy arxitekturaning asosiy bo‘g‘iniga aylantirmoqda.
Bugungi konferensiya dasturi uchta o‘zaro bog‘liq va strategik mavzuni qamrab oladi. Birinchi sessiya siyosiy muloqot va ittifoqchilikni yangi sifat darajasiga ko‘tarishga bag‘ishlangan bo‘lib, unda xalqaro maydondagi pozitsiyalarni muvofiqlashtirish va KVG‘GCA, OTG kabi ko‘p tomonlama formatlarda hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.
Ikkinchi sessiya iqtisodiyot, energetika, transport, ta’lim, fan, madaniyat va turizm sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlanadi. Unda amaliy loyihalar ijrosi, samarali mexanizmlar va yangi o‘sish nuqtalari bo‘yicha fikr almashiladi.
Uchinchi sessiya Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi mintaqalararo bog‘liqlikni kuchaytirish masalalariga qaratiladi. Unda O‘rta koridor doirasida tranzit salohiyatini rivojlantirish, infratuzilma, raqamli va energetika loyihalarini muvofiqlashtirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Bugungi uchrashuv O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi asrlar davomida shakllangan do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik aloqalari mustahkamlanib borayotgan davrda o‘tkazilmoqda. Ozarbayjon maqolida aytilganidek: “Bir yerdə olan dost, dağları da aşar” — “Birgalikdagi do‘stlar hatto tog‘larni ham oshadi.” Ushbu so‘zlar hamkorligimiz, o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va ishonch ruhini yorqin ifodalaydi.
Biz — umumiy tarixiy ildizlar, madaniy an’analar va barqaror rivojlanishga intilish bilan birlashgan turkiy xalqlarmiz. Bizni faqat umumiy o‘tmish emas, balki o‘zaro hurmat, birdamlik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan kelajakning umumiy tasavvuri ham bog‘laydi.
Ishonchim komilki, bugungi tadbir yuqori darajadagi tashriflar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amaliyotga joriy etishda muhim qadam bo‘ladi va ikki tomonlama hamda mintaqalararo hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga yangi turtki beradi.

Приветственное выступление Жавлона Вахабова, директора Международного института Центральной Азии
В Ташкенте на круглом столе «Узбекистан и Азербайджан: новые перспективы союзничества и межрегионального сотрудничества» директор Международного института Центральной Азии обратился к участникам с приветственным словом.
ПРИВЕТСТВЕННОЕ ВЫСТУПЛЕНИЕ
директора Международного института Центральной Азии
на «круглом столе» на тему:
«Узбекистан и Азербайджан: новые перспективы союзничества и межрегионального сотрудничества»
(г. Ташкент, 22 августа 2025 г.)
Уважаемый Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Узбекистане Гусейн Рзагулу оглы Гулиев,
Уважаемые участники мероприятия!
Прежде всего позвольте тепло поприветствовать всех вас на «круглом столе» «Узбекистан и Азербайджан: новые перспективы союзничества и межрегионального сотрудничества», организованном Международным институтом Центральной Азии при поддержке Посольства Азербайджанской Республики в Узбекистане.
Выражаю глубокую признательность уважаемому Гусейн Рзагулу оглы и всему коллективу Посольства Азербайджана за активное содействие в организации нынешнего мероприятия, а также за приглашение почётных гостей из Азербайджана – депутатов Милли Меджлиса и руководителей аналитических центров.
Отдельные слова благодарности адресую заместителю министра иностранных дел Бобуру Масудовичу Усманову, директору Центра внешнеполитических исследований и международных инициатив Санжару Алимхоновичу Валиеву и представителям научно-аналитических структур, которые оказали честь своим присутствием и внесли весомый вклад в работу сегодняшнего мероприятия.
Такой представительный состав участников придаёт мероприятию особую значимость и служит наглядным подтверждением взаимного интереса к наращиванию взаимовыгодного узбекско-азербайджанского сотрудничества.
Сегодняшнее мероприятие посвящено итогам недавнего государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева в Азербайджан (2–4 июля 2025 г.). Бесспорно, эти встречи на высшем уровне ознаменовали новый этап в укреплении дружбы, стратегического партнёрства и союзничества между Узбекистаном и Азербайджаном. Центральным элементом визита стало проведение второго заседания Высшего межгосударственного совета, в ходе которого обсуждались ключевые направления дальнейшего развития двусторонних отношений.
Двусторонние переговоры в Баку стали логическим продолжением прошлогоднего диалога в Ташкенте, где был подписан Договор о союзнических отношениях. Этот документ определил конкретные сферы совместного взаимодействия и закрепил единые подходы к вопросам развития сотрудничества как на двустороннем, так и на региональном и международном уровнях.
Подтверждением стало подписание солидного пакета из 13 межправительственных и межведомственных документов, которые существенно укрепили правовую базу двусторонних связей и открыли новые возможности для их расширения в сферах торговли, транспорта, энергетики, промышленности, науки и образования.
Отрадно отметить, что плодотворные контакты и обмены продолжаются на всех уровнях. С начала года товарооборот вырос на 30 процентов. В этой связи поставлена амбициозная цель – довести его до 1 миллиарда долларов. Формируется портфель перспективных проектов кооперации в разных отраслях экономики на основе «дорожной карты». Ведётся реализация Программы промышленной кооперации на 2025–2027 годы, направленной на развитие совместных производств и углубление экономической интеграции.
Все это наглядно свидетельствует о беспрецедентной динамике в развитии отношений между Ташкентом и Баку.
Мы являемся свидетелями важнейших процессов, формирующих новый ландшафт сотрудничества на евразийском пространстве. Отрадно видеть, как Азербайджан уверенно и ответственно демонстрирует готовность активно участвовать в формировании новых межрегиональных процессов, играя ключевую роль в укреплении взаимодействия между странами Южного Кавказа и Центральной Азии.
Позвольте также искренне поздравить братский азербайджанский народ с историческим событием – недавним подписанием в Вашингтоне Совместной декларации с Арменией. Несомненно, это знаковое достижение придаёт мощный импульс делу мира, доверия и добрососедства, открывая новые перспективы для устойчивого развития всего региона.
Особое значение это приобретает в свете реализации стратегического проекта Среднего коридора, который выходит далеко за рамки традиционного логистического маршрута. Он становится ключевым элементом новой архитектуры региональной взаимосвязанности, объединяя транспортные, экономические, энергетические, цифровые и культурные потоки между Центральной Азией и Южным Кавказом.
Программа сегодняшней конференции охватывает три стратегически значимые темы: политический диалог и союзническое взаимодействие, перспективы сотрудничества в экономике, энергетике, транспорте, образовании, культуре и туризме, а также укрепление межрегиональной взаимосвязанности Центральной Азии и Южного Кавказа. В центре внимания – расширение транспортно-логистических связей, развитие транзитного потенциала в рамках Среднего коридора и координация инфраструктурных, цифровых и энергетических инициатив.
Нынешняя встреча проходит на фоне укрепляющихся вековых уз дружбы, стратегического партнёрства и союзничества между нашими странами. Как гласит азербайджанская пословица: «Bir yerdə olan dost, dağları da aşar» — «Друзья, которые вместе, смогут преодолеть даже горы». Эти слова ярко отражают дух нашего сотрудничества, взаимной поддержки и доверия.
Мы – тюркские народы, объединённые общими историческими корнями, культурными традициями и стремлением к устойчивому развитию. Нас связывает не только общее прошлое, но и общее видение будущего – основанное на принципах взаимного уважения, солидарности и стратегического партнёрства
Убеждён, что нынешнее мероприятие станет важным шагом на пути реализации достигнутых договорённостей и послужит новым импульсом для углубления двустороннего и межрегионального сотрудничества.